Hård dom: Den største katastrofe i dansk fodbold

Thomas Gravesen lægger ikke fingre imellem, når den tidligere danske landsholdsstjerne skal sætte ord på Esbjergs nedtur i de seneste år.



Esbjerg er Danmarks femtestørste by, men byens fodboldklub ligger og roder rundt i landets tredjebedste række. 

Efter nedrykningen til 2. division formåede EfB endda ikke at rykke op i første forsøg, og dermed må den vestjyske klub tage en sæson mere i 2. division. 

Der er tale om en chokerende deroute for en klub, der vandt bronzemedaljer i Superligaen i 2019, og ifølge Discovery-ekspert Thomas Gravesen er det faktisk svært at overdrive, hvor voldsom EfB's nedtur har været. 

– Esbjerg er jo faldet ned i nok et af de dybeste huller i dansk fodbolds historie. Hvis man skal kigge på, hvor stor en katastrofe, det er, at Esbjerg ligger, hvor de gør, så man kan ikke finde noget, der magen til i dansk fodbold, siger Thomas Gravesen. 

– Det kan man simpelthen ikke. De lå til oprykning her på det sidste, men blev overhalet af Kolding og B.93, så jeg ved ikke, hvor store ord, man skal putte på den situation, som Esbjerg er i lige nu.

Ifølge Thomas Gravesen er EfB's kollaps en påmindelse om, at der ikke er grænser for, hvor galt det kan gå, hvis en fodboldklub har rod på de indre linjer. 

– Lad det være en advarsel for alle andre klubber i Danmark, om hvor hurtigt og hvor dybt, man kan falde, hvis man ikke har organisationen, retningen og målsætningen og alle de ting på plads, siger Gravesen. 

– Hvis man kan gå fra at spille i Europa og i pokalfinaler og til det, vi ser nu. For der er ikke noget, der er givet. Det er ikke sådan, at bare fordi man er en stor klub og har et stort stadion, så er det givet, at du skal spille i Superligaen eller i 1. division.

Thomas Gravesen peger afslutningsvist på, at EfB nu skal 'bede til guderne' for at få nogle investorer ind, som vil det bedste for klubben, så der kan der blive lagt en holdbar langsigtet strategi. 

Tipsbladet har efter Esbjergs missede oprykning også talt med journalist og forfatter Anders Dehn, der har udgivet en bog om EfB. Det interview kan du læse HER






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM