Hareide er rystet over Ståle Solbakkens landshold

Det norske landshold havde muligheden for at rykke op i øverste lag i Nations League, men det endte med en fæl skuffelse mod først Slovenien, siden Serbien.



De skulle bare bruge uafgjort mod Serbien for at sikre sig oprykning til det bedste lag i Nations League, men det norske landshold skuffede stort tirsdag aften, hvor det endte med et nederlag på 0-2.

Dermed holder Norge fast i placeringen i lag to fremadrettet, og det var en ærgerlig afslutning på turneringen for Solbakkens hold, der lå godt til, men tabte til først Slovenien og siden Serbien i de sidste kampe. Man havde håbet på sportslig succes, efter man også missede kvalifikationen til VM-slutrunden.

Tidligere landstræner Åge Hareide fulgte også med, og den rutinerede træner, der aktuelt er i spidsen for Malmö FF, var rystet over det norske landsholds kollaps.

– Vi blev udmanøvreret teknisk og taktisk af et godt serbisk hold. Det var tydeligt. Vi rammer slet ikke dagen, hverken offensivt eller defensivt. Vi svigter i dag, siger Åge Hareide til norske Dagbladet.

Efter 22 år uden et norsk hold til en slutrunde har Norge snart brug for noget oprejsning. Med Erling Haaland og Martin Ødegaard har man to meget dygtige spillere, men spørgsmålet er naturligvis også, hvor meget mere kvalitet der er foruden de to.

Umiddelbart ikke meget, så når de to ikke er i topform, er det lidt for middelmådigt.

– Det var en miserabel afslutning (på Nations League), må man sige. Nogle gange rammer man ikke niveauet og jeg må sige, at vi slet ikke lykkedes i dag, lyder det fra videre fra Åge Hareide.

Ståle Solbakken og Norge kan se frem til den 9. oktober, hvor landet er med i bowlen, når der trækkes lod til EM-kvalifikationen. Her er man placeret i lag 3 – havde man vundet Nations League-gruppen, var man kommet op i lag 2.

I stedet kan man trække lande som Spanien og Frankrig fra de første to lag, og det vil igen gøre det rigtig svært for Norge at komme med til en slutrunde.

Du kan læse mere om den kommende EM-kvalifikationstrækning her.






TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Colombia – Portugal

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FC København jagter Romane Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Norge – Frankrig

Dansker skifter til tysk traditionsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Panama – England

Senegal – Irak

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Deschamps rejser hjem til sin mors begravelse

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Uruguay – Spanien

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’