Fri på markedet: Åben for skifte til Danmark

Mikkel Dahl er færdig i færøske HB Torshavn, og den tidligere Nykøbing-spiller fortæller til Tipsbladet, at han er åben for det meste, også et skifte hjem til Danmark.



En målmaskine. 

Under sit første ophold i færøske HB Torshavn bragede Mikkel Dahl mål ind efter behag. I 2021 scorede han nemlig hele 27 mål i 25 liga-kampe. 

I denne sæson har danskeren kæmpet med at finde netmaskerne med kun seks mål i 21 kampe i den bedste færøske række. 

Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type.

Mikkel Dahl
Tidligere HB Torshavn-spiller

Nu skal danskeren finde en ny klub.

– Jeg vil kalde det gensidigt. De har valgt at gå en anden vej, og jeg synes i en længere periode, har vi spillet lidt mindre på mine styrker i forhold til indlæg. Det er nok bedst for begge parter, at vi skilles for nu, fortæller Mikkel Dahl i et interview med Tipsbladet og tilføjer om de manglende mål: 

– Der er jo rigtig mange ting, der spiller ind. Det er nok mere end en ting. Det er klart, når jeg laver mere eller mindre alle mine mål i boksen, så har jeg også behov for, at bolden kommer derind.

Artiklen fortsætter under billedet.

art138142

Foto: HB Torshavn

Sat i bås i Danmark
Den 31-årige dansker forlod dansk fodbold i sommeren 2020, og ophold på Færøerne og Island har været gavnende for angriberen. 

– Jeg har fået nogle kæmpestore oplevelser, og det ville jeg nok ikke have fået, hvis jeg var blevet hjemme i Danmark. Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type. Når man kommer væk fra det sted, så kan man mere bestemme, hvordan man vil være.

– Det er nemmere at bryde ud, fordi ingen kender dig. Der kan du være med til at afgøre opfattelsen af dig som spiller og spillertype. Det har været fedt at starte forfra i udlandet.

Hvad mener du med, at du blev sat i bås?

– Det er mest angående skavanker og skader. Det blev jeg nok opfattet som en type, der blev ramt af mange skader og skavanker. Efter jeg er kommet til udlandet, har det været noget andet. Her har jeg kunnet starte forfra, og det har hjulpet mig. Jeg blev måske opfattet som typen, der var ofte skadet. Det har jeg fået styr på.

Det kan dog være, at Dahl vender hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud kommer.

– Jeg er åben for det meste. Jeg kan både fortsætte på Færøerne eller et andet sted. Der er ikke så store begrænsninger, men der er selvfølgelig overvejelser. Jeg vil ikke udelukke noget.

Hvad med Danmark?

– Det kunne godt være en mulighed. Jeg udelukker ikke noget som helst. Jeg har haft rigtig godt af at være i udlandet. Det har været rigtig fedt. Det kan være lidt af det hele både udlandet og i Danmark, hvis det passer ind, fortæller den danske angriber til Tipsbladet. 

HB Torshavn blev nummer tre i den bedste række i den netop overståede sæson.

I alt scorede Mikkel Dahl 68 mål i 109 kampe for det færøske mandskab.





Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage




LIVE

VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

De er enige med Mathias Jensen

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Supercomputer: Her er VM-finalen

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Norge – Frankrig

Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold

Ecuador – Tyskland



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig

Curaçao – Elfenbenskysten

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

I dialog om dansk bomber

Forbereder bud på 970 mio.



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-spiller får fem karantænedage

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper