FC Midtjylland kan ende i skørt Europa-scenarie

Den danske pokalvinder vil som udgangspunkt være sikret europæisk gruppespil – men ikke nødvendigvis hvis det bliver FC Midtjylland.



UEFA meddelte mandag, at russiske klubber er udelukket af fodboldforbundets turneringer i næste sæson, og det får betydning for danske klubber. Således betyder det, at vinderen af den danske pokalturnering som udgangspunkt er sikret Conference Leagues gruppespil.

Men skulle FC Midtjylland vinde turneringen og samtidig slutte som nummer to i Superligaen, vil de faktisk alligevel ikke være sikre på et gruppespil. Det skriver Ekstra Bladet.

Det kræver selvfølgelig en forklaring.

Pokalvinderen får nemlig adgang til Europa Leagues playoff-kampe, og et nederlag her vil sende pokalvinderen direkte i Conference Leageus gruppespil, mens en sejr vil sende pokalvinderen i Europa Leagues gruppespil.

Superligaens andenplads giver derimod adgang til anden runde af Champions League-kvalifikationen. Den plads sikrer – i modsætning til en plads i Europa Leagues playoff-runde – ikke et gruppespil.

Tabes anden runde af Champions League-kvalifikationen, ryger Superligaens toer over i tredje runde af Europa League-kvalifikationen. Og taber man også her, havner man i sidste runde af Conference League-kvalifikationen. Endnu et nederlag her vil så sende Superliga-sølvvinderen helt ude af Europa.

Formår FC Midtjylland at sikre sig både pokaltitlen og andenpladsen i Superligaen, har de intet valg: Så skal de deltage i Champions League-kvalfikationens anden runde, som altså i værste fald kan ende med et europæisk exit. Det bekræfter Peter Ebbesen over for Ekstra Bladet, fordi man ifølge UEFA’s regler skal stille op i den højst rangerede turnering, man er kvalificeret til.

For FC Midtjyllands vedkommende vil det imidlertid “blot” kræve en enkelt sejr i Champions League-kvalifikationen, før man som minimum er sikre på en plads i Europa Leagues gruppespil, mens de selvsagt også vil have mulighed for at komme i Champions Leagues gruppespil. Med andre ord vil midtjyderne også have mulighed for at havne i en større turnering og sikre flere millioner. 

FC Midtjylland er aktuelt nummer to i Superligaen med ni point ned til tredjepladsen, mens “Ulvene” også har en 1-0-føring over Vejle Boldklub i pokalen efter deres første semifinale. 







LIVE

TransferLIVE: Dansk landsholdsspiller vil væk

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Derfor kommer han IKKE til FC København

Forhandler om Albert Grønbæk

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

De kan være færdige i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Peter Møller: ‘En af de største i historien’

Her lander Superliga-kampprogrammet



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Kasper Schmeichel stopper karrieren

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Storklub jagter to danskere

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk profil overrasker: Han er så god

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

‘Så kan han klare sig hvor som helst’