IKAST (Tipsbladet): De tabte 3-2 i tirsdags og mistede igen førstepladsen i Superligaen.
Men Jonas Lössl er tilbage i målet hos FC Midtjylland, så han har svært ved at være i dårligt humør.
– Vi har fået snakket ud om det. Det er charmen ved det her. Dem, der hænger i det i lang tid, kommer også til at være i den tilstand i længere tid. I tirsdags og onsdags var vi trætte af det. Vi fik det vendt, og nu kigger vi fremad. Det bliver en helt anden kamp på en fodboldbane, siger Jonas Lössl til Tipsbladet med en kæk hentydning til kunstgræsset i Farum.
Men det begynder at brænde på nu, fem runder før DM-pokalen uddeles søndag 25. maj.
FCM kommer fra fire point i fem runder af slutspillet, et skidt gennemsnit og indlysende ikke nok til at forsvare sidste års mesterskab.
Så at være ét point efter FC København på førstepladsen er nådigt efter en ujævn sæson, men måske heller ikke så skidt endda, mener Jonas Lössl.
– Vi kommer ikke til at give op på noget tidspunkt. Vi er rigtig, rigtig stærke, når vi jagter. Og det synes jeg, vi ofte har vist. Vi har på tidspunkter af den her sæson nu, også ikke for så lang tid siden, snakket om den styrke, vi har i holdet. Den skal vi finde frem til de kampe her. Og den kan vi finde frem, fordi muligheden er der, og den skal vi jagte, siger Jonas Lössl.
Stærk Superliga
For FCM-målmanden er pointhøsten og den tætte top ikke nødvendigvis udtryk for, at FCM og de andre tophold har været dårlige.
– Du kan stå og snakke om, at toppen er blevet dårlig. Eller vi kan snakke om, at ligaen generelt er blevet bedre. Vi er virkelig kedeligt, at det ikke er os her i Skandinavien, der er med i en semifinale i Europa. Men det siger også noget om kvaliteten på de her hold.

– Ser du på de spillere, der ryger afsted fra Superligaen, er det ikke kun fra topholdene men også mindre klubber, der sælger spillere til store beløb til topklubber i udlandet. Det må trods alt tale til kvaliteten og den erfaring, der er kommet ind i ligaen, siger Jonas Lössl.
– Da jeg begyndte her, var det helt vildt, hvis man kom hertil og havde spillet i Tyskland eller England, som Martin Albrechtsen havde. Det var kæmpe navne dengang. Nu er det nærmest et adgangskrav her i klubben. Man skal enten være the next best thing, eller også skal man have den erfaring. Jeg synes, Superligaen er vildt stærk, og det er et kvalitetsstempel, at der så mange god hold. Og så ville vi gerne have et større forspring til forfølgerne og spille mere stabilt, siger Jonas Lössl.
En tur i Champions League
Jonas Lössl var meget skuffet, da FC Midtjylland i de sidste minutter af Champions League-kvalifikationen tabte til Slovan Bratislava i slutningen af august.
Den turnering har stået og blinket for FCM-målmanden, og nu vil han række ud efter den.
– Vi skal vinde. Jeg kan huske følelsen af at vinde mesterskabet sidste år. Og den følelse kan blive lige så stor i år.
Hvornår tror du, FCM igen kommer i Champions Leagues ligaspil?
0 Votes
– For helvede, det ville jeg gerne. Det er en kæmpe drøm [at komme i Champions League], som jeg ikke har prøvet endnu. Den betyder helt vildt meget. Og det er også noget, vi har muligheden for her. Det er ikke mange steder og mange gange i sin karriere, man får lov til det.
– Du hører også mig sige, at succesen i sidste fem kampe her, det er, at vi står med guld i sidste ende. Det er det for mig. Hvis jeg står med sølv, må du gerne citere mig for allerede nu, at jeg bliver skuffet.
FC Midtjylland møder FC Nordsjælland igen søndag aften hjemme i Herning.
Læs her om Jonas Lössls retur til målet i FCM.
Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen her.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Reagerer på Brøndby-bombe
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig
Langer ud efter trænerlegende
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
MEDIE
631 millioner kroner
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
Køber engelsk klub
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
I chok over Manchester United
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
Arne Slot dybt frustreret
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
TOPNYHED
