Fra 2015 til 2018 var tjekkiske Filip Novak en stor profil i FC Midtjylland, hvor hans venstrefod leverede knivskarpe indlæg og flere scoringer fra udgangspunktet på venstre back.
Siden er meget vand løbet under broen, og de seneste måneder har den i dag 33-årige tjekke været kontraktfri efter afskeden med Al-Jazira i Abu Dhabi.
Det er lige indtil nu, hvor Filip Novak har fået fremtiden på plads. Han har skrevet kontrakt med Olomouc Sigma i hjemlandet. Det oplyser klubben i en pressemeddelelse.
– Mr. Minář [Olomouc Sigmas sportsdirektør, red.] var en af de første til at kontakte mig i sommer, men på det tidspunkt takkede jeg nej. Jeg skjulte ikke, at jeg primært ledte efter noget i udlandet, men i sidste ende gik det ikke. Jeg vil gerne takke alle i klubben for at lade mig træne med den seneste tid, fordi det gør en stor forskel, når du gør det, siger Filip Novak.
Den tidligere FC Midtjylland-stjerne har de seneste måneder trænet med i Olomouc Sigma, inden man til sidst nåede frem til en aftale, som trækker sig frem til sommer.
– Da muligheden kom for, at han skulle videre, tog vi chancen, og kontaktede ham. Selvom han har haft en længere pause, så tror vi på, at han vil gøre brug af sin erfaring fra en lang karriere. På den måde kan han hjælpe os med at nå vores fælles mål, siger sportsdirektør Ladislav Minář om tilgangen.
Filip Novak har tidligere i karrieren repræsenteret Zlín og Jablonec i hjemlandet. Med sidstnævnte vandt han den tjekkiske pokalturnering i 2013. Olomouc Sigma er på tredjepladsen i den tjekkiske liga, hvor man er distanceret af de to Prag-klubber Sparta og Slavia.
Filip Novak noterede sig for 72 kampe, ti scoringer og syv assister i Superligaen i løbet af sin tid i FC Midtjylland. I Januar 2018 købte Trabzonspor ham for et større millionbeløb.
LIVE
LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER