Historisk transfer: ‘Jeg var en stor kritiker’

Efter skiftet fra Brøndby til Monaco skal Ekene Chukwuani træne sammen med stjerner som Mika Biereth og Paul Pogba, hvilket U17-landstræneren jubler over.



På deadline dag måtte Brøndby IF sige farvel til et af klubbens helt store talenter, da Ekene Chukwuani blev solgt til AS Monaco for hele 15 millioner kroner, som Tipsbladet kunne afsløre.

I podcasten ‘Transferguru’, som er et samarbejde mellem Podimo og Tipsbladet, udpegede Farzam Abolhosseini efterfølgende Chukwuanis skifte som den mest overraskende transfer på deadline dag.

I sidste uge blev salget af Ekene Chukwuani officielt bekræftet af Brøndby IF, hvor vestegnsklubben beskrev salget af den 16-årige angriber som ‘historisk’, da en spiller aldrig tidligere er blevet solgt direkte fra Masterclass i en tilsvarende handel.

For U17-landstræner Morten Corlin bliver det spændende at følge Ekene Chukwuanis udvikling i fyrstendømmet.

– Det er jo noget nyt for os. Det er ikke sådan, at vi har en historik med Monaco og unge danske spillere. Så det er jeg da nysgerrig på, i forhold til at se, hvilken dialog vi får med Monaco og hvordan de tænker, at forløbet skal være, siger Morten Corlin til Tipsbladet og fortsætter:

– Jeg kender ikke så meget til Monacos ungdomsfodbold, må jeg indrømme, men som udgangspunkt skal han træne med førsteholdet i første omgang, som jeg forstår det.

Dermed har Ekene Chukwuani se frem til at skulle træne med stjerner som den danske landsholdsprofil Mika Biereth og den tidligere Manchester United-stjerne Paul Pogba på daglig basis.

– Umiddelbart er det helt fantastisk, træningsmæssigt. Det er lidt det samme som med Mikkel Bro oppe i Bodø. Da jeg var oppe at besøge Mikkel, kunne jeg se, at det var helt fantastisk. Nogle gange var det så hårdt for ham bare at træne med, at han måtte hjem og have en lur bagefter, siger Morten Corlin og fortsætter:

– Det kan blive noget af det samme med Ekene. En kæmpe udfordring og en kæmpe udviklingsmulighed. Min eneste bekymring er kampmiljøet, i forhold til, hvor han skal spille kampe. Men jeg tænker, at der er en plan. 

Ekene Chukwuani i aktion for Danmarks U16-hold imod Schweiz (Foto: Alamy).

‘Jeg var en af hans største kritikere’

Det hører til sjældenhederne, at en 16-årig dansker bliver købt for 15 millioner kroner af en stor udenlandsk klub, og det tegner selvsagt også et billede af, at Ekene Chukwuani, der er født i 2009, er et af de største talenter fra sin årgang.

– Det er han bestemt. Han var topscorer i U17-Ligaen sidste år som førsteårsspiller, og han var virkelig lagt på sit spil i løbet af det sidste år. Han vandt meget på sin fysik, da han var 14-15 år. Det var noget, vi snakkede meget om, og jeg var vel en af hans største kritikere dengang, hvor jeg sagde: ‘Der skal ske noget’.

– Men han har virkelig lagt på sit spil det seneste år, og det har Brøndby hjulpet ham godt med. Han er blevet en meget dygtigere angriber og han har lavet mange forskellige typer mål. Da han var 14 år, lavede han mange mål, hvor han tog bolden og løb med den langt, og holdt forsvarsspillerne væk. Der er han blevet meget dygtigere til at løbe i feltet og score anderledes typer af mål.

– Han har virkelig fået udviklet et våben i sit venstre ben. Han har en rigtig, rigtig stærk afslutning, når han først bliver retvendt. Så der er virkelig sket en udvikling, og jeg tænker, at det er noget af det, Monaco har set, lyder det fra Morten Corlin.

U17-landstræneren havde lejlighed til at tale med Ekene Chukwuani om Monaco-skiftet i forbindelse med den seneste landsholdssamling i Holland. Her nøjedes Morten Corlin primært med at ønske angrebstalentet tillykke med det store klubskifte.

Morten Corlin peger på, at Chukwuanis agenter sørger for at hjælpe den unge angriber med at falde på plads i de nye omgivelser, ligesom hans mor også er taget med til Monaco som støtte den første måneds tid.

Et prisskilt på 15 millioner kroner kan lyde som et tungt pres for en ung spiller, men Morten Corlin krydser fingre for, at AS Monaco har styr på at lade Ekene Chukwuani udvikle sig i det rigtige tempo.

– Selvfølgelig er der en eller anden form for pres, men altså, jeg tænker ikke, at 15 millioner kroner er alverden for Monaco. Så jeg håber da, at de er tålmodige med ham og ved, hvad de har købt ind på.

– For det er jo ikke en spiller, der i løbet af det næste år går ind og bliver topscorer i Ligue 1. Det er jo en, de skal udvikle på, lyder det afslutningsvist fra U17-landstræneren.

I forbindelse med salget af Ekene Chukwuani satte Brøndbys sportsdirektør Benjamin Schmedes ord på beslutningen om at sælge det store angrebstalent. Læs mere om det her.

Tipsbladet har også talt med Mika Biereth om Ekene Chukwuanis skifte. Læs mere om det her.






LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Transferfri stjerne i København

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

AGF er mestre – her er deres vej i Europa