At engelske fodboldspillere og store mængder alkohol er en dårlig sammensætning, er historiebøgerne fulde af beviser på. Endnu et kapitel er ifølge engelske og portugisiske medier blev føjet til i weekenden, hvor flere Liverpool-stjerner gik fuldstændigt amok i forbindelse med en træningslejr på Algarve kysten i Portugal.
Spillerne, der burde være i gang med at lade op til onsdagens vitale Champions League-kamp mod FC Barcelona, brugte i stedet de tidlige morgentimer fredag på at blive smidt ud af en bar, og på at smadre biler og hotelværelser.
Anført af de notoriske ballademagere Craig Bellamy, Jermaine Pennant og Robbie Fowler var en stor del af spillertruppen på bar, hvor en øl åbenbart blev til to og til for mange. Da barpersonalet til sidst fik rigeligt af de fulde briter blev de smidt ud, og frustrationen over dette gik tilsyneladende ud over det hotel, hvor Liverpool var indkvarteret. Craig Bellamy skulle ifølge lokale medier have forsøgt at banke John Arne Riise med en golfkølle. Da politiet blev tilkaldt til hotellet, skulle reservekeeper Jersey Dudek have forsøgt at nikke en ordensmand en skalle, før han blev beroliget ved at blive sat i håndjern.
Rygterne ville vide, at anfører Steven Gerrard samt landsholdskollega Peter Crouch gik forrest i forsøgene på at berolige de berusede holdkammerater. Uden dog det store held. Manager Rafael Benitez var ikke til stede.
Hvilke konsekvenser den skandaløse opførsel får er endnu uvist. Ingen af spillerne er sigtet af det portugisiske politi, men Robbie Fowler og Jersey Dudek, der nok alligevel ville være blevet solgt til sommer, kan formentlig se frem til en fyreseddel. Spørgsmålet er så, hvad der vil ske med Bellamy og Pennant, der er en fast bestanddel af førsteholdet. Begge har i øvrigt tidligere været i problemer med lovens lange arm.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
Liverpool præsenterer succestræner
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
TOPNYHED
Stalkingsag i dansk klub: 17 sms’er på 5 minutter
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
Dansker vil væk fra RB Salzburg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
NYHEDER
Kasper Hjulmand fyret
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
De 10 største stjerner, der misser VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
TOPNYHED