Fra katastrofe til eufori: ‘Alle sang hans navn’

Niels Frederiksen har transformeret Lech Poznan fuldstændigt i denne sæson, fortæller polsk journalist til Tipsbladet.



For fire år siden blev han dansk mester med Brøndby IF, og lørdag aften kunne Niels Frederiksen så kalde sig mester i Polen, da Lech Poznan efter en nervepirrende sidste spillerunde sluttede på førstepladsen i Ekstraklasa, ét point foran Rakow Czestochowa.

En 1-0-sejr over Piast Gliwice, hvor danske Rasmus Carstensen stod for assisten, betød, at jublen kunne bryde løs på Stadion Miejski Poznań. Tipsbladet har talt med den polske journalist Damian Smyk fra Goal.pl, der var til stede under lørdagens store guldfest i Poznan.

– Niels Frederiksen har virkelig leveret fremragende. Lech er en topklub i Polen, men for et år siden var situationen katastrofal (Lech Poznan blev nummer fem i ligaen, red.). Frederiksen overtog et hold, som fansene grinte af.

– Til den sidste kamp i sidste sæson tog fansene decideret pis på spillerne – de mødte op med strandhåndklæder, spillede sommermusik og gjorde grin med holdet. Her et år efter kan de samme fans fejre et polsk mesterskab. Og meget af det er takket være Niels, siger Damian Smyk til Tipsbladet.

‘Speed football’

Den tidligere Brøndby-boss har sat sit klare aftryk på de nykårede polske mestre, lyder vurderingen.

– Hans hold har sin egen stil – ‘speed football’, som Niels kalder det. Det er intenst, med hurtige omstillinger og spektakulære træk. Lech præsterede at slå Legia med 5-1, Jagiellona med 5-0 og endda Puszcza med 8-1! Alle i Poznan værdsætter dybt det, som Niels har opnået i løbet af det her år, siger Damian Smyk.

Efter gårsdagens mesterskabsfest kan Niels Frederiksen meget vel se frem til mere hæder i morgen.

– Mandag bliver spillernes stemmer for årets spiller og årets træner offentliggjort, og her tror jeg, at Niels kommer til at vinde prisen. Og det fortjener han fuldt ud. Selvfølgelig var det en stor fiasko at blive slået ud af pokalturneringen allerede i første runde, men resultaterne i ligaen har været imponerende.

– Niels er den første udenlandske træner til at vinde mesterskabet med Lech Poznan. Da Frederiksen kom ud for at modtage sin medalje på stadion i dag, sang alle hans navn højt. Det har i sandhed været en forrygende sæson for ham, lyder det afslutningsvist fra Niels Frederiksen.

Med førstepladsen i Ekstraklasa indtræder Niels Frederiksen og Lech Poznan nu i kvalifikationen til Champions League.



Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!

Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs

De vil have Anton Gaaei – her er prisen

Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Rejser vild transferspekulation

– De tilbød tre-fire gange mere end FCK

Afslører vild Lukas Lerager-bonus 

Kasper Hjulmand tager forrygende skalp

Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg

Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’

Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem

Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup 

Efter FC København-køb: Henter fem spillere

Vild stime – men afviser guldsnak

Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?

Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04

Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici

Frustreret Premier League-dansker vil væk

Her dominerer FCK-profiler Superligaen

Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng

Uheldig dansk angriber færdig i Norge

Johannes Hoff Thorup er på listen

Stor turnering går over til afholdelse hvert 4. år

Højlund stjæler alle overskrifter i Italien

Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold

Jages af FCK – nu blander storklub sig

Dansk træner lander job i portugisisk klub

Åh nej! Ikke igen, Andreas Christensen

Det kommer til at trække ud

SMS midt om natten: ‘Så var det slut’

Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne

Julegave? Deler godt nyt om forlængelse

Store navne kan forlade Brøndby IF

Amorim: Vi var det bedste hold

Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur

FC Barcelona med skrækmelding om AC

Tricky Trees tryller i Hytten

Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark

De er herbstmeister

Vilde Villa nedlagde Manchester United

Barcelona rykker fra

Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’

Her vil Asien kopiere Europa

Marokko er blevet fodboldens mekka

Mbappé tangerer Ronaldo-rekord

Afsløring: Mesterklub tæt på millionkøb i Hobro

Frustreret Frank føler sig bortdømt: En kæmpe fejl

Drømmer om VM 2026 med Danmark

Liverpool slår Frank og Spurs i højspændt drama