FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.
På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.
Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.
– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.
– Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.
En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.
I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.
– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.
Hvordan føler du, at krop og sind er nu?
– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter efter billedet..

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København.
– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.
– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.
Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.
Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.
– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:
– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.
Og målet venter lige rundt om hjørnet?
– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.
Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
Manchester United kan afslutte viral gimmick
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
INTERVIEW
Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
INTERVIEW
‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER