Hjulmand-bombe: ‘Alt er kaos’

Det giver god mening, at Bayer Leverkusen overvejer Kasper Hjulmand, siger Bundesliga-ekspert Nicolai Lisberg til Tipsbladet.



Der har efterhånden været stille om Kasper Hjulmand i et længere stykke tid, men nu forlyder det, at Danmarks tidligere landstræner kan være tæt på at lande et kæmpe cheftrænerjob i Bundesligaen.

Tidligere søndag kunne Bild nemlig afsløre, at Kasper Hjulmand er et meget varmt emne i Bayer Leverkusen, der som bekendt fyrede Erik ten Hag på chokerende vis tidligere på ugen.

– Et eller andet sted tænker jeg, at det er meget logisk, uden at jeg skal lyde som et større orakel. Jeg tror, at jeg i en Mediano-podcast nævnte, at det kunne være en mulighed efter Xabi Alonso, og det er der selvfølgelig flere grunde til, siger Nicolai Lisberg, der er freelancejournalist og blandt andet redaktør på Bulibold, til Tipsbladet og fortsætter:

– Den ene er selvfølgelig Keld Bordinggaard, som han havde som assistent i Mainz, og som nu sidder som head of coaching i Leverkusen, hvor han ligesom udlægger teksten sammen med sportsdirektør Simon Rolfes, i forhold til, at man har en liste af trænere, som matcher nogle principper, som man gerne vil have i Leverkusen.

Ifølge Bundesliga-eksperten virker forbindelsen ‘naturlig’.

– Nu havde man ten Hag, og det blev jo en eklatant fiasko, må man sige, men den tidligste trænerfyring nogensinde. Nu har man nok lidt brug for noget ro, efter en hektisk sommer hvor man har solgt stort set alle nøgleprofilerne, og der er Kasper Hjulmand også lidt mere en firmaets mand.

– En, som bakker op om ledelsen. Jeg har svært ved at se, at han skulle komme i den slags infight med Simon Rolfes, som det jo forlyder, at ten Hag har været. 

Erik ten Hag blev fyret efter tre kampe som Leverkusen-træner (Foto: Alamy).

Alt er kaos

Der er ingen tvivl om, at Kasper Hjulmand vil få sit at se til, hvis den tidligere landstræner skulle blive ansat som Erik ten Hags afløser.

Lige nu er alt jo kaos. Det ville være underligt at sige andet efter den her rekordtidlige trænerfyring. Men det er en klub, der har en klar filosofi, og det har de haft siden Bordingaard kom til sammen med Rolfes og Carro, deres direktør.

– De har en klar filosofi i forhold til hvordan de gerne vil spille fodbold og hvilken type spillere, de gerne vil hente, siger Nicolai Lisberg.

Eksperten påpeger, at Leverkusen har sagt farvel til næsten hele det hold, der i 2024 vandt det tyske mesterskab. Stjerner som Florian Wirtz, Granit Xhaka, Jonathan Tah og Victor Boniface er alle væk.

– Det er en klub, der lige nu og her skal sørge for, at det flotte grundlag, som de har lagt ud for sig selv, hvor de et eller andet sted havde nået en status som førsteudfordrer til Bayern München, ikke smuldrer mellem fingrene på dem på grund af nogle forkerte beslutninger. 

Kasper Hjulmand har tidligere stået i spidsen for Mainz (Foto: Alamy).

Timingen er god

I Nicolai Lisbergs øjne er der ingen tvivl om, at Bayer Leverkusen-jobbet er en meget attraktiv mulighed for Kasper Hjulmand, selvom klubben er ramt af kaos.

– Bestemt, og jeg synes afgjort også, at det er en mere gunstig rolle, han kommer til nu, hvis han kommer til, end ten Hag gjorde. For ten Hag kom jo netop med alle de her forventninger. Han kom som det store navn fra Manchester United, og han skulle bare videreføre det hele, siger Nicolai Lisberg og fortsætter:

– Nu har man ligesom accepteret fra omverdenen, at Leverkusen er i en form for krise, og at det hele sejler lidt. Det gør også, at forventningerne lige er dykket et par procenter. Nu skal man ind og have ro på butikken, så jeg synes, at det er et godt tidspunkt for Hjulmand, hvis han kommer til. Det er stadig en god og talentfuld trup, og der er stadig købt rigtigt gode og fine spillere, men der går noget tid, før de kan toppe.

– Jeg synes også for ham, hvis man ser på hvor lunkent hans navn var efter EM ‘24 i forhold til hvor varmt det var efter EM ‘21, at det er en flot adresse at lande på. Vi taler om et hold, der skal spille Champions League og som stadig regnes for at være en top fire-klub i Tyskland.

– At lande på sådan en adresse… for mig at se er vi næsten oppe på sådan noget Thomas Frank og Tottenham i forhold til omdømme. 

Nicolai Lisberg peger endvidere på, at Kasper Hjulmand også har været i Bundesligaen før, hvor den i dag 53-årige dansker blot blev fyret efter en halv sæson i Mainz.

Succesen ved EM-slutrunden i ’21 har dog givet Kasper Hjulmand et navn i europæisk fodbold, lyder det fra eksperten, der peger på, at den tidligere landstræner også er glad for at spille med et tremandsforsvar, hvilket angiveligt var et krav, som Simon Rolfes havde til Erik ten Hag.





Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’




STORT INTERVIEW

FCK-boss jubler over rekordsalg: ‘Vild udvikling!’

Langer ud efter medier: ‘Passer ikke!’

Ekspert: Han er bange for det

I kontakt med Youssoufa Moukoko

Nu taler Rolf Sørensen efter nyt afbud

Silkeborg-transfers: Kom nu, Kent!

Minimal interesse for ny Brøndby-stjerne

– Jeg tror ikke, ‘CV’ selv er glad for den her



MEDIE

Arbejdede på at hente Christian Eriksen

Britisk avis fælder dyster dom over Danmark

Barça-kovending omkring Christensen?

Overraskende Jonas Wind-melding

OB-transfers: Det skuffede mig mest



Mette Frederiksen holder ikke længere med Brøndby

Storklub lurer på Kasper Hjulmand

Jubler over vilde transfers

Mistede benet: ‘Nu udlever hans søn drømmen i FCK’

United-målmand meldes tæt på chokskifte

Chok i Thomas Franks klub



HELT VILDT

Van der Vaart sviner dansker til: Han er ubrugelig

Afslører detaljer – scorer kassen efter FCK-exit

Fantastisk nyt for Roony Bardghji

Ekspert: Frygter én ting

Mourinho til danskerklub?

Rodrigo Huescas var på vej til denne klub

Kommende kæmpetransfer? Verdens største følger ham

Jonas Vingegaard slået i kæmpe bjergslag

Jubler over Andreas Christensen

Afslører særlig Højlund-klausul

Forlader Superligaen – på plads i Saudi-Arabien 

Afslører: Har taget ni kilo på

Eriksen stjæler overskrifter i hele Europa



TRANSFER

– Dansk stjerne kunne have tredoblet sin løn

Radiotavshed – klar besked om Brøndby-storsalg

‘De gider jo ikke dømme mere, når der er VAR’

Efter massiv kritik: Ronaldo med særlig gestus

Tidligere Brøndby-flop frosset ud – på vej hertil

Klar besked: ‘De tager fejl’

Ramt af sygdom – nu der nyt om Isaksen

‘Jeg synes, jeg stod og så rigtig meget fodbold’

FCK udlejer talent til svensk klub

Skjelmose i grimt styrt

DBU tager fat i UEFA: ‘Det er usportsligt’

Dansk teenager på blokken

Kræftramt stjerne tog stor beslutning

UAE-dominans i Vueltaen kommer bag på holdet selv

Slovakiet marcherer videre

Froome deler billede – vælter ind med beskeder

Superstjerne tordner mod Disneyland

Øger forspring

Sikkerhed får Israel-hold til at ændre på trøjen

Spår Højlund-storhed: Han kan blive et idol

Ronaldo lokkede – superstjerne afviste skifte

Storklub lurer på dansk landsholdsangriber

Hård Eriksen-besked