Hovedsponsor ombestemmer sig & støtter fortsat EfB

Trods udsigten til endnu en sæson i den tredjebedste række for Esbjerg fortsætter hovedsponsor i klubben.



Fodboldklubben Esbjerg oplyser mandag på sin hjemmeside, at Claus Sørensen Gruppen har forlænget hovedsponsoratet med yderligere en sæson.

Dermed er sponsoren vendt rundt på en tallerken og har droppet tanken om at stoppe sponsoratet.

I september sidste år meddelte Claus Sørensen Gruppen nemlig, at man ville trække sig som hovedsponsor fra sommeren 2023.

Det skyldtes utilfredshed med klubbens amerikanske ejere på daværende tidspunkt.

– Vi er langtfra enige i den tilgang og fremgangsmåde, som de amerikanske ejere har. Så når vores hovedsponsorat udløber næste sommer, må der andre til – det gør ondt, og det smerter mig, men sådan er det.

– Vi er færdige med Esbjerg, sagde John Riis Andersen, der var direktør i virksomheden på det tidspunkt, til JydskeVestkysten.

Nu har sponsoren ombestemt sig. Og mandagens nyhed kommer tilmed efter en række skuffende resultater i 2. division i denne sæson. Senest med søndagens 1-2-nederlag hjemme til B93.

Det er et nederlag, der gør oprykning til den næstbedste række tæt på usandsynlig for Esbjergs vedkommende.

Hvis Esbjerg skal rykke op, kræver det i sidste spillerunde en sejr ude over Kolding IF, mens B93 på hjemmebane ikke må hente point mod Thisted.

Esbjerg-direktør Jens Hammer Sørensen er midt i krisen på fodboldbanen lettet over opbakningen fra hovedsponsoren.

– Det har vi en enorm respekt for, og det er af afgørende betydning for det spændende projekt, der venter klubben, siger direktøren til klubbens hjemmeside.

Claus Sørensen Gruppen har været hovedsponsor i Esbjerg siden 2016. Firmaets direktør, Jesper Toft Mathiasen, vil gerne have klubben op i toppen af 1. division "inden for en overskuelig fremtid".

– Det er vigtigt, at klubbens fans og byens virksomheder står sammen om at skabe et langsigtet, holdbart fundament for elitefodbold i Esbjerg.

– Det kan kun ske ved, at alle, store som små, vælger at støtte op om EfB, så vi også fremadrettet har en klub med eget akademi og kan få klubben i sportslig og økonomisk balance, siger Jesper Toft Mathiasen.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Her er FCM’s trup – to stjerner ude

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind