Han har været fast mand i Vejle Boldklub Kolding. Han har haft stoppet karrieren, genoptaget den i islandske Stjarnan, og for to dage siden stod den centrale forsvarsspiller overfor Eidur Gudjohnson i den belgiske Jupiler League.
Når man ridser Alexander Scholz’ karriere op, kan det være svært at tro på, at han kun er 20 år og 3 måneder gammel.
Men det hele er også gået meget stærkt for Alexander Scholz. Det er kun halvandet år siden, han blev frigjort fra sin kontrakt i Vejle Boldklub Kolding, fordi han trængte til at få fodbolden lidt på afstand.
– Der skete meget i mit liv dengang, som jeg ikke var helt afklaret med. Jeg var ikke afklaret med mit liv uden for fodboldbanen. Jeg havde brug for at komme ud og prøve nogle nye ting, og det begyndte at gå mig mere og mere på, siger Alexander Scholz til tipsbladet.dk.
Professionel på Island
Alexander Scholz tilbragte et halvt år væk fra fodbolden, før han igen fik lyst til at genoptage karrieren. Danmark fristede ikke, i stedet valgte han at pakke tasken og flytte til Island, hvor han skrev kontrakt med Stjarnan.
– Jeg vidste godt, at hvis jeg skulle genoptage karrieren, skulle jeg starte på et noget lavere niveau. Jeg synes, at Island var en god løsning. Fodboldmæssigt var det et lavere niveau, men det er ikke for lavt. Samtidig var det seriøst udenfor banen, men ikke for seriøst. Det kunne jeg godt lide, siger Alexander Scholz.
Efter en fremragende sæson i den islandske 1. division begyndte flere klubber at vise interesse for danskeren, heriblandt belgiske Lokeren.
– Jeg havde håbet på, at der var nogle interesserede klubber, som havde fulgt min sæson i Stjarnan. Men jeg må indrømme, at da Lokeren henvendte sig, blev jeg stolt. De lå nummer to i den belgiske liga på det tidspunkt, så da de tilbød mig at komme ned og prøvetræne med dem i ti dage, så var det bare at komme afsted og gøre det så godt, jeg kunne.
Næste stop: Gennembruddet
Og det gjorde Alexander Scholz. Han blev tilbudt en kontrakt og flyttede til Belgien i midten af november sidste år, hvor han den første halvanden måned måtte træne med reserveholdet. Alexander Scholz var endnu ikke et emne i førsteholdstruppen før efter nytår, hvor han ville blive spilleberettiget i ligaen.
Men så snart årstallet skiftede fra 2012 til 2013, fik han lov at træne med førsteholdet, og da en af konkurrenterne i det centrale forsvar kort efter fik en mindre skade, var vejen banet for Alexander Scholz’ gennembrud i Lokeren. Siden da er det blevet til seks kampe i træk, hvor han har fået fuld spilletid i dem alle.
– Jeg havde ikke forventet, at jeg ville spille så meget, da jeg skiftede hertil. Men jeg har altid været god til at komme fra baghjul.
– Når der ikke er så så meget pres på en, er det nemmere at præstere. Og da træneren gav mig chancen, greb jeg heldigvis, siger han.
Og nu hvor det er to døgn siden, at Alexander Scholz’ stod overfor Eidur Gudjonhson og Club Brügge i en kamp, hvor Alexander Scholz’ var med til, at holde den islandske stjerne fra at komme på måltavlen, så er det da også som om, at det går op for Alexander Scholz, hvor hurtigt det hele er gået.
– Det var ret sjovt at spille overfor ham. Han er jo den største stjerne på Island, så der var rigtig mange af mine venner fra Island, der skrev til mig efter kampen og spurgte, om jeg havde dækket ham ordentligt op, siger Alexander Scholz grinende til tipsbladet.dk.
Vil bare nyde fodbolden
Men det er også kun i et splitsekund, at man kan fornemme en smule benovelse hos Alexander Scholz, når han tænker tilbage på alt det, som er sket i hans korte karriere, før han igen får placeret benene solidt på jorden.
– Jeg griner, hver gang jeg hører folk fortælle mig om min karriere og om alt det, der er sket i den. Men for mig har det jo bare været en stille og rolig udvikling.
– Jeg har taget én dag af gangen og så har tingene stille og roligt udviklet sig. Men jeg kan da godt forstå, at folk synes, det lyder ret vildt, når de hører om alt det, der er sket.
– Men samtidig er det en helt anden person, der i dag spiller fodbold i Lokeren, end den person, som for halvandet år siden lagde støvlerne på hylden. Jeg ved godt jeg kun er 20 år, men de sidste par år har givet mig rigtig mange erfaringer, som har hjulpet mig til at nå hertil, hvor jeg er i dag.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Superliga-profiler topper international liste
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane