Det lå ikke umiddelbart i kortene, at Christian Nørgaard skulle skifte til Arsenal, da den danske landsholdsspiller i foråret underskrev en forlængelse med Brentford.
Men i fodboldens verden kan tingene som bekendt gå hurtigt, og i begyndelsen af denne uge bekræftede Brentford-sportsdirektør Phil Giles, at Christian Nørgaard sandsynligvis fortsætter karrieren hos ‘The Gunners’.
Et skifte, de færreste havde set komme, og det gælder også for fodboldkommentator Jonas Schwartz.
– Jeg var da overrasket, der er der ingen tvivl om. Jeg er ikke overrasket over, at Arsenal skal have noget nyt på den centrale midt, da Thomas Partey og Jorginho er væk, men jeg havde nok ikke regnet med, at de ville gå efter Christian Nørgaard, med tanke på, at han ikke er en spiller, hvor man tænker, at de kan sælge ham videre (Nørgaard er 31 år, red.)
– Men de vil gerne have noget rutine ind. En der kender ligaen. Arteta får nok en ny spiller ind i Zubimendi (fra Real Sociedad, red.), og der er det jo fint at have Christian Nørgaard, som er gennemrutineret, kender ligaen og har spillet over 100 Premier League-kampe.
– Det giver jo også en tryghed, og som træner vil du gerne have tryghed. Hvis han får Nørgaard ind, behøver han ikke være usikker på, om det er en spiller, der kan løse opgaven. For Nørgaard vil jo højst sandsynligt være en form for backup, i hvert fald til at begynde med, siger Jonas Schwartz til Tipsbladet.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Christian Nørgaard meldes tæt på et skifte til Arsenal (Foto: Alamy).
Kan blive vigtig
I Brentford er Christian Nørgaard en af de første spillere på holdkortet, men sådan vil det næppe blive i Arsenal, hvor danskeren skal konkurrere om spilletiden med nogle spillere af en helt anden kaliber.
Jonas Schwartz er dog ikke nervøs for, at den tidligere Brøndby-spiller kan komme til at få splinter i bagdelen.
– Vi skal huske på, at de store klubbers trupper nu bare skal være meget, meget større, end de var for bare 5-10 år siden. For 10 år siden ville du som en backup-spiller slet ikke få så mange kampe, som du vil i dag.
– Der venter Arsenal langt over 50 kampe i næste sæson, og hvem ved om der nok ikke også kommer nogle skader. Så han kan godt ende med at få rigtigt mange kampe, og han kan godt ende med at blive en vigtig spiller og blive fast mand, siger Jonas Schwartz.
Bliver Christian Nørgaard en vigtig spiller for Arsenal?
0 Votes
En kuriøs detalje ved Christian Nørgaards skifte til Arsenal – transferen mangler stadig at blive officielt bekræftet – er, at danskeren vil blive den ældste spiller i Mikel Artetas trup.
Og ifølge Jonas Schwartz illustrerer netop det faktum meget godt, hvorfor Arsenal-bossen har valgt at kigge i Christian Nørgaards retning.
– Det er jo ikke fordi, at der løber så mange oldies rundt i Arsenal efterhånden, så Arteta får også en sikring ved at få en ekstremt rutineret spiller, som nu i mange sæsoner har vist sig som en af de dominerende centrale midtbanespillere i Premier League.
– Det kan godt være, at Rice og Zubimendi bliver de foretrukne på den centrale midt, men det giver bare Arteta noget tryghed, hvis han skal erstatte noget, at han har noget rutineret at sætte ind.
– Fordi rundt om på banen løber der nogle talentfulde unge spillere rundt, men Nørgaards rutine vil være god at have, specielt på den centrale midtbane, som jo for mig er den vigtigste position på et fodboldhold, lyder det afslutningsvist fra Jonas Schwartz.
Tipsbladet har også talt med Frank Arnesen om Christian Nørgaards forestående skifte til Arsenal. Det interview kan læses her.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Fyrer landstræner to måneder før VM
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
Nu klager FC Barcelona igen
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’