Hvad betyder logoet: AEK Athen

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.





AEK Athens logo er et af dem, hvor historien for alvor træder i kraft. AEK Athen blev til i 1924 i kølvandet på den græsk-tyrkiske krig, der gjorde Tyrkiet uafhængig i 1922. Det betød, at store dele af den græske befolkning i Konstantinopel [det nuværende Istanbul] måtte tilbagelægge de 1.000 kilometer fra Konstantinopel til Athen i Grækenland.

I Athen etablerede en stor gruppe af de græske flygtninge klubben AEK – det atletiske forbund af Konstantinopel, som det står for – og med oprindelsen i Konstantinopel valgte klubbens grundlæggere at tage symbolet på denne by med i klubbens logo. Den to-hovede ørn var den græske ortodokse kirkes emblem, og denne kirke havde sit hovedkvarter i Konstantinopel. Det var altså oplagt, at videreføre de sorte og gule farver samt den to-hovede ørn i AEK’s logo.

Den to-hovede ørn repræsenterede i det Byzantiske Rige, der havde Konstantinopel som hovedstad, den dobbelte suverænitet, som kejseren på det tidspunkt havde over både kirken og staten og over såvel øst som vest.

Mens spilletrøjerne gennemgik flere forvandlinger fra stribet på langs til helt sort med gul krave over tværstribet af flere omgange, så har logoet været mere vedholdende. Det har holdt ved siden klubbens fødsel i 1924, men frem til 1982 gennemgik det flere små ændringer. Og helt frem til dette år var der flere forskellige udgaver af logoet, der blev betragtet som officielle. Der var dog ikke altid sammenhæng mellem ørnens design på trøjen og så den, der blev afbildet på klubbens merchandise.

I 1982 valgte klubben så at få lavet ét officielt logo, der både skulle pryde trøjerne samt alt officielt materiale fra AEK Athen. Logoet har siden gennemgået forandringer i 1989 og igen i 1993 til det logo, vi kender i dag.

Hele vejen igennem har AEK dog holdt fast i sin ørn, og den dag i dag kendes AEK Athen endnu som »Den to-hovede ørn«, når de drager rundt i Grækenland og spiller Superligaen eller, når det gælder den europæiske færd i Europa League.





FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt



Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK



Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb


” Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 



FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid

Højlund-episode ‘vil blive talt om i årtier’

Drømmer om at hente Jonas Wind og Thomas Müller

Imponerer mod FC København: ‘Rigtig højt niveau’

Nu hyldes Rasmus Højlund: ‘Det ændrede alt!’

Ude i kulden i FCM: Jeg kan smile på lønningsdag

Flad Champagne-fest på Rivieraen


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


– Spiller mod 11 spillere ikke mod 28.000

United på kurs mod ren engelsk finale

FCK-profil jubler: ‘Jeg kommer til at gøre alt’

FCK har særlig klausul på eksspillere

Genialt! FCK kunne få minimum 50 mio. for ham

Ude af holdet: FCM-boss åbner for skifte

Jacob Neestrup: ‘Den skal du ikke tørre af på mig’

Sådan gik det, da FCK slog Viborg med 1-0

Vildt: Sporting tager Conrad Harder-dom til CAS

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker