Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer.
I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.
Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.
– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:
– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.
Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.
Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.
– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.
– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.
Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019.
FANKLUBBEN
Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!
HELT VILDT
‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’
TRANSFER
Jagtet af FCK – nu skifter han
INTERVIEW
Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby
MEDIE
Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.
Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
TOPNYHED
Raser over Patrick Dorgu-beslutning
TOPNYHED
Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’
HELT VILDT
44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm
FANKLUBBEN
FCK ville hellere af med ham – og tak for det!
MEDIE
Lurer på dyr dansk stjerne
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt
Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
AVIS
Stopper alle forhandlinger
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TRANSFER
Solgt for 285 millioner
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
NYHEDER
Det er et mysterium for Pep Guardiola
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
Pibekoncert til Thomas Frank
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
INTERVIEW
Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
NYHEDER
Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan
Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank
TRANSFER
Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby
Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader
Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford
DAGENS SPILFORSLAG
Sløv kampstart på Sardinien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
TOPNYHED
