Han er anfører og en af de helt store stjerner i Sporting CP, så Morten Hjulmand er i princippet urørlig, når sommerens transfervindue åbner.
Alligevel er man i Lissabon-klubben aktuelt ‘bekymret’ for, at man risikerer at miste den danske landsholdsstjerne efter denne sæson.
Sådan lyder det i hvert fald fra den portugisiske avis A Bola, der skriver, at Sportings ledelse forventer at komme under et tungt pres til sommer, idet flere europæiske storklubber har snøren ude efter den 25-årige Morten Hjulmand, der kom til Sporting fra italienske Lecce for knap to år siden.
Sportings ledelse har absolut intet ønske om at sælge Morten Hjulmand, så i det perspektiv kan man argumentere for, at der ikke er det store at bekymre sig om.
Ifølge A Bola har Sporting dog allerede modtaget henvendelser om interesse fra klubber i England og Spanien, og beløbene kan ifølge avisen i sidste ende blive så store, at det bliver svært at holde på Morten Hjulmand, der har en frikøbsklausul på 80 millioner euro, svarende til 600 millioner kroner.
Tror du, at Morten Hjulmand forlader Sporting til sommer?
0 Votes
Derfor er Sporting-ledelsen ‘modvilligt’ begyndt at lede efter mulige erstatninger for Morten Hjulmand. Håbet er, at man kan holde på den danske stjerne, men det er ikke garanteret, lyder konklusionen fra A Bola.
Så sent som i sidste uge argumenterede den tidligere landsholdsstjerne Nicklas Bendtner i podcasten ‘Stolpe Ind’ for, at Morten Hjulmand vil passe forrygende ind i Atlético Madrid.
Tidligere har David Nielsen, der på daværende tidspunkt fungerede som ekspert for TV 2 Sport, peget på Manchester City som en mulig destination for Morten Hjulmand, der har kontrakt med Sporting frem til 2028.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’