Mange danskere har slået vejen forbi tysk fodbold i løbet af de seneste år, og en god håndfuld af dem har været i Borussia Dortmund. Lige nu råder den tyske storklub eksempelvis over Mike Tullberg og Gustav Aabro, der er henholdsvis træner og målmand på U19-holdet.
Og over de seneste år har flere andre danskere også været i klubben.
Ikke mindst Jacob Bruun Larsen.
Den danske kantspiller kom til Dortmund i foråret 2015 som 16-årig og nåede både at spille en masse kampe for U19-holdet og førsteholdet, før han i 2019 drog videre til Hoffenheim.
Jacob Bruun Larsen spillede blandt andet sammen med Haaland i Dortmund.Foto: IMAGO
Selvom han aldrig blev en profil på førsteholdet og i dag slet ikke er i klubben, er Jacob Bruun Larsen en spiller, som akademidirektøren i Dortmund hurtigt fremhæver over for Tipsbladet, når snakken falder på det danske marked. Akademidirektøren er Lars Ricken, en legende i Dortmund og målscorer i Champions League-finalen i 1997.
– Vi holder selvfølgelig øje med det danske marked, hvor der er mange gode spillere. Jacob Bruun Larsen var eksempelvis en stor succes for os, siger Lars Ricken til Tipsbladet og tilføjer:
– Det er ret nemt for os (at hente danskere), for mentaliteten minder ret meget om den tyske. Især Jacob var meget fokuseret og disciplineret, og han talte meget hurtigt tysk. Efter et år kunne han tale det flydende. Han spillede på vores førstehold, mens han var U19-spiller, så vi var meget glade for at have ham her i akademiet.
– Lige nu har vi også Gustav Aabro, en 17-årig dansk målmand fra Lyngby Boldklub.
– Så ja, vi har et kig på det danske marked. Vi ser især på landsholdene, for vi kan ikke have et øje på alle klubberne i Danmark.
Jacob Bruun Larsen, 25 år, var en vigtig spiller på ungdomsplan i Dortmund med 31 mål og 26 assister i 49 kampe for U19-holdet. For førsteholdet blev det til i alt tre mål og fem oplæg i 41 kampe.
I dag spiller Jacob Bruun Larsen i Burnley.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Holland – Marokko
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE