At han har et tårnhøjt topniveau, har han ved flere lejligheder vist for både klub og land, men i de seneste sæsoner har der – i særdeleshed på klubplan – været langt mellem snapsene for Kasper Dolberg.
I OGC Nice var han plaget af skader og andre uheldige episoder, mens efterårets ophold i Sevilla på ingen måde har været en succes med kun 303 minutters spilletid og ingen scoringer. Begge steder har han desuden fået kritik for sin personlighed fra sine trænere.
Nu er Kasper Dolberg ifølge flere internationale medier på vej til Hoffenheim på en lejeaftale i et forsøg på at sætte gang i karrieren.
Og her møder han en træner i André Breitenreiter, der vil gå langt for at få Dolberg til at føle sig tilpas i Bundesliga-klubben. Det vurderer Michael Pfeifer, som dækker Hoffenheim for Kicker.
– Træneren, André Breitenreiter, vil støtte ham på alle tænkelige måder. Han har prøvet det samme med Jacob Bruun Larsen. Alle håbede, at han ville bryde igennem, og Breitenreiter gav ham så meget støtte og tillid. Han gjorde alt for, at Bruun Larsen skulle føle sig støttet.
– Det samme vil han med sikkerhed gøre med Dolberg, hvis han kommer til Hoffenheim.
– Breitenreiter er også typen, der er klar over, at folk er forskellige og vil støtte dem. Han var også selv angriber som spiller, så han forstår, hvilke problemer angribere kan have, og hvordan man kan løse dem. Jeg tror, at det kan være den perfekte træner for Dolberg, hvis han er introvert. Han er en stærk træner, der kan støtte sine spillere, så det kan blive rigtig godt, lyder det fra Michael Pfeifer.
25-årige Kasper Dolberg kan desuden se frem til at få en hel del spilletid, skulle det som forventet ende med et skifte til Hoffenheim.
Flere af Hoffenheims andre angribere døjer med skader, og deres status er uvis. Derudover har ingen af dem imponeret synderligt i efteråret, ligesom Dolberg adskiller sig fra de øvrige angribere på visse punkter.
– Jeg tror, han har gode chancer for at få spilletid. Hoffenheim har ikke en angriber som ham. En, der kan spille centralt og har fin fysik. Klubben har Munas Dabbur, Andrej Kramaric, Jacob Bruun Larsen og Georginio Rutter, som er lidt mindre. Og de har også mange skader i angrebet, og ingen ved, hvornår de kommer tilbage, og hvor gode vil de så være, fortæller Pfeifer og tilføjer:
– Dolberg vil også få gode chancer, fordi Hoffenheim længe har villet hente ham. De ville også hente ham for tre år siden, hvor han i stedet skiftede til Nice.
For Dolberg vil spillestilen i Hoffenheim formentlig også minde om noget, han har prøvet før i Ajax, hvor han fik sit gennembrud og nød stor succes.
– Hoffenheim vil spille meget offensiv og attraktiv fodbold. Det er lidt ligesom Ajaxs stil. Det har de villet i årevis. Og det virker. Problemet er forsvaret. Det er de samme problemer i denne sæson, og så har de mange chancer, hvor angriberne mangler skarpheden, slutter Michael Pfeifer.
Kasper Dolberg, 25 år, ventes at skifte til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Bundesliga-klubben får dog en købsoption, forlyder det.
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig
LIGE NU
Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie
HELT VILDT
Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TOPNYHED
Reagerer på opsigtsvækkende udmelding
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Årets mest læste – I elsker transfers!
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
HELT VILDT
Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul
NYHEDER
Set i København – de leder efter ny sportschef
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED
Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker
TRANSFER
Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering
DAGENS SPILFORSLAG
Hingste sparker Falke i Casablanca
TOPNYHED
Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”
LIGE NU
Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien
TOPNYHED
FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON
TOPNYHED
Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
EKSKLUSIVT
På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
TRANSFER