FCM-profil: Superligaen er blevet bedre

De har tabt otte ligakampe i sæson og har to tricky besøg forude hos FCK og Brøndby efter møder med FCN og AGF. FCM-målmand Jonas Lössl fortæller, hvorfor han tror på guld.



IKAST (Tipsbladet): De tabte 3-2 i tirsdags og mistede igen førstepladsen i Superligaen.

Men Jonas Lössl er tilbage i målet hos FC Midtjylland, så han har svært ved at være i dårligt humør.

– Vi har fået snakket ud om det. Det er charmen ved det her. Dem, der hænger i det i lang tid, kommer også til at være i den tilstand i længere tid. I tirsdags og onsdags var vi trætte af det. Vi fik det vendt, og nu kigger vi fremad. Det bliver en helt anden kamp på en fodboldbane, siger Jonas Lössl til Tipsbladet med en kæk hentydning til kunstgræsset i Farum.

Men det begynder at brænde på nu, fem runder før DM-pokalen uddeles søndag 25. maj.

FCM kommer fra fire point i fem runder af slutspillet, et skidt gennemsnit og indlysende ikke nok til at forsvare sidste års mesterskab.

Så at være ét point efter FC København på førstepladsen er nådigt efter en ujævn sæson, men måske heller ikke så skidt endda, mener Jonas Lössl.

– Vi kommer ikke til at give op på noget tidspunkt. Vi er rigtig, rigtig stærke, når vi jagter. Og det synes jeg, vi ofte har vist. Vi har på tidspunkter af den her sæson nu, også ikke for så lang tid siden, snakket om den styrke, vi har i holdet. Den skal vi finde frem til de kampe her. Og den kan vi finde frem, fordi muligheden er der, og den skal vi jagte, siger Jonas Lössl.

Stærk Superliga

For FCM-målmanden er pointhøsten og den tætte top ikke nødvendigvis udtryk for, at FCM og de andre tophold har været dårlige.

– Du kan stå og snakke om, at toppen er blevet dårlig. Eller vi kan snakke om, at ligaen generelt er blevet bedre. Vi er virkelig kedeligt, at det ikke er os her i Skandinavien, der er med i en semifinale i Europa. Men det siger også noget om kvaliteten på de her hold.

FC Midtjylland - FCK i Superligaen
FC Midtjylland og FC København er de oplagte bud på en dansk mester. Foto: Alamy

– Ser du på de spillere, der ryger afsted fra Superligaen, er det ikke kun fra topholdene men også mindre klubber, der sælger spillere til store beløb til topklubber i udlandet. Det må trods alt tale til kvaliteten og den erfaring, der er kommet ind i ligaen, siger Jonas Lössl.

– Da jeg begyndte her, var det helt vildt, hvis man kom hertil og havde spillet i Tyskland eller England, som Martin Albrechtsen havde. Det var kæmpe navne dengang. Nu er det nærmest et adgangskrav her i klubben. Man skal enten være the next best thing, eller også skal man have den erfaring. Jeg synes, Superligaen er vildt stærk, og det er et kvalitetsstempel, at der så mange god hold. Og så ville vi gerne have et større forspring til forfølgerne og spille mere stabilt, siger Jonas Lössl.

En tur i Champions League

Jonas Lössl var meget skuffet, da FC Midtjylland i de sidste minutter af Champions League-kvalifikationen tabte til Slovan Bratislava i slutningen af august.

Den turnering har stået og blinket for FCM-målmanden, og nu vil han række ud efter den.

– Vi skal vinde. Jeg kan huske følelsen af at vinde mesterskabet sidste år. Og den følelse kan blive lige så stor i år.

Hvornår tror du, FCM igen kommer i Champions Leagues ligaspil?

  • I år
  • 2026
  • 2027
  • 2028
  • 2029 eller senere
  • I år
  • 2026
  • 2027
  • 2028
  • 2029 eller senere

0 Votes

– For helvede, det ville jeg gerne. Det er en kæmpe drøm [at komme i Champions League], som jeg ikke har prøvet endnu. Den betyder helt vildt meget. Og det er også noget, vi har muligheden for her. Det er ikke mange steder og mange gange i sin karriere, man får lov til det.

– Du hører også mig sige, at succesen i sidste fem kampe her, det er, at vi står med guld i sidste ende. Det er det for mig. Hvis jeg står med sølv, må du gerne citere mig for allerede nu, at jeg bliver skuffet.

FC Midtjylland møder FC Nordsjælland igen søndag aften hjemme i Herning.

Læs her om Jonas Lössls retur til målet i FCM.

Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen her.





LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Her er FCM’s trup til Europa League-brag



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Fem bud på David Nielsens afløser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

– Så kan jeg blive rigtig sur!

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Tottenham-træner forsvarer udskiftning