Khouma Babacars tid i FC København sluttede officielt tirsdag i denne uge, da angriberen fik ophævet sin aftale knap et år før tid.
Noget stort eftermæle efterlader senegaleseren ikke, som nu skal forsøge at kickstarte karrieren i tyrkisk fodbold, hvor han har underskrevet en kontrakt med Boluspor i landets næstbedste række.
Fredag blev han præsenteret i sin nye klub, og det gav anledning for Khouma Babacar til at bringe en afskedshilsen til dansk fodbold og FC København på sin Instagram-profil.
Det er en af de mere bizarrre.
– Endnu et eventyr sluttede godt for mig og dårligt for dem, der gjorde alt for at hive mig ned og skabe rygter. Der har været onde tunger, men Allah er stor, og han støtter dig.
– De forsøgte at ydmyge mig, få mig til at føle svaghed, men nej, jeg står her endnu med oprejst pande, hvor et nyt eventyr venter på mig, så jeg kan starte forfra. Det er med tro på Allah, at jeg fortsætter mit eventyr, og jeg vil selv være herre over min skæbne – modsat hvad andre folk har ønsket de seneste år. Mænd taler ansigt til ansigt og ikke andre steder.
Hvem Khouma Babacar nøjagtigt peger fingre af fremgår ikke, men umiddelbart virker det ikke til at være FC Københavns fans eller hans tidligere holdkammerater i Danmark.
– I behøver ikke være enige med mig, for guds skyld ikke, men konfrontationen var der, selvom alle tror det modsatte. Babacar står stærkere end nogensinde og med stor tro på egne evner. Jeg takker alle mine venner, som har støttet mig. Jeg er taknemmelig overfor fansene og mine FCK-holdkammerater, som i med- og modgang støttede mig. Jeg elsker jer og omfavner jer. Jeres Copenhagen Superstar.
Tipsbladet har lørdag været i kontakt med FC København, som ikke ønsker at kommentere.
31-årige Khouma Babacar forlader FC København efter tre Superliga-scoringer i 17 kampe. Den ene af dem var en vigtig en af slagsen, som sikrede FCK tre point mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE