Danmark er ved at indtage topdestinationerne i Premier League.
Thomas Frank er ny cheftræner i Tottenham, mens Christian Nørgaard ifølge Fabrizio Romano skifter til Arsenal.
Christian Nørgaard, der er anfører i Brentford, er udset til at skulle udfylde hullet efter Jorginho og Thomas Partey, som ikke fortsætter i klubben ved kontraktudløb 30. juni.
Skiftet vækker stor begejstring hos Frank Arnesen, der som tidligere sportsdirektør i Hamburger SV hentede Christian Nørgaard til Tyskland i januar 2012.
– Det vil være fantastisk for ham, hvis han kan få en kontrakt i Arsenal, siger den garvede fodboldmand i et interview med Tipsbladet.
Frank Arnesen har lige siden deres første møde ønsket midtbanespilleren succes.
– Christian er en fantastisk fyr. Jeg har kun godt at sige om ham. Mange gange møder man spillere i løbet af sit liv, men ham her har jeg altid håbet på ville få en fantastisk karriere. Det har han så fået. Han er blevet anfører i Brentford og har gjort det utroligt.
– Hvis han kan tage et skridt op og komme til Arsenal, vil det være fantastisk. Ethvert omklædningsrum vil blive begejstret for at have ham. Han har den rette mentalitet, er en holdspiller og har indstillingen.
– Jeg sammenligner ham lidt med Delaney. Delaney og ham – to midtbanespillere, hvor jeg også mener, Delaney er fantastisk. Jeg kender ham ikke så godt, men jeg har talt med ham nogle gange, og så har jeg set ham i Dortmund og selvfølgelig FCK. Det er sådan nogle, som gør andre spillere bedre. Som sørger for at holde et niveau, bare fordi de er der og med deres måde at træne og tale på.
Christian Nørgaard forlængede ellers tilbage i foråret sin aftale med Brentford til sommeren 2027, men der er ikke noget at sige til, at et skifte til Arsenal er umuligt at sige nej til.

“Den er god, Bjarne. Jeg tror vi skal prøve at få ham herned,” udtaler Frank Arnesen
Frank Arnesen var fra 2011 til 2013 sportsdirektør i Hamburger SV og husker tydeligt, hvordan handlen med Lyngby BK om Christian Nørgaard kom i hus tilbage i 2012.
Hans højre hånd gennem et langt fodboldliv bankede en dag på døren.
– Det var min gode ven og scout gennem 40 år Bjarne Hansen, som gjorde mig opmærksom på ham. Det var en fantastisk årgang 94 dengang med Viktor Fischer, Yussuf Poulsen og Christian. Der var kanon-spillere på det hold. Vi kiggede på Christian, og så sagde jeg: “Den er god, Bjarne. Jeg tror vi skal prøve at få ham herned.”
– Så kom han herned og var uheldig to gange. Uheldig på den måde, at han var lige ved at komme op på førsteholdet for så at blive skadet. Det var ikke bare en skade på en uge, nej, det var en skade på to måneder. En ankelskade. Året efter skete det samme.
LÆS OGSÅ: Kommer med drømmemelding til Brøndby
I sommeren 2013 drog Christian Nørgaard retur til Brøndby IF, men Frank Arnesen husker stadig, hvad man i HSV forsøgte at træne ham i.
– Han havde rigtig mange gode ting i sit spil, men havde noget omkring det defensive, hvor jeg sagde: “Det skal han simpelthen blive bedre til.”
– Han stod meget højt på sine ben. Og når du står meget højt på dine ben, gør det, at du ikke kan dreje så hurtigt. Hvis der kommer én imod dig og laver røv-balle-finten. Du ved, venstre og så højre om, så er han ude og betale billetten for at komme tilbage igen.
– Det var vigtigt, at han lærte det. Og det har han gjort på grund af, at han har trænet, trænet og trænet, og det kan måske også være årsagen til, at han først her lidt senere er blevet så god, som han er.
68-årige Frank Arnesen er i dag medlem af bestyrelsen i PSV.

Arteta får hele pakken med Nørgaard, mener Arnesen
Christian Nørgaard udviklede sig sidenhen til en stor profil i Brøndby IF, som han efter fem år forlod til fordel for Fiorentina i 2018.
Det blev dog kun til et enkelt år i Serie A, før Thomas Frank lokkede ham til Brentford, hvor han i dag er en kæmpestjerne.
At tage et skridt op til toppen af Premier League, kan Frank Arnesen godt se for sig, da han kommer under en dygtig manager og selv besidder alle egenskaber til at være i en topklub.
– Mikel Arteta var som spiller fantastisk, synes jeg, og som træner har han gjort det helt suverænt – både som assistent i Manchester City og bagefter i Arsenal med måden, han spiller fodbold på. Han tager ikke bare en spiller ind uden præcist at vide, hvad han skal bruge ham til.
– Måske kommer han ikke til at spille 50 kampe, det ved man ikke, måske bliver det kun 30, men det drejer sig om hele pakken. Han får hele pakken med Christian.
Kan Nørgaard lykkes i Arsenal?
0 Votes
Christian Nørgaard har spillet de seneste seks sæsoner i Brentford, hvor han har været med til at etablere klubben i Premier League – nu er han meget tæt på som 31-årig at lave et kæmpe skifte.

Stjæler alle overskrifter: ‘Iskoldt’

FC Midtjylland møder Nottingham Forest

Jubler over Rasmus Højlund

Snød FC København: ‘Det kostede mig en formue’

– Spillerne gider ikke høre på det, Zorniger!

Hård dom over milliardindkøb: Flå ham af holdet

Jacob Neestrup med dyster melding

1.div-profil topper liste med Messi og Haaland

Revser DBU-udmelding: ‘Jeg er alvorligt nervøs’

Stort salg af Brøndby – nu stråler han

De Bruyne hylder Højlund: ‘Minder om Haaland’

‘Lås døren – du kan ikke vise dig på gaden’

Nyt pointtab: ‘Presset stiger’

Maxsøs investering: ‘Det er min klub i hjemlandet’

I kødet på Zorniger: ‘Jeg fatter det ikke!’

Spår ærgerlig situation for Mads Hermansen

Erik ten Hag til danskerklub?

Fik den kolde skulder af Brøndby

Mareridt, FCK – det må IKKE ske!

Barcelona-stjernes skade får betydning for Brøndby

Landstræner jubler over dansker i vanvidsform

Klapper i efter Jon Dahl Tomasson-angreb

Fælder hård Eriksen-dom: ‘Elefanten i rummet’

Jubler over dansk stjerne: ‘Verdensklasse’

Revser Horsens-boss: – Det er helt forfærdeligt

Revser dansker: ‘Et af de værste nogensinde?’

Barça overvejer afgørende Christensen-beslutning

Stikpille? Rasmus Højlund målamok

Højlund roser stjerne: ‘En legende’

Frank og Tottenham siger nej – han bliver her

Udpeger Franks største problem: Godt for FCK

Ser verdensklasseevner i overraskende bronzevinder

Spekulerer i vildt rygte

Fomel 1-feltet må finde køleveste frem

Højbjerg bænket: ‘Svær beslutning’

Av, av, av! FC København helt i knæ

Lyon slår østrigsk danskerklub

Jubler over Thomasberg: ‘Fik urimelig behandling’

Roser FC Midtjylland inden historisk kamp

Afslører: Ville hente FC Midtjylland-stjerne

Vanvid: Dansk klubejer anklages for kidnapning

Kæmpe Thomas Frank-hyldest

Laudrup revser FCK – påpeger stort problem

Kæmpe boost – FCM har profiler tilbage

Stjæler alle overskrifter

Landstrænerens største bekymring: ‘Tre scenarier’

Siger farvel til dansker

Hylder Thomas Thomasberg-beslutning

Har været bødlen: ‘Folk har da spurgt’

Ærgrer sig over niveauet og formodet skrækskade

Rolf Sørensen dybt rørt: ‘Trist og ked af det’

Stor nedtur for FC København

Afsløring: OB forlænger med stortalent

Afslører: Stjerne var tæt på Superliga-topklub
