FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.
På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.
Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.
– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.
– Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.
En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.
I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.
– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.
Hvordan føler du, at krop og sind er nu?
– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter efter billedet..

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København.
– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.
– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.
Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.
Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.
– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:
– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.
Og målet venter lige rundt om hjørnet?
– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.
Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
Vil være en af verdens største klubber om fem år
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
– Det har man nok aldrig set før
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
På rov i FC København
NYHEDER
Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat
Vanvittigt uheldig i Danmark: Nu får han ny chance
NYHEDER
FCN-stjerne revser: ‘Meget utilfredsstillende’
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland
FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige
TIPSBLADETS DOM
Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
Ydmygelse: FCM banker FCN i pokalturneringen
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet
NYHEDER
Froholdt får kæmpe hæder
Han erstatter Bo Henriksen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
– Har ikke ubegrænset kredit
NYHEDER
Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl
Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel
Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar
Får PC mindre magt i Wolfsburg?
NYHEDER
Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe
Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke
Chelsea og Liverpool flopper fælt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i italiensk pokalderby
Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr
Viborg tager første stik i pokalkvartfinale