Fri på markedet: Åben for skifte til Danmark

Mikkel Dahl er færdig i færøske HB Torshavn, og den tidligere Nykøbing-spiller fortæller til Tipsbladet, at han er åben for det meste, også et skifte hjem til Danmark.



En målmaskine. 

Under sit første ophold i færøske HB Torshavn bragede Mikkel Dahl mål ind efter behag. I 2021 scorede han nemlig hele 27 mål i 25 liga-kampe. 

I denne sæson har danskeren kæmpet med at finde netmaskerne med kun seks mål i 21 kampe i den bedste færøske række. 

Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type.

Mikkel Dahl
Tidligere HB Torshavn-spiller

Nu skal danskeren finde en ny klub.

– Jeg vil kalde det gensidigt. De har valgt at gå en anden vej, og jeg synes i en længere periode, har vi spillet lidt mindre på mine styrker i forhold til indlæg. Det er nok bedst for begge parter, at vi skilles for nu, fortæller Mikkel Dahl i et interview med Tipsbladet og tilføjer om de manglende mål: 

– Der er jo rigtig mange ting, der spiller ind. Det er nok mere end en ting. Det er klart, når jeg laver mere eller mindre alle mine mål i boksen, så har jeg også behov for, at bolden kommer derind.

Artiklen fortsætter under billedet.

art138142

Foto: HB Torshavn

Sat i bås i Danmark
Den 31-årige dansker forlod dansk fodbold i sommeren 2020, og ophold på Færøerne og Island har været gavnende for angriberen. 

– Jeg har fået nogle kæmpestore oplevelser, og det ville jeg nok ikke have fået, hvis jeg var blevet hjemme i Danmark. Måske blev jeg sat lidt i bås som en bestemt type. Når man kommer væk fra det sted, så kan man mere bestemme, hvordan man vil være.

– Det er nemmere at bryde ud, fordi ingen kender dig. Der kan du være med til at afgøre opfattelsen af dig som spiller og spillertype. Det har været fedt at starte forfra i udlandet.

Hvad mener du med, at du blev sat i bås?

– Det er mest angående skavanker og skader. Det blev jeg nok opfattet som en type, der blev ramt af mange skader og skavanker. Efter jeg er kommet til udlandet, har det været noget andet. Her har jeg kunnet starte forfra, og det har hjulpet mig. Jeg blev måske opfattet som typen, der var ofte skadet. Det har jeg fået styr på.

Det kan dog være, at Dahl vender hjem til Danmark, hvis det rigtige tilbud kommer.

– Jeg er åben for det meste. Jeg kan både fortsætte på Færøerne eller et andet sted. Der er ikke så store begrænsninger, men der er selvfølgelig overvejelser. Jeg vil ikke udelukke noget.

Hvad med Danmark?

– Det kunne godt være en mulighed. Jeg udelukker ikke noget som helst. Jeg har haft rigtig godt af at være i udlandet. Det har været rigtig fedt. Det kan være lidt af det hele både udlandet og i Danmark, hvis det passer ind, fortæller den danske angriber til Tipsbladet. 

HB Torshavn blev nummer tre i den bedste række i den netop overståede sæson.

I alt scorede Mikkel Dahl 68 mål i 109 kampe for det færøske mandskab.





LIVE

TransferLIVE: Vallys er rejst til Japan

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Dansk klub drømmer om stjerne: ‘Man aner det ikke’

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit



LIVE

VM-LIVE: Messi fremhæver England

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

‘Det er jeg træt af’

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Chokskifte? Har budt på Højbjerg

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC København-transfer bremses af denne årsag

De har spurgt på Gustav Isaksen

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

17-årig som starter? ‘Super spændende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Amir Richardson meldes tæt på skifte

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Maxsø træner med i Brøndby

Afsløring: Brøndby sælger Nicolai Vallys 

Frankrig – Spanien

Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show

De vil ansætte Guardiola som landstræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Melder ud om Mbappé

‘Jeg savner at være med på landsholdet’

Jess Thorup på vej til denne klub