FCK-spiller erkender: ‘Har været frustrerende’

William Clem kalder de seneste to år for utroligt lærerige, selvom det har været frustrerende at være skadet flere gange.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.

På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.

Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.

– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.

–  Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.

En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.

I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.

– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.

Hvordan føler du, at krop og sind er nu?

– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.

Artiklen fortsætter efter billedet..

2YBF469

Foto: Alamy

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København. 

– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.

– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.

Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.

Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.

– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:

– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.

Og målet venter lige rundt om hjørnet?

– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.

Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.





Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere



EKSKLUSIVT

Afsløring: BIF kan tjene 75 millioner på Bischoff


Thomas Gravesen frygter for Eriksens karriere

TransferLIVE: FCN forlænger med svensk stortalent



Brandvarm dansker på måljagt i storkamp i Paris

CV afviser profilsalg: Flere transfers er mulige

De har brug for en kæmpe transfersucces!

Stor begejstring for tilgang af Brøndby-spiller!

Afsløring: Wolfsburg har scoutet stort OB-talent



EKSKLUSIVT

Vejles overlevelse som topklub er på spil


Føler for skadet talent: Tænker på min egen søn

Officielt: Henter dansk angriber i millionhandel

Ny Brøndby-stjerne afslører: Væltede i tilbud

Damsgaard fortsætter vild stime af kåringer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Lyngby Boldklub har gjort et scoop

Afslører: Flere klubber var ude efter Pione Sisto

Medie peger på utilfredshed i Feyenoord-truppen

Viaplay i fremdrift: ‘Vi havde tabt sutten’

I svime over Oscar Højlund: Den næste leder


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Real Madrid-legende stopper karrieren

Der er potentiale til noget rigtig stort

Links og Beijmos tur? CV varsler forlængelser

Philip Billing jubler: Han er en vinder



Preben Elkjær får nyt job hos Viaplay

Forventer snarlig Daniel Wass-afgørelse

Stor interesse: ‘Jeg modtog mange telefonopkald’

Flere United-problemer: Stjerne korsbåndsskadet

Viaplay: Derfor lancerer vi nye sportspakker

Viaplay med ny Superliga-pakke: Her er prisen

Stor undren: Har de glemt at købe en ny back?

Her er Danmarks gruppe til U21-EM-kvalifikationen


TIPSBLADET SPECIAL

De er vinterens syv dyreste salg i Superligaen


Jacob Neestrup jubler: Som et køb til 30 millioner

Vilde transfers udfordrer AaB-chefers strategi

Afsløring: Nu rejser Clement Bischoff til England

Historisk dansk transfer: ‘Det var et ultimatum’

Mørke skyer over Priske efter ‘katastrofal uge’

Premier League-klub lurer på Rasmus Højlund

Efterlyser mere spilletid til Christian Eriksen

Orris Sociedad snubler igen mod Osasuna

Millionregn over dansk klub: ‘Det er imponerende’

FCK-keeper røg ud i kulden: ‘Fuldstændig vanvid’

Thelander afslører: Interesse fra udlandet

Afsløring: FCN forlænger med kæmpetalentet Eklund

Neestrup: ‘Har været åben og ærlig over for Trott’

“Vanvittigt” – nu skal dansker spille Superliga

Stor FCM-handel i vasken: ‘Det var bare for sent’

Sune Smith-Nielsen drømmer om at se ham i FCK igen

Første dag i FCK: ‘Jeg er her for at vinde guld’

Kritiserer Superliga-klub – ‘genkender vi ikke’

Radikal ændring for Brøndbys nye midtbanestjerne

Edgar Babayan stopper karrieren

Flere siddepladser på vej i Parken

Ekspert om Bischoff-skifte: Tillykke til Brøndby