FCK-spiller erkender: ‘Har været frustrerende’

William Clem kalder de seneste to år for utroligt lærerige, selvom det har været frustrerende at være skadet flere gange.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.

På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.

Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.

– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.

–  Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.

En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.

I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.

– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.

Hvordan føler du, at krop og sind er nu?

– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.

Artiklen fortsætter efter billedet..

2YBF469

Foto: Alamy

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København. 

– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.

– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.

Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.

Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.

– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:

– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.

Og målet venter lige rundt om hjørnet?

– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.

Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.





Viborg FF – AGF




LIVE

LIVE: Chok i dansk klub

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Kasper Dolberg i choktransfer?

Blandt dette årtusindes bedste

Simeone fatter det ikke

FC København – Silkeborg IF

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Højlund stjæler overskrifter



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Roser Superliga-træners søn



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

Afslører særlig Thomas Frank-detalje



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Han fik et lortetilbud fra OB

OB – FC Fredericia

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Jakob Poulsen med dyster melding

Vejle Boldklub – Randers FC

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Spotpris – så billig er Højbjerg

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Transferpres på Albert Grønbæk

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

FC Midtjylland – Sønderjyske

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til