Khouma Babacars tid i FC København sluttede officielt tirsdag i denne uge, da angriberen fik ophævet sin aftale knap et år før tid.
Noget stort eftermæle efterlader senegaleseren ikke, som nu skal forsøge at kickstarte karrieren i tyrkisk fodbold, hvor han har underskrevet en kontrakt med Boluspor i landets næstbedste række.
Fredag blev han præsenteret i sin nye klub, og det gav anledning for Khouma Babacar til at bringe en afskedshilsen til dansk fodbold og FC København på sin Instagram-profil.
Det er en af de mere bizarrre.
– Endnu et eventyr sluttede godt for mig og dårligt for dem, der gjorde alt for at hive mig ned og skabe rygter. Der har været onde tunger, men Allah er stor, og han støtter dig.
– De forsøgte at ydmyge mig, få mig til at føle svaghed, men nej, jeg står her endnu med oprejst pande, hvor et nyt eventyr venter på mig, så jeg kan starte forfra. Det er med tro på Allah, at jeg fortsætter mit eventyr, og jeg vil selv være herre over min skæbne – modsat hvad andre folk har ønsket de seneste år. Mænd taler ansigt til ansigt og ikke andre steder.
Hvem Khouma Babacar nøjagtigt peger fingre af fremgår ikke, men umiddelbart virker det ikke til at være FC Københavns fans eller hans tidligere holdkammerater i Danmark.
– I behøver ikke være enige med mig, for guds skyld ikke, men konfrontationen var der, selvom alle tror det modsatte. Babacar står stærkere end nogensinde og med stor tro på egne evner. Jeg takker alle mine venner, som har støttet mig. Jeg er taknemmelig overfor fansene og mine FCK-holdkammerater, som i med- og modgang støttede mig. Jeg elsker jer og omfavner jer. Jeres Copenhagen Superstar.
Tipsbladet har lørdag været i kontakt med FC København, som ikke ønsker at kommentere.
31-årige Khouma Babacar forlader FC København efter tre Superliga-scoringer i 17 kampe. Den ene af dem var en vigtig en af slagsen, som sikrede FCK tre point mod FC Midtjylland.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern