Dansker holdt stjerne på bænken: Det er vanvittigt

For nogle år siden var angriber Andreas Albers førstevalget i Vejle Boldklub. Når man i dag kigger på truppen dengang, kan man se, at han holdt et vildt navn på bænken.



Andreas Albers har succes i udlandet, men han er ikke den eneste tidligere Vejle-angriber, der nyder stor succes i udlandet. Hans tidligere angrebsmakker har så stor succes, at han bliver spået et slag på over 150 millioner kroner senest til sommer. 

I foråret 2015 var store Paul Onuachu udlejet fra FC Midtjylland til Vejle Boldklub, men dengang havde nigerianeren det svært ved at slå Albers af i 1. divisionsklubben, der kæmpede med om oprykning.

Men for begge er det gået fremragende siden de kæmpede om spilletid med hinanden, og mens Albers i dag er i Jahn Regensburg, er Paul Onuachu et af Europas varmeste angrebsnavne. 27 ligamål har Genk-angriberen lavet indtil videre i 2021.

– Det er vanvittigt. Han har gjort det godt. Det var sjovt, at jeg holdt ham på bænken af og til, og så scorede jeg nogle mål, men vi skiftede i en form for rotationsprincip, og han kom også ind og lavede mål. Han var dengang en stor konkurrent, og det kan godt være, vi skal følges ad igen, så vi kan dele hans måltotal, siger Andreas Albers om sin kollega fra 2015 og forklarer:

– Man kunne godt se dengang, at han havde nogle specielle egenskaber på en fodboldbane. Det blev aldrig rigtigt udnyttet i Danmark. Jeg kan ikke andet end lade være med at tænke på de videoer af ham, hvor han prøver at lave to husmandsfinter, men ender på knæ, og bolden ryger til målspark, eller hvad der skete. Hvor man gjorde lidt grin af, hvad han var som figur. Men ved at komme et sted hen, hvor man kan udnytte det 100 procent, ser man, hvad det kan ende med.

Onuachu scorede fem gange i 13 kampe for Vejle Boldklub i foråret 2015, mens Albers scorede seks gange i 15 kampe.

Det er i øvrigt ikke den eneste succesfulde udlandsdansker, som Albers har været på hold med. Faktisk var han på hold med en dygtig spiller, der også er at finde i Tyskland. Efter tiden i Vejle kom Albers til Silkeborg IF, hvor han blev holdkammerat med Robert Skov. Skov, der lige nu mest varmer bænken i Hoffenheim, havde stor succes i sin første sæson i klubben og i øvrigt også fortsat er den mest scorende i én Superliga-sæson nogensinde med 29 mål.

– Mig og Onuachu og mig og Robert Skov kan man på ingen måder sammenligne, men det er klart, at jeg spillede med nogle, der havde et ekstremt stort potentiale. Det var tydeligt med dem begge to. Med Robert Skov var det et spørgsmål om tid, og det gik ekstremt hurtigt. Og med Onuachu var det et spørgsmål om at finde et sted, hvor folk forstod ham og spillede på hans styrker.

– Men i begge tilfælde har jeg været en meget mindre talentfuld spiller, men til gengæld har jeg arbejdet hårdt og stædigt, og det har ført mig til 2. Bundesliga og den oplevelse, jeg har hernede, hvorimod andre får det gennem talent, siger Albers.

Både Albers, Onuachu og Skov forlod dansk fodbold i 2019. 



Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Lurer på dyr dansk stjerne

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Transferplanen: Tre spillere til FC København

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stopper alle forhandlinger

Frederik Birk bryder tavsheden

Storklub lurer på Mohamed Salah

Solgt for 285 millioner

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Afsløring: FC København binder stortalent

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Pibekoncert til Thomas Frank

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Spøger i kæmpeklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’