IKAST (Tipsbladet): De tabte 3-2 i tirsdags og mistede igen førstepladsen i Superligaen.
Men Jonas Lössl er tilbage i målet hos FC Midtjylland, så han har svært ved at være i dårligt humør.
– Vi har fået snakket ud om det. Det er charmen ved det her. Dem, der hænger i det i lang tid, kommer også til at være i den tilstand i længere tid. I tirsdags og onsdags var vi trætte af det. Vi fik det vendt, og nu kigger vi fremad. Det bliver en helt anden kamp på en fodboldbane, siger Jonas Lössl til Tipsbladet med en kæk hentydning til kunstgræsset i Farum.
Men det begynder at brænde på nu, fem runder før DM-pokalen uddeles søndag 25. maj.
FCM kommer fra fire point i fem runder af slutspillet, et skidt gennemsnit og indlysende ikke nok til at forsvare sidste års mesterskab.
Så at være ét point efter FC København på førstepladsen er nådigt efter en ujævn sæson, men måske heller ikke så skidt endda, mener Jonas Lössl.
– Vi kommer ikke til at give op på noget tidspunkt. Vi er rigtig, rigtig stærke, når vi jagter. Og det synes jeg, vi ofte har vist. Vi har på tidspunkter af den her sæson nu, også ikke for så lang tid siden, snakket om den styrke, vi har i holdet. Den skal vi finde frem til de kampe her. Og den kan vi finde frem, fordi muligheden er der, og den skal vi jagte, siger Jonas Lössl.
Stærk Superliga
For FCM-målmanden er pointhøsten og den tætte top ikke nødvendigvis udtryk for, at FCM og de andre tophold har været dårlige.
– Du kan stå og snakke om, at toppen er blevet dårlig. Eller vi kan snakke om, at ligaen generelt er blevet bedre. Vi er virkelig kedeligt, at det ikke er os her i Skandinavien, der er med i en semifinale i Europa. Men det siger også noget om kvaliteten på de her hold.

– Ser du på de spillere, der ryger afsted fra Superligaen, er det ikke kun fra topholdene men også mindre klubber, der sælger spillere til store beløb til topklubber i udlandet. Det må trods alt tale til kvaliteten og den erfaring, der er kommet ind i ligaen, siger Jonas Lössl.
– Da jeg begyndte her, var det helt vildt, hvis man kom hertil og havde spillet i Tyskland eller England, som Martin Albrechtsen havde. Det var kæmpe navne dengang. Nu er det nærmest et adgangskrav her i klubben. Man skal enten være the next best thing, eller også skal man have den erfaring. Jeg synes, Superligaen er vildt stærk, og det er et kvalitetsstempel, at der så mange god hold. Og så ville vi gerne have et større forspring til forfølgerne og spille mere stabilt, siger Jonas Lössl.
En tur i Champions League
Jonas Lössl var meget skuffet, da FC Midtjylland i de sidste minutter af Champions League-kvalifikationen tabte til Slovan Bratislava i slutningen af august.
Den turnering har stået og blinket for FCM-målmanden, og nu vil han række ud efter den.
– Vi skal vinde. Jeg kan huske følelsen af at vinde mesterskabet sidste år. Og den følelse kan blive lige så stor i år.
Hvornår tror du, FCM igen kommer i Champions Leagues ligaspil?
0 Votes
– For helvede, det ville jeg gerne. Det er en kæmpe drøm [at komme i Champions League], som jeg ikke har prøvet endnu. Den betyder helt vildt meget. Og det er også noget, vi har muligheden for her. Det er ikke mange steder og mange gange i sin karriere, man får lov til det.
– Du hører også mig sige, at succesen i sidste fem kampe her, det er, at vi står med guld i sidste ende. Det er det for mig. Hvis jeg står med sølv, må du gerne citere mig for allerede nu, at jeg bliver skuffet.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland igen søndag aften hjemme i Herning.
Læs her om Jonas Lössls retur til målet i FCM.
Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen her.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
Årets mest læste – I elsker transfers!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER
