Fordrukne Liverpool-spillere i slagsmål

Ifølge engelske medier gik Craig Bellamy, John Arne Riise, Robbie Fowler, Jermaine Pennant og Jersey Dudek i weekenden amok i et drukgilde i en portugisisk badeby.



At engelske fodboldspillere og store mængder alkohol er en dårlig sammensætning, er historiebøgerne fulde af beviser på. Endnu et kapitel er ifølge engelske og portugisiske medier blev føjet til i weekenden, hvor flere Liverpool-stjerner gik fuldstændigt amok i forbindelse med en træningslejr på Algarve kysten i Portugal.

Spillerne, der burde være i gang med at lade op til onsdagens vitale Champions League-kamp mod FC Barcelona, brugte i stedet de tidlige morgentimer fredag på at blive smidt ud af en bar, og på at smadre biler og hotelværelser.

Anført af de notoriske ballademagere Craig Bellamy, Jermaine Pennant og Robbie Fowler var en stor del af spillertruppen på bar, hvor en øl åbenbart blev til to og til for mange. Da barpersonalet til sidst fik rigeligt af de fulde briter blev de smidt ud, og frustrationen over dette gik tilsyneladende ud over det hotel, hvor Liverpool var indkvarteret. Craig Bellamy skulle ifølge lokale medier have forsøgt at banke John Arne Riise med en golfkølle. Da politiet blev tilkaldt til hotellet, skulle reservekeeper Jersey Dudek have forsøgt at nikke en ordensmand en skalle, før han blev beroliget ved at blive sat i håndjern.

Rygterne ville vide, at anfører Steven Gerrard samt landsholdskollega Peter Crouch gik forrest i forsøgene på at berolige de berusede holdkammerater. Uden dog det store held. Manager Rafael Benitez var ikke til stede.

Hvilke konsekvenser den skandaløse opførsel får er endnu uvist. Ingen af spillerne er sigtet af det portugisiske politi, men Robbie Fowler og Jersey Dudek, der nok alligevel ville være blevet solgt til sommer, kan formentlig se frem til en fyreseddel. Spørgsmålet er så, hvad der vil ske med Bellamy og Pennant, der er en fast bestanddel af førsteholdet. Begge har i øvrigt tidligere været i problemer med lovens lange arm.







Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

I dialog med Steve Cooper

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Jens Stage-skifte i fare

Alexander Lind i kæmpe hyldest

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Marcondes afviser tilbud, men…

Sunderland jagter dansk guldfugl

Tæt på at købe FC København-spiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Holland udspiller Sverige i VM-storsejr

Enighed – dansk stortransfer tæt på

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Interessant melding om VM-profil

Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime

Vigtigt nyt for ‘AC’

Flere Superliga-kamp rykkes

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Superliga-boss med spændende transfermelding



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’

Uruguay – Kap Verde