Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer.
I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.
Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.
– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:
– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.
Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.
Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.
– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.
– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.
Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019.
LIVE
TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
NYHEDER
Forventer mudderkrig mod FCM
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
KARAKTERER
