FCK-spiller erkender: ‘Har været frustrerende’

William Clem kalder de seneste to år for utroligt lærerige, selvom det har været frustrerende at være skadet flere gange.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.

På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.

Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.

– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.

–  Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.

En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.

I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.

– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.

Hvordan føler du, at krop og sind er nu?

– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.

Artiklen fortsætter efter billedet..

2YBF469

Foto: Alamy

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København. 

– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.

– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.

Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.

Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.

– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:

– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.

Og målet venter lige rundt om hjørnet?

– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.

Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.





LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Danmark – Nordmakedonien

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Kæmpe nyhed i udlandet



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Nu flytter anfører til Danmark

Helt på røven over Victor Froholdt

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Riemer melder stjerne klar

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Divisionsforeningen med markant udmelding

Av, FCK! Her er de værst af alle

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Klar besked til danske debutanter



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Senegal har appelleret vild dom

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper