Fordrukne Liverpool-spillere i slagsmål

Ifølge engelske medier gik Craig Bellamy, John Arne Riise, Robbie Fowler, Jermaine Pennant og Jersey Dudek i weekenden amok i et drukgilde i en portugisisk badeby.



At engelske fodboldspillere og store mængder alkohol er en dårlig sammensætning, er historiebøgerne fulde af beviser på. Endnu et kapitel er ifølge engelske og portugisiske medier blev føjet til i weekenden, hvor flere Liverpool-stjerner gik fuldstændigt amok i forbindelse med en træningslejr på Algarve kysten i Portugal.

Spillerne, der burde være i gang med at lade op til onsdagens vitale Champions League-kamp mod FC Barcelona, brugte i stedet de tidlige morgentimer fredag på at blive smidt ud af en bar, og på at smadre biler og hotelværelser.

Anført af de notoriske ballademagere Craig Bellamy, Jermaine Pennant og Robbie Fowler var en stor del af spillertruppen på bar, hvor en øl åbenbart blev til to og til for mange. Da barpersonalet til sidst fik rigeligt af de fulde briter blev de smidt ud, og frustrationen over dette gik tilsyneladende ud over det hotel, hvor Liverpool var indkvarteret. Craig Bellamy skulle ifølge lokale medier have forsøgt at banke John Arne Riise med en golfkølle. Da politiet blev tilkaldt til hotellet, skulle reservekeeper Jersey Dudek have forsøgt at nikke en ordensmand en skalle, før han blev beroliget ved at blive sat i håndjern.

Rygterne ville vide, at anfører Steven Gerrard samt landsholdskollega Peter Crouch gik forrest i forsøgene på at berolige de berusede holdkammerater. Uden dog det store held. Manager Rafael Benitez var ikke til stede.

Hvilke konsekvenser den skandaløse opførsel får er endnu uvist. Ingen af spillerne er sigtet af det portugisiske politi, men Robbie Fowler og Jersey Dudek, der nok alligevel ville være blevet solgt til sommer, kan formentlig se frem til en fyreseddel. Spørgsmålet er så, hvad der vil ske med Bellamy og Pennant, der er en fast bestanddel af førsteholdet. Begge har i øvrigt tidligere været i problemer med lovens lange arm.







Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Stor ændring i AGF?

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

FC Midtjylland – AC Horsens

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Nordsjælland – Randers FC

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Silkeborg IF – FC København

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Klar besked om AGF



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

AGF i kontakt om norsk angriber