Fyringstruet? ‘Det er det pres, jeg mærker’

Resultaterne har i den grad ikke været med Uwe Rosler og AGF i foråret, og derfor forholder han sig nu til, om han føler sig truet på sin post som cheftræner.



(Ceres Park Vejlby) Tipsbladet: Det har været et forsømt forår for AGF.

Den stolte klub fra Jyllands største by har kæmpe ambitioner på egne vegne og et præstigefyldt stadionbyggeri på vej.

Det har man imidlertid ikke mærket meget til i denne omgang, hvor de har deltaget i Mesterskabsspillet, som de netop har færdigspillet med endnu et nederlag, hvilket resulterede i, at de står tilbage med syv nederlag i træk.

Spekulationerne er pågået omkring, hvorvidt der skal findes en ny cheftræner henover sommeren i klubben, men den nuværende boss, Uwe Rosler, mærker slet ikke presset på den måde.

– Jeg føler presset på den måde, at jeg skal have lavet de rigtige resultater på min ferie, om hvordan jeg kan forberede holdet fysisk, mentalt, teknisk og taktisk, så vi kan sørge for de rigtige mønstre. Det er det pres, jeg mærker, fortæller Uwe Rösler til Tipsbladet og den resterende presse.

Så du er selvsikker omkring, at du også er cheftræner, når I starter op efter sommerferien?

– I den moderne verden, der kan man aldrig være sikker på noget, der foregår i verden. Jeg har en kontrakt, og alt andet skal du ikke spørge mig, men andre om. Det pres, jeg mærker, det er, at jeg skal trykke på de rigtige knapper: mentale, fysiske, tekniske og taktiske nye indtryk til den nye sæson. Den starter allerede om otte uger, så forsæsonen starter om fire uger – altså, det er lige rundt om hjørnet, slår tyskeren fast.

Havde AGF fortjent point i kampen mod Brøndby?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

En ting skal dog ændres i den kommende tid, AGF skal have en yngre trup.

– Vi er nødt til at give en ungdomsindsprøjtning til holdet, vi har det ældste og mest erfarne hold. Vi bliver ikke yngre, og med udsigt til, at vi går ind i vores fjerde sæson. Så selvfølgelig skal vi have noget ungt ind på et tidspunkt, vi har et akademi, hvorfra der på et tidspunkt skal hives spillere op fra.

– Vi har forsøgt det med Frederik Emmery, der i min optik havde en rigtig god start mod FC København, og det var derfor, han spillede mod Randers, og han fik spilletid i dag. Det er sådan, vi skal udvikle på, ved at give flere og flere minutter til spillere som ham, til han er vant til tempoet og niveauet, og i sidste ende skal vi producere vores egne spillere. Jeg taler ikke om, at vi skal lave et opbrud i vores nuværende gruppe.

– Klubben har spurgt mig og CV om at få noget frisk blod ind på holdet, og det er lettest med unge spillere. Det er ikke en nyhed eller en overskrift, det har vi altid forsøgt os med. I dag spillede vi med det yngste hold i denne sæson, der matchede Brøndbys gennemsnitsalder, og det er den retning, vi skal gå i for at være bæredygtige som fodboldklub, forklarer Uwe Rösler.

Modsat AGF kan Brøndby endnu ikke gå på ferie, da de er nødt til at afvente resultatet af pokalfinalen for at vide, om de om en uge skal tage imod Viborg FF på hjemmebane.





Han får et Superliga-gennembrud for OB!



LIVE

TransferLIVE: Dansk stortalent smutter til Serie A


Theo Sander søger væk fra FC København

Griner hele vejen til banken over Bruun Larsen

Chokskifte: De henter Christian ‘Greko’ Jakobsen

‘Jeg drømmer stort’

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Ingen aftale om Rayan Bardghji til Barcelona

Medier fælder dom over Christian Nørgaard-transfer


EKSKLUSIVT

Afsløring: OB tjener kassen på Luca Kjerrumgaard


Godt nyt for FC København

Jagter Premier League-stjerne for 430 mio.

Alvorlige bekymringer i Real Madrid

Kæmpe ballade i Brøndbys søsterklub



TOPNYHED

Ny Superliga-træner? Startede med Football Manager


‘Jeg har givet Schmedes en liste med navne’

Martin Braithwaite til stjernetræner: Ring bare

Han bliver det helt store gennembrud i Vejle!

Stor Györkeres-ballade: Sporting vil straffe ham

Gravesen i ekstase over dansker-skifte


EKSKLUSIVT

Transferguru: Så dyr er Morten Frendrup


Her er Jesper Fredbergs nye job

Klar for FC København – nu er han landet i Danmark

Rasmus Højlund er storklubs ‘drømmetransfer’

Jordan Henderson til lægetjek

Han bliver det store gennembrud i FC Nordsjælland!

Kræver mindst 67 millioner for dansk bomber

Ny drejning: Rasende Gyökeres føler sig forrådt



Newcastle køber FCM-træner – her er erstatningen

Superligaens vinder? ‘Gab, gab, gab’

Er han Viborgs næste cheftræner?

‘Derfor skiftede jeg til FC København’

Mister Thomas Frank vigtig forsvarsspiller?


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: Storklub byder millioner på Qamili

Uha, FC København: Taber til Hillerød

På vej til lægetjek i Vejle Boldklub

Storklub byder på FCK- og FCM-emne

Brian Riemer jubler: Det ser vi ikke hver dag

AaB på rov i Norge – roses til skyerne

Afsløring: OB millimeter fra Kjerrumgaard-salg



Han bliver sæsonens store gennembrud i AGF!

Her er Mileta Rajovic’ nye klub

PAOK-direktør: En stor keeper-handel for FCK

Fortsætter Tour de France med brækket ribben

Mål i luften i Vestirland

Her er Jacob Bruun Larsens nye klub

Vild afslutning! Pogacar overlegen igen

‘Det er Peter Christiansens idé’

Afsløring: Viborg sælger Ibrahim Said

Enighed – tæt på skifte til Silkeborg IF

Nu må dele af Sektion 12 hoppe igen

Milliard-sommer: Ny kæmpetransfer på vej



Gypsies & Tribesmen i målfattig dyst

Derfor bruger de millioner på Sørensen og Duelund

FC Midtjylland har ikke budt på La Liga-kant