FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.
På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.
Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.
– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.
– Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.
En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.
I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.
– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.
Hvordan føler du, at krop og sind er nu?
– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter efter billedet..

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København.
– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.
– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.
Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.
Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.
– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:
– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.
Og målet venter lige rundt om hjørnet?
– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.
Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.
LIVE
LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Henter FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
NYHEDER
Trænerlegende stopper
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation