FCM-profil: Superligaen er blevet bedre

De har tabt otte ligakampe i sæson og har to tricky besøg forude hos FCK og Brøndby efter møder med FCN og AGF. FCM-målmand Jonas Lössl fortæller, hvorfor han tror på guld.



IKAST (Tipsbladet): De tabte 3-2 i tirsdags og mistede igen førstepladsen i Superligaen.

Men Jonas Lössl er tilbage i målet hos FC Midtjylland, så han har svært ved at være i dårligt humør.

– Vi har fået snakket ud om det. Det er charmen ved det her. Dem, der hænger i det i lang tid, kommer også til at være i den tilstand i længere tid. I tirsdags og onsdags var vi trætte af det. Vi fik det vendt, og nu kigger vi fremad. Det bliver en helt anden kamp på en fodboldbane, siger Jonas Lössl til Tipsbladet med en kæk hentydning til kunstgræsset i Farum.

Men det begynder at brænde på nu, fem runder før DM-pokalen uddeles søndag 25. maj.

FCM kommer fra fire point i fem runder af slutspillet, et skidt gennemsnit og indlysende ikke nok til at forsvare sidste års mesterskab.

Så at være ét point efter FC København på førstepladsen er nådigt efter en ujævn sæson, men måske heller ikke så skidt endda, mener Jonas Lössl.

– Vi kommer ikke til at give op på noget tidspunkt. Vi er rigtig, rigtig stærke, når vi jagter. Og det synes jeg, vi ofte har vist. Vi har på tidspunkter af den her sæson nu, også ikke for så lang tid siden, snakket om den styrke, vi har i holdet. Den skal vi finde frem til de kampe her. Og den kan vi finde frem, fordi muligheden er der, og den skal vi jagte, siger Jonas Lössl.

Stærk Superliga

For FCM-målmanden er pointhøsten og den tætte top ikke nødvendigvis udtryk for, at FCM og de andre tophold har været dårlige.

– Du kan stå og snakke om, at toppen er blevet dårlig. Eller vi kan snakke om, at ligaen generelt er blevet bedre. Vi er virkelig kedeligt, at det ikke er os her i Skandinavien, der er med i en semifinale i Europa. Men det siger også noget om kvaliteten på de her hold.

FC Midtjylland - FCK i Superligaen
FC Midtjylland og FC København er de oplagte bud på en dansk mester. Foto: Alamy

– Ser du på de spillere, der ryger afsted fra Superligaen, er det ikke kun fra topholdene men også mindre klubber, der sælger spillere til store beløb til topklubber i udlandet. Det må trods alt tale til kvaliteten og den erfaring, der er kommet ind i ligaen, siger Jonas Lössl.

– Da jeg begyndte her, var det helt vildt, hvis man kom hertil og havde spillet i Tyskland eller England, som Martin Albrechtsen havde. Det var kæmpe navne dengang. Nu er det nærmest et adgangskrav her i klubben. Man skal enten være the next best thing, eller også skal man have den erfaring. Jeg synes, Superligaen er vildt stærk, og det er et kvalitetsstempel, at der så mange god hold. Og så ville vi gerne have et større forspring til forfølgerne og spille mere stabilt, siger Jonas Lössl.

En tur i Champions League

Jonas Lössl var meget skuffet, da FC Midtjylland i de sidste minutter af Champions League-kvalifikationen tabte til Slovan Bratislava i slutningen af august.

Den turnering har stået og blinket for FCM-målmanden, og nu vil han række ud efter den.

– Vi skal vinde. Jeg kan huske følelsen af at vinde mesterskabet sidste år. Og den følelse kan blive lige så stor i år.

Hvornår tror du, FCM igen kommer i Champions Leagues ligaspil?

  • I år
  • 2026
  • 2027
  • 2028
  • 2029 eller senere
  • I år
  • 2026
  • 2027
  • 2028
  • 2029 eller senere

0 Votes

– For helvede, det ville jeg gerne. Det er en kæmpe drøm [at komme i Champions League], som jeg ikke har prøvet endnu. Den betyder helt vildt meget. Og det er også noget, vi har muligheden for her. Det er ikke mange steder og mange gange i sin karriere, man får lov til det.

– Du hører også mig sige, at succesen i sidste fem kampe her, det er, at vi står med guld i sidste ende. Det er det for mig. Hvis jeg står med sølv, må du gerne citere mig for allerede nu, at jeg bliver skuffet.

FC Midtjylland møder FC Nordsjælland igen søndag aften hjemme i Herning.

Læs her om Jonas Lössls retur til målet i FCM.

Læs også om spillerbudgetterne i Superligaen her.





Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler



EKSKLUSIVT

Nu åbner dansk træner op om fyring


Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar



Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!



TOPNYHED

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag


Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug



TIPSBLADET SPECIAL

Supercomputer: De bliver danske mestre


Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz


TOPNYHED

Kæmpe bøde til FC København


Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF



Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby


TOPNYHED

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’


Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde