Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Efter skiftet fra Brøndby til Monaco skal Ekene Chukwuani træne sammen med stjerner som Mika Biereth og Paul Pogba, hvilket U17-landstræneren jubler over.



På deadline dag måtte Brøndby IF sige farvel til et af klubbens helt store talenter, da Ekene Chukwuani blev solgt til AS Monaco for hele 15 millioner kroner, som Tipsbladet kunne afsløre.

I podcasten ‘Transferguru’, som er et samarbejde mellem Podimo og Tipsbladet, udpegede Farzam Abolhosseini efterfølgende Chukwuanis skifte som den mest overraskende transfer på deadline dag.

I sidste uge blev salget af Ekene Chukwuani officielt bekræftet af Brøndby IF, hvor vestegnsklubben beskrev salget af den 16-årige angriber som ‘historisk’, da en spiller aldrig tidligere er blevet solgt direkte fra Masterclass i en tilsvarende handel.

For U17-landstræner Morten Corlin bliver det spændende at følge Ekene Chukwuanis udvikling i fyrstendømmet.

– Det er jo noget nyt for os. Det er ikke sådan, at vi har en historik med Monaco og unge danske spillere. Så det er jeg da nysgerrig på, i forhold til at se, hvilken dialog vi får med Monaco og hvordan de tænker, at forløbet skal være, siger Morten Corlin til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg kender ikke så meget til Monacos ungdomsfodbold, må jeg indrømme, men som udgangspunkt skal han træne med førsteholdet i første omgang, som jeg forstår det.

Dermed har Ekene Chukwuani se frem til at skulle træne med stjerner som den danske landsholdsprofil Mika Biereth og den tidligere Manchester United-stjerne Paul Pogba på daglig basis.

– Umiddelbart er det helt fantastisk, træningsmæssigt. Det er lidt det samme som med Mikkel Bro oppe i Bodø. Da jeg var oppe at besøge Mikkel, kunne jeg se, at det var helt fantastisk. Nogle gange var det så hårdt for ham bare at træne med, at han måtte hjem og have en lur bagefter, siger Morten Corlin og fortsætter:

– Det kan blive noget af det samme med Ekene. En kæmpe udfordring og en kæmpe udviklingsmulighed. Min eneste bekymring er kampmiljøet, i forhold til, hvor han skal spille kampe. Men jeg tænker, at der er en plan. 

Ekene Chukwuani i aktion for Danmarks U16-hold imod Schweiz (Foto: Alamy).

‘Jeg var en af hans største kritikere’

Det hører til sjældenhederne, at en 16-årig dansker bliver købt for 15 millioner kroner af en stor udenlandsk klub, og det tegner selvsagt også et billede af, at Ekene Chukwuani, der er født i 2009, er et af de største talenter fra sin årgang.

– Det er han bestemt. Han var topscorer i U17-Ligaen sidste år som førsteårsspiller, og han var virkelig lagt på sit spil i løbet af det sidste år. Han vandt meget på sin fysik, da han var 14-15 år. Det var noget, vi snakkede meget om, og jeg var vel en af hans største kritikere dengang, hvor jeg sagde: ‘Der skal ske noget’.

– Men han har virkelig lagt på sit spil det seneste år, og det har Brøndby hjulpet ham godt med. Han er blevet en meget dygtigere angriber og han har lavet mange forskellige typer mål. Da han var 14 år, lavede han mange mål, hvor han tog bolden og løb med den langt, og holdt forsvarsspillerne væk. Der er han blevet meget dygtigere til at løbe i feltet og score anderledes typer af mål.

– Han har virkelig fået udviklet et våben i sit venstre ben. Han har en rigtig, rigtig stærk afslutning, når han først bliver retvendt. Så der er virkelig sket en udvikling, og jeg tænker, at det er noget af det, Monaco har set, lyder det fra Morten Corlin.

U17-landstræneren havde lejlighed til at tale med Ekene Chukwuani om Monaco-skiftet i forbindelse med den seneste landsholdssamling i Holland. Her nøjedes Morten Corlin primært med at ønske angrebstalentet tillykke med det store klubskifte.

Morten Corlin peger på, at Chukwuanis agenter sørger for at hjælpe den unge angriber med at falde på plads i de nye omgivelser, ligesom hans mor også er taget med til Monaco som støtte den første måneds tid.

Et prisskilt på 15 millioner kroner kan lyde som et tungt pres for en ung spiller, men Morten Corlin krydser fingre for, at AS Monaco har styr på at lade Ekene Chukwuani udvikle sig i det rigtige tempo.

– Selvfølgelig er der en eller anden form for pres, men altså, jeg tænker ikke, at 15 millioner kroner er alverden for Monaco. Så jeg håber da, at de er tålmodige med ham og ved, hvad de har købt ind på.

– For det er jo ikke en spiller, der i løbet af det næste år går ind og bliver topscorer i Ligue 1. Det er jo en, de skal udvikle på, lyder det afslutningsvist fra U17-landstræneren.

I forbindelse med salget af Ekene Chukwuani satte Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes ord på beslutningen om at sælge det store angrebstalent. Læs mere om det her.

Tipsbladet har også talt med Mika Biereth om Ekene Chukwuanis skifte. Læs mere om det her.






Amin Chiakha tilbage til FCK?


‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

FCM jagter Franculino-erstatning

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

David Nielsen, den er til dig!

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

– Brøndby har min støtte

De tager over for Ivan Prelec

Zorniger chokerer: Vil han overhovedet være der?

Thomas Frank har fået en undskyldning

Vanvittig kamp af Clement Bischoff

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

– Det er skidt for spillernes helbred

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Wolfsburg-træner ventes fyret – “PC” på vippen

Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Deler godt FC København-nyt

Franculino redder FCM

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

– 255 millioner for dansker? Glem det!

Steve Cooper overrasker stort

– Der er langt endnu

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

Alexander Zorniger chokerede i Farum

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Kæmpebøde for dokumentsvindel

Vigtigt nyt for Brian Riemer

– FCK er ikke det bedste sted

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Eksperter hylder Tullberg: ‘Mere spektakulære’

Snuppet foran Superliga-klub? Binder stort talent

FC Midtjylland – AGF

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Stjerne truet med pistol af fodboldagent

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Kæmpetransfer? Overvejer Lewandowski déjà-vu

Hattrickhelt var meget frustreret

Kaster hård dom over Eriksen