Der var jubel i de tyrkiske medier, da Fenerbahce kvalificerede sig til kvartfinalerne i Champions League ved at eliminere Sevilla på straffespark. Men i dagene efter triumfen bredte de store overskrifter sig også til avisernes erhvervssektioner. For på børsen i hjembyen Istanbul steg aktierne i Fenerbahce til rekordhøjde, så klubben nu har en markedsværdi på 5,5 mia. kroner.
Dermed er Fenerbahce dobbelt så meget værd som de nærmeste rivaler Galatasaray, Besiktas og Trabzonspor til sammen, og klubpræsident Aziz Yildirim blev rost for langsigtet planlægning, professionel ledelse og for at have omdannet den 101 år gamle sportsforening til en moderne virksomhed.
“Vi vil inden for de næste ti år være lige så store som Chelsea, Milan, Manchester United og Real Madrid. Det er uundgåeligt. De næste ti år tilhører Fenerbahce. Det må alle andre bare erkende. Vi har endnu ikke vist vores fulde potentiale, men Fenerbahce har taget det første skridt og er vokset yderligere,” sagde Aziz Yildirim efter kampen mod Sevilla.
Femstjernet stadion
På revisorfirmaet Deloittes seneste rangliste over verdens rigeste klubber er Fenerbahce kravlet op på en 25. plads med en omsætning på ca. 650 mio. kroner om året. Denne sæson er budgettet på godt 800 mio. kroner. Med deltagelsen i Champions League forventes klubben at lægge yderligere mindst 200 mio. kroner til det tal.
En stor del af indtægterne kommer fra butikskæden Fenerium, der sælger alt fra spiritus, parfume og smykker i klubbens navn. Kilder i klubben har til tyrkisk presse oplyst, at på grund af den enorme succes i Champions League er omsætningen i Fenerium-butikkerne denne sæson næsten fordoblet.
Et andet synligt bevis på klubbens fremdrift er hjemmebanen Sükrü Saracoglu. Aziz Yildirim satte en total ombygning og renovering i gang, som blev fuldendt i 2006. Sidste år fik Sükrü Saracoglu af UEFA tildelt topkarakteren fem stjerner og udpeget som stedet, hvor UEFA Cup-finalen skal spilles i 2009.
Gennemsnit på 40.000 tilskuere
Og stadion er da også unikt i Tyrkiet, hvor fodboldbanerne normalt er omkranset af en løbebane. På det nye Sükrü Saracoglu sidder tilskuerne tæt på sidelinien, hvilket også gør stemningen ekstra intimiderende for modstanderne. I Champions League er Fenerbahce sammen med Manchester United det eneste mandskab, der har vundet samtlige sine hjemmekampe.
– Det er en fantastisk hjemmebane, Fenerbahce har. Det var sjovt at spille på Sükrü Saracoglu, for deres fans er gode til at synge og bakke deres hold op. Det er ikke sådan, at de er på nakken af udeholdet hele tiden, men lunten er lidt kortere her nede, så man skal ikke lave alt for store frispark, før der piftes, og skældsordene vælter ned over én, fortæller den tidligere Silkeborg-spiller Jens Bertel Askou, som denne sæson haft fornøjelsen af at opleve to gange denne sæson for sin tyrkiske klub Kasimpasa.
Investeringen har givet masser af tyrkiske lira i klubkassen. Fenerbahces tilskuergennemsnit er øget fra 30.000 til omkring 40.000 tilskuere pr. kamp – det højeste i den tyrkiske liga – og langt mere end det næsthøjeste på godt 26.000, der kommer til lokalrivalerne Besiktas’ hjemmekampe.
Mini-Brasilien
Fenerbahces trup har i alt syv brasilianere. Den brasilianske træner Zico skaffede først angriberen Deivid til klubben plus de brasilianske forsvarsspillere Edu og Vederson. Det store kup gjorde man i sommer, da den brasilianske back Roberto Carlos skiftede transferfrit efter 11 år i Real Madrid.
– Det er et klassehold med en blanding af gode brasilianske og tyrkiske spillere. De var ikke helt oppe at ringe, da vi mødte dem første gang, men da vi mødte dem på udebane for ti dage siden, spillede vi en god kamp og tabte alligevel 3-0, siger Jens Bertel Askou.
– Det er i offensiven, de har deres styrke. De er dygtige til at være i boldbesiddelse og kan variere både deres spil og opstilling. Og så spiller de meget tålmodigt, ja nærmest spansk. Deres vigtigste spiller er anføreren Alex de Souza. Han er ikke bare målfarlig, men også god til at løbe i dybden og gøre angriberne bedre,« siger Askou.
To topscorere
Netop Alex har haft en fænomenal sæson i klubben og scorede bl. a. begge mål, da Fenerbahce lørdag fastholdt førstepladsen i den tyrkiske liga med en sejr på 2-1 over Besiktas. Hvor stærk Fenerbahces offensiv er ses af det faktum, at Alex nu deler førstepladsen på ligaens topscorerliste med klubkammeraten Semih Sentürk.
Fenerbahce råder også over den uruguayanske forsvarer Diego Lugano, den chilenske landsholdsanfører Carlos Maldonado, den serbiske målkonge Mateja Kezman og den kraftfulde ghanesiske midtbanemand Steven Appiah.
Fenerbahces trup tæller omkring ti tyrkiske landsholdsspillere, men kun midtbanespilleren Ugur Boral, backen Denis Baris, målmand Volkan Demirel og så den tidligere brasilianer Mehmet Aurelio er regelmæssigt med, når tyrkerne spiller landskamp.
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
Newcastle-træner fælder dom over William Osula
TIPSBLADET SPECIAL
Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Tullberg tror på overraskelsen
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
INTERVIEW
Neestrups svar: Hvem så?
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
I forhandlinger med Nartey
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
Sænker prisen mod Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat
Store spillersalg sikrer AaB overskud
Her kan du se Real Madrid mod Manchester City
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona