Frygter dansk monstersalg

Sporting CP’s ledelse er ‘modvilligt’ begyndt at lede efter erstatninger for Morten Hjulmand, skriver A Bola.



Han er anfører og en af de helt store stjerner i Sporting CP, så Morten Hjulmand er i princippet urørlig, når sommerens transfervindue åbner.

Alligevel er man i Lissabon-klubben aktuelt ‘bekymret’ for, at man risikerer at miste den danske landsholdsstjerne efter denne sæson.

Sådan lyder det i hvert fald fra den portugisiske avis A Bola, der skriver, at Sportings ledelse forventer at komme under et tungt pres til sommer, idet flere europæiske storklubber har snøren ude efter den 25-årige Morten Hjulmand, der kom til Sporting fra italienske Lecce for knap to år siden.

Sportings ledelse har absolut intet ønske om at sælge Morten Hjulmand, så i det perspektiv kan man argumentere for, at der ikke er det store at bekymre sig om.

Ifølge A Bola har Sporting dog allerede modtaget henvendelser om interesse fra klubber i England og Spanien, og beløbene kan ifølge avisen i sidste ende blive så store, at det bliver svært at holde på Morten Hjulmand, der har en frikøbsklausul på 80 millioner euro, svarende til 600 millioner kroner.

Tror du, at Morten Hjulmand forlader Sporting til sommer?

  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke
  • Ja, han er klar til noget større
  • Nej, han er for vigtig for Sporting
  • Ved ikke

0 Votes

Derfor er Sporting-ledelsen ‘modvilligt’ begyndt at lede efter mulige erstatninger for Morten Hjulmand. Håbet er, at man kan holde på den danske stjerne, men det er ikke garanteret, lyder konklusionen fra A Bola.

Så sent som i sidste uge argumenterede den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ for, at Morten Hjulmand vil passe forrygende ind i Atlético Madrid.

Tidligere har David Nielsen, der på daværende tidspunkt fungerede som ekspert for TV 2 Sport, peget på Manchester City som en mulig destination for Morten Hjulmand, der har kontrakt med Sporting frem til 2028.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Et ‘angreb’ på Superligaen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Laudrup stopper på TV 2

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afviser monsterbud på Simsir

Argentina – Kap Verde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Portugal – Kroatien

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

Schweiz – Algeriet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket