En målmaskine.
Under sit første ophold i færøske HB Torshavn bragede Mikkel Dahl mål ind efter behag. I 2021 scorede han nemlig hele 27 mål i 25 liga-kampe.
I denne sæson har danskeren kæmpet med at finde netmaskerne med kun seks mål i 21 kampe i den bedste færøske række.
Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type.
Mikkel DahlTidligere HB Torshavn-spiller
Nu skal danskeren finde en ny klub.
– Jeg vil kalde det gensidigt. De har valgt at gå en anden vej, og jeg synes i en længere periode, har vi spillet lidt mindre på mine styrker i forhold til indlæg. Det er nok bedst for begge parter, at vi skilles for nu, fortæller Mikkel Dahl i et interview med Tipsbladet og tilføjer om de manglende mål:
– Der er jo rigtig mange ting, der spiller ind. Det er nok mere end en ting. Det er klart, når jeg laver mere eller mindre alle mine mål i boksen, så har jeg også behov for, at bolden kommer derind.
Artiklen fortsætter under billedet.

Sat i bås i Danmark
Den 31-årige dansker forlod dansk fodbold i sommeren 2020, og ophold på Færøerne og Island har været gavnende for angriberen.
– Jeg har fået nogle kæmpestore oplevelser, og det ville jeg nok ikke have fået, hvis jeg var blevet hjemme i Danmark. Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type. Når man kommer væk fra det sted, så kan man mere bestemme, hvordan man vil være.
– Det er nemmere at bryde ud, fordi ingen kender dig. Der kan du være med til at afgøre opfattelsen af dig som spiller og spillertype. Det har været fedt at starte forfra i udlandet.
Hvad mener du med, at du blev sat i bås?
– Det er mest angående skavanker og skader. Det blev jeg nok opfattet som en type, der blev ramt af mange skader og skavanker. Efter jeg er kommet til udlandet, har det været noget andet. Her har jeg kunnet starte forfra, og det har hjulpet mig. Jeg blev måske opfattet som typen, der var ofte skadet. Det har jeg fået styr på.
Det kan dog være, at Dahl vender hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud kommer.
– Jeg er åben for det meste. Jeg kan både fortsætte på Færøerne eller et andet sted. Der er ikke så store begrænsninger, men der er selvfølgelig overvejelser. Jeg vil ikke udelukke noget.
Hvad med Danmark?
– Det kunne godt være en mulighed. Jeg udelukker ikke noget som helst. Jeg har haft rigtig godt af at være i udlandet. Det har været rigtig fedt. Det kan være lidt af det hele både udlandet og i Danmark, hvis det passer ind, fortæller den danske angriber til Tipsbladet.
HB Torshavn blev nummer tre i den bedste række i den netop overståede sæson.
I alt scorede Mikkel Dahl 68 mål i 109 kampe for det færøske mandskab.
LIVE
VM-LIVE: ‘Bruno Fernandes bør nægte at spille!’
OPTAKT
Holland – Japan
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
AGF køber ham
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TOPNYHED
Spottet i København
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
OPTAKT
Tyskland – Curacao
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
OPTAKT
Brasilien – Marokko
TV-ekspert chokerer på direkte tv
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Sverige – Tunesien
TIPSBLADET SPECIAL