At han har et tårnhøjt topniveau, har han ved flere lejligheder vist for både klub og land, men i de seneste sæsoner har der – i særdeleshed på klubplan – været langt mellem snapsene for Kasper Dolberg.
I OGC Nice var han plaget af skader og andre uheldige episoder, mens efterårets ophold i Sevilla på ingen måde har været en succes med kun 303 minutters spilletid og ingen scoringer. Begge steder har han desuden fået kritik for sin personlighed fra sine trænere.
Nu er Kasper Dolberg ifølge flere internationale medier på vej til Hoffenheim på en lejeaftale i et forsøg på at sætte gang i karrieren.
Og her møder han en træner i André Breitenreiter, der vil gå langt for at få Dolberg til at føle sig tilpas i Bundesliga-klubben. Det vurderer Michael Pfeifer, som dækker Hoffenheim for Kicker.
– Træneren, André Breitenreiter, vil støtte ham på alle tænkelige måder. Han har prøvet det samme med Jacob Bruun Larsen. Alle håbede, at han ville bryde igennem, og Breitenreiter gav ham så meget støtte og tillid. Han gjorde alt for, at Bruun Larsen skulle føle sig støttet.
– Det samme vil han med sikkerhed gøre med Dolberg, hvis han kommer til Hoffenheim.
– Breitenreiter er også typen, der er klar over, at folk er forskellige og vil støtte dem. Han var også selv angriber som spiller, så han forstår, hvilke problemer angribere kan have, og hvordan man kan løse dem. Jeg tror, at det kan være den perfekte træner for Dolberg, hvis han er introvert. Han er en stærk træner, der kan støtte sine spillere, så det kan blive rigtig godt, lyder det fra Michael Pfeifer.
25-årige Kasper Dolberg kan desuden se frem til at få en hel del spilletid, skulle det som forventet ende med et skifte til Hoffenheim.
Flere af Hoffenheims andre angribere døjer med skader, og deres status er uvis. Derudover har ingen af dem imponeret synderligt i efteråret, ligesom Dolberg adskiller sig fra de øvrige angribere på visse punkter.
– Jeg tror, han har gode chancer for at få spilletid. Hoffenheim har ikke en angriber som ham. En, der kan spille centralt og har fin fysik. Klubben har Munas Dabbur, Andrej Kramaric, Jacob Bruun Larsen og Georginio Rutter, som er lidt mindre. Og de har også mange skader i angrebet, og ingen ved, hvornår de kommer tilbage, og hvor gode vil de så være, fortæller Pfeifer og tilføjer:
– Dolberg vil også få gode chancer, fordi Hoffenheim længe har villet hente ham. De ville også hente ham for tre år siden, hvor han i stedet skiftede til Nice.
For Dolberg vil spillestilen i Hoffenheim formentlig også minde om noget, han har prøvet før i Ajax, hvor han fik sit gennembrud og nød stor succes.
– Hoffenheim vil spille meget offensiv og attraktiv fodbold. Det er lidt ligesom Ajaxs stil. Det har de villet i årevis. Og det virker. Problemet er forsvaret. Det er de samme problemer i denne sæson, og så har de mange chancer, hvor angriberne mangler skarpheden, slutter Michael Pfeifer.
Kasper Dolberg, 25 år, ventes at skifte til Hoffenheim på en lejeaftale for resten af sæsonen. Bundesliga-klubben får dog en købsoption, forlyder det.
LIVE
TransferLIVE: Vender retur til AGF
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
HELT VILDT
I svime over Dorgu: ‘En transformation!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske laver tocifret millionsalg
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Brøndby jagter flere profiler
STORT INTERVIEW
Dansk toptræner stifter agentfirma
NYHEDER
Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne
HELT VILDT
‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’
MEDIE
Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’
‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’
TOPNYHED
Kenneth Perez raser: Det skal stoppe nu
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
TOPNYHED
Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo
‘Thomas Frank løber tør for tid’
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer
AVIS
Kristall Mani Ingason tæt på stort skifte
TRANSFER
Foreslår topklub at hente Oliver Sonne
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Forsvarer FCK: De har ikke brudt nogen regler
Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
HELT VILDT
United dukker Arsenal efter Dorgu-drømmekasse
LIGE NU
Nedtur for Mikkel Damsgaard
TRANSFER
Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset
TOPNYHED
Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen
Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby
NYHEDER
Officielt: AGF sælger Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
EKSKLUSIVT
– Tror de skal slå deres transferrekord for ham
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund