Frygter dansk monstersalg

Sporting CP’s ledelse er ‘modvilligt’ begyndt at lede efter erstatninger for Morten Hjulmand, skriver A Bola.



Han er anfører og en af de helt store stjerner i Sporting CP, så Morten Hjulmand er i princippet urørlig, når sommerens transfervindue åbner.

Alligevel er man i Lissabon-klubben aktuelt ‘bekymret’ for, at man risikerer at miste den danske landsholdsstjerne efter denne sæson.

Sådan lyder det i hvert fald fra den portugisiske avis A Bola, der skriver, at Sportings ledelse forventer at komme under et tungt pres til sommer, idet flere europæiske storklubber har snøren ude efter den 25-årige Morten Hjulmand, der kom til Sporting fra italienske Lecce for knap to år siden.

Sportings ledelse har absolut intet ønske om at sælge Morten Hjulmand, så i det perspektiv kan man argumentere for, at der ikke er det store at bekymre sig om.

Ifølge A Bola har Sporting dog allerede modtaget henvendelser om interesse fra klubber i England og Spanien, og beløbene kan ifølge avisen i sidste ende blive så store, at det bliver svært at holde på Morten Hjulmand, der har en frikøbsklausul på 80 millioner euro, svarende til 600 millioner kroner.

Tror du, at Morten Hjulmand forlader Sporting til sommer?

  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke
  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke

0 Votes

Derfor er Sporting-ledelsen ‘modvilligt’ begyndt at lede efter mulige erstatninger for Morten Hjulmand. Håbet er, at man kan holde på den danske stjerne, men det er ikke garanteret, lyder konklusionen fra A Bola.

Så sent som i sidste uge argumenterede den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ for, at Morten Hjulmand vil passe forrygende ind i Atlético Madrid.

Tidligere har David Nielsen, der på daværende tidspunkt fungerede som ekspert for TV 2 Sport, peget på Manchester City som en mulig destination for Morten Hjulmand, der har kontrakt med Sporting frem til 2028.





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Nu melder Christian Eriksen ud

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub