Der var jubel i de tyrkiske medier, da Fenerbahce kvalificerede sig til kvartfinalerne i Champions League ved at eliminere Sevilla på straffespark. Men i dagene efter triumfen bredte de store overskrifter sig også til avisernes erhvervssektioner. For på børsen i hjembyen Istanbul steg aktierne i Fenerbahce til rekordhøjde, så klubben nu har en markedsværdi på 5,5 mia. kroner. 
Dermed er Fenerbahce dobbelt så meget værd som de nærmeste rivaler Galatasaray, Besiktas og Trabzonspor til sammen, og klubpræsident Aziz Yildirim blev rost for langsigtet planlægning, professionel ledelse og for at have omdannet den 101 år gamle sportsforening til en moderne virksomhed.
“Vi vil inden for de næste ti år være lige så store som Chelsea, Milan, Manchester United og Real Madrid. Det er uundgåeligt. De næste ti år tilhører Fenerbahce. Det må alle andre bare erkende. Vi har endnu ikke vist vores fulde potentiale, men Fenerbahce har taget det første skridt og er vokset yderligere,” sagde Aziz Yildirim efter kampen mod Sevilla.
Femstjernet stadion
På revisorfirmaet Deloittes seneste rangliste over verdens rigeste klubber er Fenerbahce kravlet op på en 25. plads med en omsætning på ca. 650 mio. kroner om året. Denne sæson er budgettet på godt 800 mio. kroner. Med deltagelsen i Champions League forventes klubben at lægge yderligere mindst 200 mio. kroner til det tal.
En stor del af indtægterne kommer fra butikskæden Fenerium, der sælger alt fra spiritus, parfume og smykker i klubbens navn. Kilder i klubben har til tyrkisk presse oplyst, at på grund af den enorme succes i Champions League er omsætningen i Fenerium-butikkerne denne sæson næsten fordoblet.
Et andet synligt bevis på klubbens fremdrift er hjemmebanen Sükrü Saracoglu. Aziz Yildirim satte en total ombygning og renovering i gang, som blev fuldendt i 2006. Sidste år fik Sükrü Saracoglu af UEFA tildelt topkarakteren fem stjerner og udpeget som stedet, hvor UEFA Cup-finalen skal spilles i 2009.
Gennemsnit på 40.000 tilskuere
Og stadion er da også unikt i Tyrkiet, hvor fodboldbanerne normalt er omkranset af en løbebane. På det nye Sükrü Saracoglu sidder tilskuerne tæt på sidelinien, hvilket også gør stemningen ekstra intimiderende for modstanderne. I Champions League er Fenerbahce sammen med Manchester United det eneste mandskab, der har vundet samtlige sine hjemmekampe.
– Det er en fantastisk hjemmebane, Fenerbahce har. Det var sjovt at spille på Sükrü Saracoglu, for deres fans er gode til at synge og bakke deres hold op. Det er ikke sådan, at de er på nakken af udeholdet hele tiden, men lunten er lidt kortere her nede, så man skal ikke lave alt for store frispark, før der piftes, og skældsordene vælter ned over én, fortæller den tidligere Silkeborg-spiller Jens Bertel Askou, som denne sæson haft fornøjelsen af at opleve to gange denne sæson for sin tyrkiske klub Kasimpasa.
Investeringen har givet masser af tyrkiske lira i klubkassen. Fenerbahces tilskuergennemsnit er øget fra 30.000 til omkring 40.000 tilskuere pr. kamp – det højeste i den tyrkiske liga – og langt mere end det næsthøjeste på godt 26.000, der kommer til lokalrivalerne Besiktas’ hjemmekampe.
Mini-Brasilien
Fenerbahces trup har i alt syv brasilianere. Den brasilianske træner Zico skaffede først angriberen Deivid til klubben plus de brasilianske forsvarsspillere Edu og Vederson. Det store kup gjorde man i sommer, da den brasilianske back Roberto Carlos skiftede transferfrit efter 11 år i Real Madrid.
– Det er et klassehold med en blanding af gode brasilianske og tyrkiske spillere. De var ikke helt oppe at ringe, da vi mødte dem første gang, men da vi mødte dem på udebane for ti dage siden, spillede vi en god kamp og tabte alligevel 3-0, siger Jens Bertel Askou.
 – Det er i offensiven, de har deres styrke. De er dygtige til at være i boldbesiddelse og kan variere både deres spil og opstilling. Og så spiller de meget tålmodigt, ja nærmest spansk. Deres vigtigste spiller er anføreren Alex de Souza. Han er ikke bare målfarlig, men også god til at løbe i dybden og gøre angriberne bedre,« siger Askou.
To topscorere
Netop Alex har haft en fænomenal sæson i klubben og scorede bl. a. begge mål, da Fenerbahce lørdag fastholdt førstepladsen i den tyrkiske liga med en sejr på 2-1 over Besiktas. Hvor stærk Fenerbahces offensiv er ses af det faktum, at Alex nu deler førstepladsen på ligaens topscorerliste med klubkammeraten Semih Sentürk.
Fenerbahce råder også over den uruguayanske forsvarer Diego Lugano, den chilenske landsholdsanfører Carlos Maldonado, den serbiske målkonge Mateja Kezman og den kraftfulde ghanesiske midtbanemand Steven Appiah. 
Fenerbahces trup tæller omkring ti tyrkiske landsholdsspillere, men kun midtbanespilleren Ugur Boral, backen Denis Baris, målmand Volkan Demirel og så den tidligere brasilianer Mehmet Aurelio er regelmæssigt med, når tyrkerne spiller landskamp.
            TIPSBLADET I EUROPA            
                            
                                Neestrup: ‘De to største i Danmark’
            TIPSBLADET I EUROPA            
                            
                                Amin Chiakha tilbage til FCK?
            NYHEDER            
                            
                                Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
            TIPSBLADETS DOM            
                            
                                Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Dansk klub fyrer hele trænerstaben
            TOPNYHED            
                            
                                ‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
            TOPNYHED            
                            
                                Medier fælder dom over Rasmus Højlund
            NYHEDER            
                            
                                FCM jagter Franculino-erstatning
            TOPNYHED            
                            
                                Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
            TOPNYHED            
                            
                                Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
            LIGE NU            
                            
                                Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
            TOPNYHED            
                            
                                David Nielsen, den er til dig!
            TIPSBLADET I EUROPA            
                            
                                Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’
            TOPNYHED            
                            
                                Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’
            LIGE NU            
                            
                                Steve Cooper overrasker stort
            MEDIE            
                            
                                Oliver Sonne-situation vækker opsigt
            AVIS            
                            
                                Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen
            NYHEDER            
                            
                                – Jeg er ham evigt taknemmelig
                        
                            
                                Tadej vil gerne – holdet siger nej
                        
                            
                                Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner
            TOPNYHED            
                            
                                Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?
                        
                            
                                Derfor vinder Brøndby ikke guld
            NYHEDER            
                            
                                – Brøndby har min støtte
                        
                            
                                Deler godt FC København-nyt
            TOPNYHED            
                            
                                Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
            INTERVIEW            
                            
                                Thomas Frank har fået en undskyldning
            TOPNYHED            
                            
                                Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne
            TOPNYHED            
                            
                                Vanvittig kamp af Clement Bischoff
            TRANSFER            
                            
                                Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
            NYHEDER            
                            
                                Roser Superliga-stjerne: – En fantastisk spiller
            MEDIE            
                            
                                Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
            NYHEDER            
                            
                                I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg
            NYHEDER            
                            
                                – Det er skidt for spillernes helbred
            EKSKLUSIVT            
                            
                                Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel
            NYHEDER            
                            
                                Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?
            HELT VILDT            
                            
                                Scorer hvert 49. minut
            NYHEDER            
                            
                                De tager over for Ivan Prelec
            NYHEDER            
                            
                                Landstræner overrasker: Her er VM-truppen
            NYHEDER            
                            
                                Medie i svime over Bischoff: Banens bedste igen!
            INTERVIEW            
                            
                                Superliga-stjerne ser ud til at smutte gratis
            DAGENS SPILFORSLAG            
                            
                                Monaco kan overraske i Norge
            NYHEDER            
                            
                                Franculino redder FCM
            NYHEDER            
                            
                                Kæmpebøde for dokumentsvindel
            NYHEDER            
                            
                                – FCK er ikke det bedste sted
            NYHEDER            
                            
                                Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat
            TOPNYHED            
                            
                                Sådan starter FC Midtjylland og AGF
            TOPNYHED            
                            
                                Vigtigt nyt for Brian Riemer
            NYHEDER            
                            
                                Vejle fyrer Prelec
            INTERVIEW            
                            
                                Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK