Frygter dansk monstersalg

Sporting CP’s ledelse er ‘modvilligt’ begyndt at lede efter erstatninger for Morten Hjulmand, skriver A Bola.



Han er anfører og en af de helt store stjerner i Sporting CP, så Morten Hjulmand er i princippet urørlig, når sommerens transfervindue åbner.

Alligevel er man i Lissabon-klubben aktuelt ‘bekymret’ for, at man risikerer at miste den danske landsholdsstjerne efter denne sæson.

Sådan lyder det i hvert fald fra den portugisiske avis A Bola, der skriver, at Sportings ledelse forventer at komme under et tungt pres til sommer, idet flere europæiske storklubber har snøren ude efter den 25-årige Morten Hjulmand, der kom til Sporting fra italienske Lecce for knap to år siden.

Sportings ledelse har absolut intet ønske om at sælge Morten Hjulmand, så i det perspektiv kan man argumentere for, at der ikke er det store at bekymre sig om.

Ifølge A Bola har Sporting dog allerede modtaget henvendelser om interesse fra klubber i England og Spanien, og beløbene kan ifølge avisen i sidste ende blive så store, at det bliver svært at holde på Morten Hjulmand, der har en frikøbsklausul på 80 millioner euro, svarende til 600 millioner kroner.

Tror du, at Morten Hjulmand forlader Sporting til sommer?

  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke
  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke

0 Votes

Derfor er Sporting-ledelsen ‘modvilligt’ begyndt at lede efter mulige erstatninger for Morten Hjulmand. Håbet er, at man kan holde på den danske stjerne, men det er ikke garanteret, lyder konklusionen fra A Bola.

Så sent som i sidste uge argumenterede den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ for, at Morten Hjulmand vil passe forrygende ind i Atlético Madrid.

Tidligere har David Nielsen, der på daværende tidspunkt fungerede som ekspert for TV 2 Sport, peget på Manchester City som en mulig destination for Morten Hjulmand, der har kontrakt med Sporting frem til 2028.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show