Flere transfers i Brøndby? 

Brøndby kigger stadig efter noget på transfermarkedet, lyder det fra Frederik Birk.



Der har været gang i transfervinduet på Vestegnen denne sommer.

Brøndby IF har blandt andet solgt Mathias Kvistgaarden, Jacob Rasmussen og Yuito Suzuki – og sagt goddag til Luis Binks, Mats Köhlert, Kotaru Uchino og Sho Fukuda. 

Og der kan meget vel være mere på vej. 

I hvert fald fortæller cheftræner Frederik Birk i et interview med Viaplay, at Brøndby har nogle ting, de “stadig kigger på”. 

– Det synes jeg er rigtig fint. Vi har nogle ting, vi har kigget efter, og noget, vi stadig kigger på, og så må vi se, hvordan det udvikler sig.

– Men jeg synes, det er nogle spændende tilføjelser. Jeg synes, Mats Köhlert har bidraget godt, og jeg synes, at vores to japanere har virkelig stort potentiale, og så må vi se, hvornår de er klar til virkelig at træde til og være mere etablerede. Og så forventer vi, at Luis (Biks) kan bidrage.

– Samtidig fik vi nogle profiler ud tidligt i vinduet, som har givet mig som træner og gruppen som helhed mulighed for at få arbejdet med en ny dynamik, som jeg også synes, man kan se på banen i øjeblikket, siger Brøndby-træneren til Viaplay.

Han udtaler sig ikke om, hvad de kigger på, og samtidig påpeger, at der stadig er en måned tilbage af transfervinduet, og at der også kan være bud efter deres spillere.

Se hele interviewet med Frederik Birk i videoafspilleren øverst i artiklen.

‘Meget guf at arbejde med’ 

Det kunne meget vel være en offensivspiller, Brøndby er ude efter, efter at de har mistet Mathias Kvistgaarden, Yuito Suzuki og Mileta Rajovic. I weekenden udtalte Benjamin Schmedes til Viaplay for eksempel, at Brøndby vil have en offensivspiller, der kan hjælpe 

Det blev Frederik Birk også spurgt ind til i mixed zone med Tipsbladet og den skrevne presse efter onsdagens træning, men her vil han ikke komme nærmere ind på, hvad Brøndby kigger efter til offensiven. 

– Nej, det vil jeg ikke stå her og udtale mig om. Grundlæggende har vi jo nogle dygtige offensive spiller, men som jeg også har sagt, er der en integrationsfase i gang med specielt vores to japanere. Vi har også Jacob Ambæk, der er en ung gut, der mangler at få seniorkilometer i benene. 

– Heldigvis har Filip bidt godt fra sig her i de chancer, han har fået, og Vallys og Bischoff har bevist sig, så jeg synes jo sådan set, at der er meget guf at arbejde med for træneren, sagde han. 

Hvor bør Brøndby forstærke sig?

  • Målmand
  • Forsvar
  • Midtbane
  • Angreb
  • Målmand
  • Forsvar
  • Midtbane
  • Angreb

0 Votes

Brøndby IF har vundet deres to første kampe i Superligaen denne sæson. 







LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Transferbombe i Manchester United

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

‘Jeg savner at være med på landsholdet’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jagter VM-profil med voldsomt prisskilt

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

Melder ud om Mbappé

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Maxsø træner med i Brøndby

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Senegal: Landstrænerens lønkrav kostede VM

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Spanien

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi