Khouma Babacars tid i FC København sluttede officielt tirsdag i denne uge, da angriberen fik ophævet sin aftale knap et år før tid.
Noget stort eftermæle efterlader senegaleseren ikke, som nu skal forsøge at kickstarte karrieren i tyrkisk fodbold, hvor han har underskrevet en kontrakt med Boluspor i landets næstbedste række.
Fredag blev han præsenteret i sin nye klub, og det gav anledning for Khouma Babacar til at bringe en afskedshilsen til dansk fodbold og FC København på sin Instagram-profil.
Det er en af de mere bizarrre.
– Endnu et eventyr sluttede godt for mig og dårligt for dem, der gjorde alt for at hive mig ned og skabe rygter. Der har været onde tunger, men Allah er stor, og han støtter dig.
– De forsøgte at ydmyge mig, få mig til at føle svaghed, men nej, jeg står her endnu med oprejst pande, hvor et nyt eventyr venter på mig, så jeg kan starte forfra. Det er med tro på Allah, at jeg fortsætter mit eventyr, og jeg vil selv være herre over min skæbne – modsat hvad andre folk har ønsket de seneste år. Mænd taler ansigt til ansigt og ikke andre steder.
Hvem Khouma Babacar nøjagtigt peger fingre af fremgår ikke, men umiddelbart virker det ikke til at være FC Københavns fans eller hans tidligere holdkammerater i Danmark.
– I behøver ikke være enige med mig, for guds skyld ikke, men konfrontationen var der, selvom alle tror det modsatte. Babacar står stærkere end nogensinde og med stor tro på egne evner. Jeg takker alle mine venner, som har støttet mig. Jeg er taknemmelig overfor fansene og mine FCK-holdkammerater, som i med- og modgang støttede mig. Jeg elsker jer og omfavner jer. Jeres Copenhagen Superstar.
Tipsbladet har lørdag været i kontakt med FC København, som ikke ønsker at kommentere.
31-årige Khouma Babacar forlader FC København efter tre Superliga-scoringer i 17 kampe. Den ene af dem var en vigtig en af slagsen, som sikrede FCK tre point mod FC Midtjylland.
LIVE
TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
LIVE
Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
INTERVIEW