Dansker holdt stjerne på bænken: Det er vanvittigt

For nogle år siden var angriber Andreas Albers førstevalget i Vejle Boldklub. Når man i dag kigger på truppen dengang, kan man se, at han holdt et vildt navn på bænken.



Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer. 

I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.

Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.

– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:

– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.

Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.

Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.

– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.

– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.

Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Manchester United jagter Liverpool-profil



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Færdig i FC Midtjylland?

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

FC København-stjerne straffes af UEFA

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Superliga-stortalenter topper international liste

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Vild udtalelse om Nathan Trott

Den første i næsten 40 år

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Choktransfer?

UEFA med ny stor FC København-straf



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sæsonens hurtigste hattrick

I svime over Højlund

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Samler informationer om FCK’er

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Bo Svensson i spil til stort job

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’