FCK-spiller erkender: ‘Har været frustrerende’

William Clem kalder de seneste to år for utroligt lærerige, selvom det har været frustrerende at være skadet flere gange.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.

På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.

Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.

– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.

–  Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.

En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.

I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.

– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.

Hvordan føler du, at krop og sind er nu?

– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.

Artiklen fortsætter efter billedet..

2YBF469

Foto: Alamy

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København. 

– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.

– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.

Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.

Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.

– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:

– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.

Og målet venter lige rundt om hjørnet?

– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.

Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.





LIVE

LIVE: Færdig i Manchester City efter 10 år?

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Henter FC København-spiller

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Falsk transferhistorie i omløb

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

Mål i Madrid

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Kæk Wass: Han filmede!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller