Han har en fortid som træner i klubber som Viborg FF, AC Horsens og Vendsyssel FF, og efter et par år væk fra rampelyset er 54-årige Johnny Mølby tilbage som cheftræner.
Men det er et stykke fra de klubber på øverste hylde, hvor han dels har været cheftræner, dels assistent.
Johnny Mølby er blevet præsenteret som ny cheftræner for danmarksserieklubben Hedensted IF.
Mølby, der udover cheftrænerjob i de førnævnte klubber også har været assistent i AGF, EfB og belgiske Gent, har fået en halvanden år lang aftale med klubben fra byen, ligger mellem Vejle og Horsens.
– Jeg har hørt mange gode ting om klubben og om den gode opbakning, den har i et stort opland og i en by med vækst. Jeg må erkende, at mit fokus har været rettet et andet sted hen end danmarksserien, for man kigger naturligt dér, hvor man selv befinder sig, men jeg glæder mig til at lære alle at kende og til at se, hvad vi kan opnå sammen, siger Johnny Mølby til klubbens hjemmeside.
Klubben sportschef, der også er et rigtig godt og kendt Superliga-navn, Alex Nørlund, jubler over at have rekrutteret Johnny Mølby.
– Det er sjældent, man får hele pladen fuld, når man søger en bestemt profil. Det føler vi om noget, at vi har formået her. Johnny har et flot cv som aktiv spiller og også som træner, men det, der tiltalte os allermest, er faktisk hans personlighed. Det kan lyde sjovt, men vi er meget bevidste om, hvad det er for en type træner, der passer ind i vores miljø, og jeg er sikker på, at Johnny kommer til at passe virkelig godt ind, siger Alex Nørlund.
I sin aktive karriere var Johnny Mølby selv en fremragende fodboldspiller, der har Vejle Boldklub, FC Nantes, Borussia Mönchengladbach, KV Mechelen, AaB og AGF på cv'et. Og så var han en del af den danske EM-trup, der i 1992 vandt turneringen. Mølby var dog en af få spillere, der ikke kom på banen i turneringen i Sverige.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
DAGENS SPILFORSLAG
FCK-momentum moser midtjyder
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
STORT INTERVIEW