FC Midtjylland kan ende i skørt Europa-scenarie

Den danske pokalvinder vil som udgangspunkt være sikret europæisk gruppespil – men ikke nødvendigvis hvis det bliver FC Midtjylland.



UEFA meddelte mandag, at russiske klubber er udelukket af fodboldforbundets turneringer i næste sæson, og det får betydning for danske klubber. Således betyder det, at vinderen af den danske pokalturnering som udgangspunkt er sikret Conference Leagues gruppespil.

Men skulle FC Midtjylland vinde turneringen og samtidig slutte som nummer to i Superligaen, vil de faktisk alligevel ikke være sikre på et gruppespil. Det skriver Ekstra Bladet.

Det kræver selvfølgelig en forklaring.

Pokalvinderen får nemlig adgang til Europa Leagues playoff-kampe, og et nederlag her vil sende pokalvinderen direkte i Conference Leageus gruppespil, mens en sejr vil sende pokalvinderen i Europa Leagues gruppespil.

Superligaens andenplads giver derimod adgang til anden runde af Champions League-kvalifikationen. Den plads sikrer – i modsætning til en plads i Europa Leagues playoff-runde – ikke et gruppespil.

Tabes anden runde af Champions League-kvalifikationen, ryger Superligaens toer over i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Og taber man også her, havner man i sidste runde af Conference League-kvalifikationen. Endnu et nederlag her vil så sende Superliga-sølvvinderen helt ude af Europa.

Formår FC Midtjylland at sikre sig både pokaltitlen og andenpladsen i Superligaen, har de intet valg: Så skal de deltage i Champions League-kvalfikationens anden runde, som altså i værste fald kan ende med et europæisk exit. Det bekræfter Peter Ebbesen over for Ekstra Bladet, fordi man ifølge UEFA’s regler skal stille op i den højst rangerede turnering, man er kvalificeret til.

For FC Midtjyllands vedkommende vil det imidlertid “blot” kræve en enkelt sejr i Champions League-kvalifikationen, før man som minimum er sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, mens de selvsagt også vil have mulighed for at komme i Champions Leagues gruppespil. Med andre ord vil midtjyderne også have mulighed for at havne i en større turnering og sikre flere millioner. 

FC Midtjylland er aktuelt nummer to i Superligaen med ni point ned til tredjepladsen, mens “Ulvene” også har en 1-0-føring over Vejle Boldklub i pokalen efter deres første semifinale. 





LIVE

LIVE: OB henter Abdou Wadou Sarr

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Raser over Brian Riemer-interview

Delaney afslører dialog