– Han kan være perfekt for Kasper Dolberg

I Hoffenheim vil Kasper Dolberg komme til en klub, hvor han har udsigt til spilletid, og hvor træneren vil gøre alt for at støtte ham, lyder det.



At han har et tårnhøjt topniveau, har han ved flere lejligheder vist for både klub og land, men i de seneste sæsoner har der – i særdeleshed på klubplan – været langt mellem snapsene for Kasper Dolberg.

I OGC Nice var han plaget af skader og andre uheldige episoder, mens efterårets ophold i Sevilla på ingen måde har været en succes med kun 303 minutters spilletid og ingen scoringer. Begge steder har han desuden fået kritik for sin personlighed fra sine trænere.

Nu er Kasper Dolberg ifølge flere internationale medier på vej til Hoffenheim på en lejeaftale i et forsøg på at sætte gang i karrieren.

Og her møder han en træner i André Breitenreiter, der vil gå langt for at få Dolberg til at føle sig tilpas i Bundesliga-klubben. Det vurderer Michael Pfeifer, som dækker Hoffenheim for Kicker. 

– Træneren, André Breitenreiter, vil støtte ham på alle tænkelige måder. Han har prøvet det samme med Jacob Bruun Larsen. Alle håbede, at han ville bryde igennem, og Breitenreiter gav ham så meget støtte og tillid. Han gjorde alt for, at Bruun Larsen skulle føle sig støttet.

– Det samme vil han med sikkerhed gøre med Dolberg, hvis han kommer til Hoffenheim.

– Breitenreiter er også typen, der er klar over, at folk er forskellige og vil støtte dem. Han var også selv angriber som spiller, så han forstår, hvilke problemer angribere kan have, og hvordan man kan løse dem. Jeg tror, at det kan være den perfekte træner for Dolberg, hvis han er introvert. Han er en stærk træner, der kan støtte sine spillere, så det kan blive rigtig godt, lyder det fra Michael Pfeifer.

25-årige Kasper Dolberg kan desuden se frem til at få en hel del spilletid, skulle det som forventet ende med et skifte til Hoffenheim.

Flere af Hoffenheims andre angribere døjer med skader, og deres status er uvis. Derudover har ingen af dem imponeret synderligt i efteråret, ligesom Dolberg adskiller sig fra de øvrige angribere på visse punkter. 

– Jeg tror, han har gode chancer for at få spilletid. Hoffenheim har ikke en angriber som ham. En, der kan spille centralt og har fin fysik. Klubben har Munas Dabbur, Andrej Kramaric, Jacob Bruun Larsen og Georginio Rutter, som er lidt mindre. Og de har også mange skader i angrebet, og ingen ved, hvornår de kommer tilbage, og hvor gode vil de så være, fortæller Pfeifer og tilføjer:

– Dolberg vil også få gode chancer, fordi Hoffenheim længe har villet hente ham. De ville også hente ham for tre år siden, hvor han i stedet skiftede til Nice.

For Dolberg vil spillestilen i Hoffenheim formentlig også minde om noget, han har prøvet før i Ajax, hvor han fik sit gennembrud og nød stor succes. 

– Hoffenheim vil spille meget offensiv og attraktiv fodbold. Det er lidt ligesom Ajaxs stil. Det har de villet i årevis. Og det virker. Problemet er forsvaret. Det er de samme problemer i denne sæson, og så har de mange chancer, hvor angriberne mangler skarpheden, slutter Michael Pfeifer. 

Kasper Dolberg, 25 år, ventes at skifte til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Bundesliga-klubben får dog en købsoption, forlyder det. 





EKSKLUSIVT

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes

OB – FC København

Skæbnemøde i dag – åbning for Thomas Frank?

Cooper afslører: Han starter inde

– Man tænker: ‘Hvor længe kan det fortsætte?’

FC Nordsjælland – Vejle Boldklub



Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Hylder Dorgu: ‘Folk glemmer det!’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

AGF-profil overvejer karrierestop



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Ny FCK-juvel: ‘Et stort talent og et godt hoved’

Iskold Xabi Alonso afviser topklub

– Pinligt for rigtig mange at se

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Fire fede stats til Superligaens 21. runde

Bekræfter – kan købe Superliga-spiller

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Kæmpe ros af klubløse Kristoffer Wichmann 

O’Riley lærte lektie: ‘Det var ubarmhjertigt’

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Landstræner med klar besked til FCK-stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Færdig i FC Midtjylland?

Afsløring: Her er prisen for Thomas Santos

Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vejle får fredagstæv i Farum

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Høgh hyldes af UEFA

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

OB straffer angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Kærlige beskeder vælter ind