Få dage før transfervinduet åbner i starten af januar har Det Internationale Fodboldforbund (Fifa) indført midlertidige justeringer af sine transferregler.
Det skriver Fifa mandag på sin hjemmeside.
Justeringerne kommer, efter at EU i oktober tog stilling til en sag om den tidligere franske fodboldspiller Lassana Diarra.
Han udfordrede reglerne om, at både en spiller og dennes nye klub holdes ansvarlig for at betale kompensation til en forurettet klub, hvor spillerens kontrakt er blevet ophævet på grund af misligholdelse.
EU fastslog i dommen, at dele af Fifas regler strider mod unionens lovgivning. Fifa indledte derfor en “global dialog med nøgleinteressenter” med henblik på at få justeret reglerne.
Det er nu sket, og Fifa præciserer i sine regler blandt andet, hvad der kan retfærdiggøre en kontraktophævelse af en af parterne, og hvordan man kommer frem til den kompensation, som enhver har ret til, hvis den anden part er skyld i ophævelsen.
Derudover har man justeret på den paragraf, som omhandler tilfælde, hvor en interesseret klub har haft en rolle i forhold til at få spilleren til at misligholde sin kontrakt, så den bliver opsagt og dermed fjerner behovet for et stor transfersum.
Både spiller og den nye klub er i sådanne tilfælde ansvarlig for at betale kompensation til spillerens tidligere klub, mener Fifa fortsat. Man tilføjer, at den skyldige klub desuden kan blive idømt en straf på to transfervinduer, hvor man ikke kan registrere nye spillere.
Men forbundet har justeret på ordlyden, så den blandt andet siger, at det er op til den anklagende klub at bevise, at den nye klub har været involveret – og ikke omvendt som reglerne tidligere kunne tolkes.
Den Internationale Spillerforening, Fifpro, kritiserer ifølge BBC både, at Fifa indfører sine midlertidige justeringer uden en ordentligt kollektiv forhandling, samt at justeringerne ifølge Fifpro ikke er dækkende for EU’s dom.
Fifa tilføjer på sin hjemmeside, at man fortsætter dialogen om og arbejdet med at tilpasse transfersystemet, så det bliver blandt andet “robust, transparent, ikke-diskriminerede og objektivt”.
/ritzau/
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
AVIS
Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os
Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
TOPNYHED
Lothar Matthaüs storroser dansker
Her kan du se Villarreal mod FC København
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
INTERVIEW
Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma
TRANSFER
AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba
Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
INTERVIEW
Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud
EKSKLUSIVT
Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’
INTERVIEW
‘Jeg har det ikke særlig godt’
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil
FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
MEDIE
Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub
TOPNYHED
Bekræfter millionbud på dansker
STORT INTERVIEW
Store ændringer: Her er Coopers transferplan
MEDIE
Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej
STORT INTERVIEW
Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM
TOPNYHED
Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning
TRANSFER
“Han bør følges af de største klubber i Danmark”
NYHEDER
Frank ser stærke muligheder for CL-avancement
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 18. runde
INTERVIEW
Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’
NYHEDER
Dansk stjerne kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
NYHEDER
Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet
NYHEDER
Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano
DAGENS SPILFORSLAG
Man City erobrer Madrid
– Vi tror på et godt resultat
Bayern München sejrer over Sporting CP
TOPNYHED
Tænker ikke på Danmarks landshold
NYHEDER
Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet
EKSKLUSIVT