Hareide er rystet over Ståle Solbakkens landshold

Det norske landshold havde muligheden for at rykke op i øverste lag i Nations League, men det endte med en fæl skuffelse mod først Slovenien, siden Serbien.



De skulle bare bruge uafgjort mod Serbien for at sikre sig oprykning til det bedste lag i Nations League, men det norske landshold skuffede stort tirsdag aften, hvor det endte med et nederlag på 0-2.

Dermed holder Norge fast i placeringen i lag to fremadrettet, og det var en ærgerlig afslutning på turneringen for Solbakkens hold, der lå godt til, men tabte til først Slovenien og siden Serbien i de sidste kampe. Man havde håbet på sportslig succes, efter man også missede kvalifikationen til VM-slutrunden.

Tidligere landstræner Åge Hareide fulgte også med, og den rutinerede træner, der aktuelt er i spidsen for Malmö FF, var rystet over det norske landsholds kollaps.

– Vi blev udmanøvreret teknisk og taktisk af et godt serbisk hold. Det var tydeligt. Vi rammer slet ikke dagen, hverken offensivt eller defensivt. Vi svigter i dag, siger Åge Hareide til norske Dagbladet.

Efter 22 år uden et norsk hold til en slutrunde har Norge snart brug for noget oprejsning. Med Erling Haaland og Martin Ødegaard har man to meget dygtige spillere, men spørgsmålet er naturligvis også, hvor meget mere kvalitet der er foruden de to.

Umiddelbart ikke meget, så når de to ikke er i topform, er det lidt for middelmådigt.

– Det var en miserabel afslutning (på Nations League), må man sige. Nogle gange rammer man ikke niveauet og jeg må sige, at vi slet ikke lykkedes i dag, lyder det fra videre fra Åge Hareide.

Ståle Solbakken og Norge kan se frem til den 9. oktober, hvor landet er med i bowlen, når der trækkes lod til EM-kvalifikationen. Her er man placeret i lag 3 – havde man vundet Nations League-gruppen, var man kommet op i lag 2.

I stedet kan man trække lande som Spanien og Frankrig fra de første to lag, og det vil igen gøre det rigtig svært for Norge at komme med til en slutrunde.

Du kan læse mere om den kommende EM-kvalifikationstrækning her.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika