UEFA meddelte mandag, at russiske klubber er udelukket af fodboldforbundets turneringer i næste sæson, og det får betydning for danske klubber. Således betyder det, at vinderen af den danske pokalturnering som udgangspunkt er sikret Conference Leagues gruppespil.
Men skulle FC Midtjylland vinde turneringen og samtidig slutte som nummer to i Superligaen, vil de faktisk alligevel ikke være sikre på et gruppespil. Det skriver Ekstra Bladet.
Det kræver selvfølgelig en forklaring.
Pokalvinderen får nemlig adgang til Europa Leagues playoff-kampe, og et nederlag her vil sende pokalvinderen direkte i Conference Leageus gruppespil, mens en sejr vil sende pokalvinderen i Europa Leagues gruppespil.
Superligaens andenplads giver derimod adgang til anden runde af Champions League-kvalifikationen. Den plads sikrer – i modsætning til en plads i Europa Leagues playoff-runde – ikke et gruppespil.
Tabes anden runde af Champions League-kvalifikationen, ryger Superligaens toer over i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Og taber man også her, havner man i sidste runde af Conference League-kvalifikationen. Endnu et nederlag her vil så sende Superliga-sølvvinderen helt ude af Europa.
Formår FC Midtjylland at sikre sig både pokaltitlen og andenpladsen i Superligaen, har de intet valg: Så skal de deltage i Champions League-kvalfikationens anden runde, som altså i værste fald kan ende med et europæisk exit. Det bekræfter Peter Ebbesen over for Ekstra Bladet, fordi man ifølge UEFA’s regler skal stille op i den højst rangerede turnering, man er kvalificeret til.
For FC Midtjyllands vedkommende vil det imidlertid “blot” kræve en enkelt sejr i Champions League-kvalifikationen, før man som minimum er sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, mens de selvsagt også vil have mulighed for at komme i Champions Leagues gruppespil. Med andre ord vil midtjyderne også have mulighed for at havne i en større turnering og sikre flere millioner.
FC Midtjylland er aktuelt nummer to i Superligaen med ni point ned til tredjepladsen, mens “Ulvene” også har en 1-0-føring over Vejle Boldklub i pokalen efter deres første semifinale.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW