De skulle bare bruge uafgjort mod Serbien for at sikre sig oprykning til det bedste lag i Nations League, men det norske landshold skuffede stort tirsdag aften, hvor det endte med et nederlag på 0-2.
Dermed holder Norge fast i placeringen i lag to fremadrettet, og det var en ærgerlig afslutning på turneringen for Solbakkens hold, der lå godt til, men tabte til først Slovenien og siden Serbien i de sidste kampe. Man havde håbet på sportslig succes, efter man også missede kvalifikationen til VM-slutrunden.
Tidligere landstræner Åge Hareide fulgte også med, og den rutinerede træner, der aktuelt er i spidsen for Malmö FF, var rystet over det norske landsholds kollaps.
– Vi blev udmanøvreret teknisk og taktisk af et godt serbisk hold. Det var tydeligt. Vi rammer slet ikke dagen, hverken offensivt eller defensivt. Vi svigter i dag, siger Åge Hareide til norske Dagbladet.
Efter 22 år uden et norsk hold til en slutrunde har Norge snart brug for noget oprejsning. Med Erling Haaland og Martin Ødegaard har man to meget dygtige spillere, men spørgsmålet er naturligvis også, hvor meget mere kvalitet der er foruden de to.
Umiddelbart ikke meget, så når de to ikke er i topform, er det lidt for middelmådigt.
– Det var en miserabel afslutning (på Nations League), må man sige. Nogle gange rammer man ikke niveauet og jeg må sige, at vi slet ikke lykkedes i dag, lyder det fra videre fra Åge Hareide.
Ståle Solbakken og Norge kan se frem til den 9. oktober, hvor landet er med i bowlen, når der trækkes lod til EM-kvalifikationen. Her er man placeret i lag 3 – havde man vundet Nations League-gruppen, var man kommet op i lag 2.
I stedet kan man trække lande som Spanien og Frankrig fra de første to lag, og det vil igen gøre det rigtig svært for Norge at komme med til en slutrunde.
Du kan læse mere om den kommende EM-kvalifikationstrækning her.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
NYHEDER
Husker du Hjörtur Hermansson? ‘Han var god, men..’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS