IKAST (Tipsbladet): De tabte 3-2 i tirsdags og mistede igen førstepladsen i Superligaen.
Men Jonas Lössl er tilbage i målet hos FC Midtjylland, så han har svært ved at være i dårligt humør.
– Vi har fået snakket ud om det. Det er charmen ved det her. Dem, der hænger i det i lang tid, kommer også til at være i den tilstand i længere tid. I tirsdags og onsdags var vi trætte af det. Vi fik det vendt, og nu kigger vi fremad. Det bliver en helt anden kamp på en fodboldbane, siger Jonas Lössl til Tipsbladet med en kæk hentydning til kunstgræsset i Farum.
Men det begynder at brænde på nu, fem runder før DM-pokalen uddeles søndag 25. maj.
FCM kommer fra fire point i fem runder af slutspillet, et skidt gennemsnit og indlysende ikke nok til at forsvare sidste års mesterskab.
Så at være ét point efter FC København på førstepladsen er nådigt efter en ujævn sæson, men måske heller ikke så skidt endda, mener Jonas Lössl.
– Vi kommer ikke til at give op på noget tidspunkt. Vi er rigtig, rigtig stærke, når vi jagter. Og det synes jeg, vi ofte har vist. Vi har på tidspunkter af den her sæson nu, også ikke for så lang tid siden, snakket om den styrke, vi har i holdet. Den skal vi finde frem til de kampe her. Og den kan vi finde frem, fordi muligheden er der, og den skal vi jagte, siger Jonas Lössl.
Stærk Superliga
For FCM-målmanden er pointhøsten og den tætte top ikke nødvendigvis udtryk for, at FCM og de andre tophold har været dårlige.
– Du kan stå og snakke om, at toppen er blevet dårlig. Eller vi kan snakke om, at ligaen generelt er blevet bedre. Vi er virkelig kedeligt, at det ikke er os her i Skandinavien, der er med i en semifinale i Europa. Men det siger også noget om kvaliteten på de her hold.

– Ser du på de spillere, der ryger afsted fra Superligaen, er det ikke kun fra topholdene men også mindre klubber, der sælger spillere til store beløb til topklubber i udlandet. Det må trods alt tale til kvaliteten og den erfaring, der er kommet ind i ligaen, siger Jonas Lössl.
– Da jeg begyndte her, var det helt vildt, hvis man kom hertil og havde spillet i Tyskland eller England, som Martin Albrechtsen havde. Det var kæmpe navne dengang. Nu er det nærmest et adgangskrav her i klubben. Man skal enten være the next best thing, eller også skal man have den erfaring. Jeg synes, Superligaen er vildt stærk, og det er et kvalitetsstempel, at der så mange god hold. Og så ville vi gerne have et større forspring til forfølgerne og spille mere stabilt, siger Jonas Lössl.
En tur i Champions League
Jonas Lössl var meget skuffet, da FC Midtjylland i de sidste minutter af Champions League-kvalifikationen tabte til Slovan Bratislava i slutningen af august.
Den turnering har stået og blinket for FCM-målmanden, og nu vil han række ud efter den.
– Vi skal vinde. Jeg kan huske følelsen af at vinde mesterskabet sidste år. Og den følelse kan blive lige så stor i år.
Hvornår tror du, FCM igen kommer i Champions Leagues ligaspil?
0 Votes
– For helvede, det ville jeg gerne. Det er en kæmpe drøm [at komme i Champions League], som jeg ikke har prøvet endnu. Den betyder helt vildt meget. Og det er også noget, vi har muligheden for her. Det er ikke mange steder og mange gange i sin karriere, man får lov til det.
– Du hører også mig sige, at succesen i sidste fem kampe her, det er, at vi står med guld i sidste ende. Det er det for mig. Hvis jeg står med sølv, må du gerne citere mig for allerede nu, at jeg bliver skuffet.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland igen søndag aften hjemme i Herning.
Læs her om Jonas Lössls retur til målet i FCM.
Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen her.
EKSKLUSIVT – Jeg tror, Oskarsson er et emne for FCK
INTERVIEW
Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark
INTERVIEW
Chokeret Damsgaard: ‘Det var pinligt’
NYHEDER
Åge Hareide er alvorligt syg
TRANSFER
‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’
EKSKLUSIVT Intet tilbud fra FCK – andre lurer på Delaney
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
NYHEDER
Højbjerg: ‘Det er en skandale’
Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’
NYHEDER
I chok over Jacob Friis-udtalelser
NYHEDER
Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus
EKSKLUSIVT Andreas Christensen roser FC København
GOG buldrer forbi bundhold
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
NYHEDER
Skotland dummer sig i Grækenland
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
MEDIE Disse fire klubber meldes varme på Franculino
Danske tenniskvinder rykker ned
NYHEDER
Bendtner med drømmemelding for Danmark
NYHEDER
Riemer giver Højlund-opdatering
Medie med Kamil Grabara-afsløring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
MEDIE
Peter Christiansen har fundet afløseren
EKSKLUSIVT Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet
Chok i OB – siger op efter seks dage
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
INTERVIEW
Simon Kjær havde Superliga-tilbud
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
EKSKLUSIVT
FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
Her kan du se Danmark mod Belarus
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
TOPNYHED
“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt i Moldova
NYHEDER
Storsejr til Spanien – meget tæt på VM
TOPNYHED
Dansk stjerne udgår med sygdom
Røgalarm udsætter kampstart i Parken
Belgien skuffer mod Kasakhstan
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
AVIS
Glimrende nyt om Chido Obi
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
INTERVIEW
