UEFA meddelte mandag, at russiske klubber er udelukket af fodboldforbundets turneringer i næste sæson, og det får betydning for danske klubber. Således betyder det, at vinderen af den danske pokalturnering som udgangspunkt er sikret Conference Leagues gruppespil.
Men skulle FC Midtjylland vinde turneringen og samtidig slutte som nummer to i Superligaen, vil de faktisk alligevel ikke være sikre på et gruppespil. Det skriver Ekstra Bladet.
Det kræver selvfølgelig en forklaring.
Pokalvinderen får nemlig adgang til Europa Leagues playoff-kampe, og et nederlag her vil sende pokalvinderen direkte i Conference Leageus gruppespil, mens en sejr vil sende pokalvinderen i Europa Leagues gruppespil.
Superligaens andenplads giver derimod adgang til anden runde af Champions League-kvalifikationen. Den plads sikrer – i modsætning til en plads i Europa Leagues playoff-runde – ikke et gruppespil.
Tabes anden runde af Champions League-kvalifikationen, ryger Superligaens toer over i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Og taber man også her, havner man i sidste runde af Conference League-kvalifikationen. Endnu et nederlag her vil så sende Superliga-sølvvinderen helt ude af Europa.
Formår FC Midtjylland at sikre sig både pokaltitlen og andenpladsen i Superligaen, har de intet valg: Så skal de deltage i Champions League-kvalfikationens anden runde, som altså i værste fald kan ende med et europæisk exit. Det bekræfter Peter Ebbesen over for Ekstra Bladet, fordi man ifølge UEFA’s regler skal stille op i den højst rangerede turnering, man er kvalificeret til.
For FC Midtjyllands vedkommende vil det imidlertid “blot” kræve en enkelt sejr i Champions League-kvalifikationen, før man som minimum er sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, mens de selvsagt også vil have mulighed for at komme i Champions Leagues gruppespil. Med andre ord vil midtjyderne også have mulighed for at havne i en større turnering og sikre flere millioner.
FC Midtjylland er aktuelt nummer to i Superligaen med ni point ned til tredjepladsen, mens “Ulvene” også har en 1-0-føring over Vejle Boldklub i pokalen efter deres første semifinale.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM