Fordrukne Liverpool-spillere i slagsmål

Ifølge engelske medier gik Craig Bellamy, John Arne Riise, Robbie Fowler, Jermaine Pennant og Jersey Dudek i weekenden amok i et drukgilde i en portugisisk badeby.



At engelske fodboldspillere og store mængder alkohol er en dårlig sammensætning, er historiebøgerne fulde af beviser på. Endnu et kapitel er ifølge engelske og portugisiske medier blev føjet til i weekenden, hvor flere Liverpool-stjerner gik fuldstændigt amok i forbindelse med en træningslejr på Algarve kysten i Portugal.

Spillerne, der burde være i gang med at lade op til onsdagens vitale Champions League-kamp mod FC Barcelona, brugte i stedet de tidlige morgentimer fredag på at blive smidt ud af en bar, og på at smadre biler og hotelværelser.

Anført af de notoriske ballademagere Craig Bellamy, Jermaine Pennant og Robbie Fowler var en stor del af spillertruppen på bar, hvor en øl åbenbart blev til to og til for mange. Da barpersonalet til sidst fik rigeligt af de fulde briter blev de smidt ud, og frustrationen over dette gik tilsyneladende ud over det hotel, hvor Liverpool var indkvarteret. Craig Bellamy skulle ifølge lokale medier have forsøgt at banke John Arne Riise med en golfkølle. Da politiet blev tilkaldt til hotellet, skulle reservekeeper Jersey Dudek have forsøgt at nikke en ordensmand en skalle, før han blev beroliget ved at blive sat i håndjern.

Rygterne ville vide, at anfører Steven Gerrard samt landsholdskollega Peter Crouch gik forrest i forsøgene på at berolige de berusede holdkammerater. Uden dog det store held. Manager Rafael Benitez var ikke til stede.

Hvilke konsekvenser den skandaløse opførsel får er endnu uvist. Ingen af spillerne er sigtet af det portugisiske politi, men Robbie Fowler og Jersey Dudek, der nok alligevel ville være blevet solgt til sommer, kan formentlig se frem til en fyreseddel. Spørgsmålet er så, hvad der vil ske med Bellamy og Pennant, der er en fast bestanddel af førsteholdet. Begge har i øvrigt tidligere været i problemer med lovens lange arm.







INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar

Verdensstjerne roser Højlund

Viborg FF – AGF

Færdig i Manchester City

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Kasper Dolberg i choktransfer?

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Jakob Poulsen med dyster melding

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Vejle Boldklub – Randers FC

Simeone fatter det ikke

OB – FC Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Blandt dette årtusindes bedste

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen

AGF-stjerne drømmer om stort skifte



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Roser Superliga-træners søn

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

I tvivl om Bo Svenssons FCK

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

‘Der er ingen undskyldninger’

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback