– Han kan være perfekt for Kasper Dolberg

I Hoffenheim vil Kasper Dolberg komme til en klub, hvor han har udsigt til spilletid, og hvor træneren vil gøre alt for at støtte ham, lyder det.



At han har et tårnhøjt topniveau, har han ved flere lejligheder vist for både klub og land, men i de seneste sæsoner har der – i særdeleshed på klubplan – været langt mellem snapsene for Kasper Dolberg.

I OGC Nice var han plaget af skader og andre uheldige episoder, mens efterårets ophold i Sevilla på ingen måde har været en succes med kun 303 minutters spilletid og ingen scoringer. Begge steder har han desuden fået kritik for sin personlighed fra sine trænere.

Nu er Kasper Dolberg ifølge flere internationale medier på vej til Hoffenheim på en lejeaftale i et forsøg på at sætte gang i karrieren.

Og her møder han en træner i André Breitenreiter, der vil gå langt for at få Dolberg til at føle sig tilpas i Bundesliga-klubben. Det vurderer Michael Pfeifer, som dækker Hoffenheim for Kicker. 

– Træneren, André Breitenreiter, vil støtte ham på alle tænkelige måder. Han har prøvet det samme med Jacob Bruun Larsen. Alle håbede, at han ville bryde igennem, og Breitenreiter gav ham så meget støtte og tillid. Han gjorde alt for, at Bruun Larsen skulle føle sig støttet.

– Det samme vil han med sikkerhed gøre med Dolberg, hvis han kommer til Hoffenheim.

– Breitenreiter er også typen, der er klar over, at folk er forskellige og vil støtte dem. Han var også selv angriber som spiller, så han forstår, hvilke problemer angribere kan have, og hvordan man kan løse dem. Jeg tror, at det kan være den perfekte træner for Dolberg, hvis han er introvert. Han er en stærk træner, der kan støtte sine spillere, så det kan blive rigtig godt, lyder det fra Michael Pfeifer.

25-årige Kasper Dolberg kan desuden se frem til at få en hel del spilletid, skulle det som forventet ende med et skifte til Hoffenheim.

Flere af Hoffenheims andre angribere døjer med skader, og deres status er uvis. Derudover har ingen af dem imponeret synderligt i efteråret, ligesom Dolberg adskiller sig fra de øvrige angribere på visse punkter. 

– Jeg tror, han har gode chancer for at få spilletid. Hoffenheim har ikke en angriber som ham. En, der kan spille centralt og har fin fysik. Klubben har Munas Dabbur, Andrej Kramaric, Jacob Bruun Larsen og Georginio Rutter, som er lidt mindre. Og de har også mange skader i angrebet, og ingen ved, hvornår de kommer tilbage, og hvor gode vil de så være, fortæller Pfeifer og tilføjer:

– Dolberg vil også få gode chancer, fordi Hoffenheim længe har villet hente ham. De ville også hente ham for tre år siden, hvor han i stedet skiftede til Nice.

For Dolberg vil spillestilen i Hoffenheim formentlig også minde om noget, han har prøvet før i Ajax, hvor han fik sit gennembrud og nød stor succes. 

– Hoffenheim vil spille meget offensiv og attraktiv fodbold. Det er lidt ligesom Ajaxs stil. Det har de villet i årevis. Og det virker. Problemet er forsvaret. Det er de samme problemer i denne sæson, og så har de mange chancer, hvor angriberne mangler skarpheden, slutter Michael Pfeifer. 

Kasper Dolberg, 25 år, ventes at skifte til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Bundesliga-klubben får dog en købsoption, forlyder det. 



Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

FC København scorer 16 millioner kroner

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Belønnes af FC København

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Vanvittig Victor Froholdt-historie

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Bekræftet: Færdig

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Stor ros til FC Midtjylland

Spørger på Jonas Wind

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig