FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Der er lige godt to år, siden William Clem i slutningen af oktober 2022 karriere for alvor tog fart.
På en uge gik han fra at være et ukendt talent i FC København til pludselig at starte inde på “løvernes” midtbane i en Champions League-kamp mod Sevilla.
Torsdag aften er William Clem og FC København så tilbage i den spanske by, når de møder Sevillas bysbørn Real Betis i Conference League. Og det får minderne frem hos den unge FC København’er.
– Det er sjovt at tænke tilbage på, siger William Clem til Tipsbladet og den fremmødte presse efter tirsdagens træning.
– Vi skal også bo på samme hotel igen, så der er gode minder, men jeg ved ikke, hvor meget jeg kan bruge det til, når kampen starter torsdag.
En frustrerende tid
Siden er det blevet til i alt 57 kampe for FC København, men skader har også spoleret store dele af tiden.
I efteråret 2023 sad William Clem ude med både sygdom og en brækket knogle i foden, mens denne sæson også har budt på to skadespause.
– Det har været frustrerende. Det er der ingen tvivl om. Det er altid frustrerende som fodboldspiller at være skadet og ikke kunne gøre det, man elsker, og at se drengene løbe på banen. Jeg har kæmpet for at komme tilbage, og nu er jeg helt ude af skaden, siger William Clem.
Hvordan føler du, at krop og sind er nu?
– Det er klart, at kroppen ikke er i 100 procent kampform, men skaden er god, og der bliver bygget på i træning. Det føles godt, og jeg er et godt sted.
Artiklen fortsætter efter billedet..

Trods skaderne kan midtbanespilleren godt glæde sig over de to år, der er gået siden debuten i FC København.
– Jeg vil sige, at det har været utrolig lærerigt, og det har været to gode år. Det er blevet til en double og to gange Champions League-kampagne. Der er ikke så meget at brokke sig over, udover at vi ikke rev mesterskabet sidste år.
– Udover det har det været lærerige år, og jeg har lært lidt om, hvad seniorfodbold kræver, og at der kommer udfordringer. Det er jo nok ikke de sidste skader, jeg får, fortæller han.
Målet er lige om hjørnet
Mens det er blevet til 57 kampe for “løverne”, har William Clem til gengæld stadig sit første mål for klubben til gode.
Ja, faktisk har han ifølge Transfermarkt hverken scoret for FC Københavns førstehold, klubbens U19-hold eller klubbens reservehold, ligesom han heller ikke har scoret for Danmarks ungdomslandshold.
– Den er god nok, siger Clem, der ifølge eget udsagn dog godt kan lidt til træning:
– Jeg synes faktisk, det har set fint ud. Jeg fik også lidt ros fra Claesson, og han kan score mål, så når han siger det, må der være noget om snakken.
Og målet venter lige rundt om hjørnet?
– Ja, skal vi ikke satse på det? Det synes jeg, slutter han med et smil.
Om målet kommer i denne uge, må tiden vise, men der venter to vigtige kamp for FC København mod Real Betis og Brøndby IF henholdsvis torsdag og søndag.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
Liverpool – West Ham United
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
Legender tager afsked med Sepp Piontek
‘Han er tilgivet’
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER