Så Rasmus’ store øjeblik: Vi var helt oppe at køre

Hele familien Højlund var i Manchester, da Rasmus Højlund fik scoret sit første Premier League-mål, og jublen var stor i familien, afslører Oscar Højlund.



FREDERIKSBERG (Tipsbladet): Rasmus Højlund bomber løs for Manchester United, Oscar Højlund har fået godt med spilletid i FC København på det seneste, og Emil Højlund er lige nu samlet med U19-landsholdet. 

Ja, der er rigeligt fodbold at se for forældrene og brødrene, der prøver at følge med i hinandens karriere.

Den 26. december gik det hele op i en højere enhed, afslører Oscar Højlund over for Tipsbladet og den øvrige presse.

Hele familien var nemlig samlet i England og var på Old Trafford for at se Manchester United mod Aston Villa – kampen, hvor Rasmus Højlund for første gang fik sendt bolden i nettet i Premier League.

– Jeg så hans allerførste mål mod Aston Villa. Vi var ovre for at fejre jul derovre.

– Vi var helt oppe at køre og rigtig glade på hans vegne, fordi det betød så meget for ham. Vi fejrede også scoringen lige så meget, som han gjorde, så han blev glad der, fortæller Oscar Højlund efter FC Københavns træning onsdag.

Målet satte gang i en stærk stime fra Rasmus Højlund, der efter søndagens to mål mod Luton har scoret seks kampe i træk som den yngste i Premier Leagues historie.

Den kamp kunne Oscar Højlund imidlertid ikke se live. Han skulle selv spille for FC København mod Silkeborg.

– Jeg så highlights efter kampen. Familien og jeg er utrolig stolte. Han havde en lidt hård start derovre, og nu har han vist, hvor mental stærk han er og kommet ovenpå. Jeg håber, han kan fortsætte, siger den yngre Højlund.

Rasmus Højlund selv var ellevild efter scoringen mod Aston Villa – mens familien jublede på lægtenre. Foto: IMAGO

Får spillet PlayStation
Selvom alle Højlund-brødrene har sit at se til, forsøger de trods alt også at snakkes ved og følge hinanden så meget som muligt.

– Vi har fokus på vores eget, men selvfølgelig gør vi, alt hvad vi kan, for at følge med i, hvordan det går med hinanden, og så snakker vi sammen efter kampene.

– Vi snakker faktisk dagligt sammen, så meget vi nu kan. Vi er ret tætte. Vi prøver at få vekslet en masse ting og spurgt, hvordan hinanden har det. Så får vi også spillet lidt PlayStation sammen, så det er fint, siger Oscar Højlund.

Alt fra FIFA til Call of Duty bliver spillet, men hvem er så bedst?

– Der vil jeg sige, at jeg er, siger FC København-midtbanespilleren med et smil.

Nu står vi her og snakker om Rasmus. Har det ændret sig at hedde Højlund til efternavn over det sidste halve år?

– Det har ændret sig, men igen: Jeg passer mit. Jeg lægger ikke så meget i det. Det er stadig samme fokus, jeg har i. Jeg vil blive den bedste version af mig selv, og så må vi se, hvad det rækker til.

Er du træt af at høre om Rasmus efterhånden?

– Nej, det er jeg ikke. Der er meget om ham, og jeg er glad på hans vegne, siger Oscar Højlund med et stort smil.

Rasmus Højlund er 21 år og gør sig som bekendt i Manchester United, mens Oscar og Emil Højlund begge er 19 år og spiller i FC København. Her har Oscar Højlund fået spilletid i "løvernes" to kampe i 2024 hidtil. 







LIVE

LIVE: ‘Det skal være brænde på bålet i Herning’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen

Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’

Cooper gav hård og ærlig besked

Barcelona klager til UEFA

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop

AGF snubler i guldkampen

Afslører dialog med Niels Frederiksen

Berthel Askou kritiserer Superliga-strukturen

Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt

Medie afslører stort skænderi i Real Madrid

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!

Legende i stor kritik af Brøndby IF

DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken

Hård kritik af FCM-profil

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen

Nu er han tilbage for Brøndby

Liverpool – Fulham

Sportschef teaser: Vil hente spiller i Danmark

Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring

Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job

Mål i Milano

Kompliceret situation: Constantin Galca på vej ud

Brøndby-stjerne taget til nåde: Klaiber stadig ude

Chelsea – Manchester City

Afviser korruptionsanklager efter skandale

Die Kraichgauer vinder i Augsburg

Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’

– Går det galt, går det rigtig galt!

Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!

AGF – FC Nordsjælland

Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring