Fordrukne Liverpool-spillere i slagsmål

Ifølge engelske medier gik Craig Bellamy, John Arne Riise, Robbie Fowler, Jermaine Pennant og Jersey Dudek i weekenden amok i et drukgilde i en portugisisk badeby.



At engelske fodboldspillere og store mængder alkohol er en dårlig sammensætning, er historiebøgerne fulde af beviser på. Endnu et kapitel er ifølge engelske og portugisiske medier blev føjet til i weekenden, hvor flere Liverpool-stjerner gik fuldstændigt amok i forbindelse med en træningslejr på Algarve kysten i Portugal.

Spillerne, der burde være i gang med at lade op til onsdagens vitale Champions League-kamp mod FC Barcelona, brugte i stedet de tidlige morgentimer fredag på at blive smidt ud af en bar, og på at smadre biler og hotelværelser.

Anført af de notoriske ballademagere Craig Bellamy, Jermaine Pennant og Robbie Fowler var en stor del af spillertruppen på bar, hvor en øl åbenbart blev til to og til for mange. Da barpersonalet til sidst fik rigeligt af de fulde briter blev de smidt ud, og frustrationen over dette gik tilsyneladende ud over det hotel, hvor Liverpool var indkvarteret. Craig Bellamy skulle ifølge lokale medier have forsøgt at banke John Arne Riise med en golfkølle. Da politiet blev tilkaldt til hotellet, skulle reservekeeper Jersey Dudek have forsøgt at nikke en ordensmand en skalle, før han blev beroliget ved at blive sat i håndjern.

Rygterne ville vide, at anfører Steven Gerrard samt landsholdskollega Peter Crouch gik forrest i forsøgene på at berolige de berusede holdkammerater. Uden dog det store held. Manager Rafael Benitez var ikke til stede.

Hvilke konsekvenser den skandaløse opførsel får er endnu uvist. Ingen af spillerne er sigtet af det portugisiske politi, men Robbie Fowler og Jersey Dudek, der nok alligevel ville være blevet solgt til sommer, kan formentlig se frem til en fyreseddel. Spørgsmålet er så, hvad der vil ske med Bellamy og Pennant, der er en fast bestanddel af førsteholdet. Begge har i øvrigt tidligere været i problemer med lovens lange arm.







Afsløring: AGF sælger Sigurd Haugen



LIVE

TransferLIVE: Eriksen-bejler henter midt i Barca


Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Benhård: ‘Du bliver aldrig en fantastisk træner’

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Bayern raser mod Donnarumma

Smuk gestus: Liverpool udbetaler Jotas millionløn

Bang! Ny Brøndby-angriber med to kasser mod Vejle

Trist Mikael Uhre-besked


EKSKLUSIVT

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger


Rejser til Brøndby med en røvfuld

Her er Superligaens spillerbudgetter i 2025/26

‘Halvdelen af Premier League’ jagter Bisseck

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


FC Barcelona-stjerner i chok

Bo Henriksen jagter dansk U21-landsholdsprofil

Dybt overrasket over Kvistgaarden-melding

Tysk komet endt i OB: Zorniger med klar besked

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Megatransfer på vej?

Påpeger Conrad Harders problem

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Dansker færdig i Galatasaray

Bliver Mathias Kvistgaarden rekordkøb?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.



Satser de på Giorgi Gocholeishvili?

Afslører FCM’s hemmelighed fra Brentford

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Kreativ transfer-løsning?

– Jeg er stærkere end nogensinde


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Berthel Askou henter angriber foran Newcastle

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

– Han kan blive vigtig

Stor stjerne allerede ude af Tour de France

Opsigtsvækkende PL-transfer under opsejling



Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

På vej til FC Nordsjælland – bekræfter skifte

Tour de France – 1. etape

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Drømmestart på Tour de France af Jonas Vingegaard

Vilde talenter lokker CL-klubber til Danmark

Kæmpe resultat af Clara Tauson i Wimbledon

På vej væk – Kvistgaarden fraværende for Brøndby

Oasis hyldede Diogo Jota under genforeningskoncert

Afsløring: Sønderjyske køber Pachanga Kristensen

Chelsea booker semifinale ved VM

Kvalitet slår held i irsk Rover-derby



Her fejler de fatalt på transfermarkedet

– Vi kan udfordre de bedste

Tæt på Barca-spiller – bremser det Eriksen-skifte?