Hvad betyder logoet: AEK Athen

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.





AEK Athens logo er et af dem, hvor historien for alvor træder i kraft. AEK Athen blev til i 1924 i kølvandet på den græsk-tyrkiske krig, der gjorde Tyrkiet uafhængig i 1922. Det betød, at store dele af den græske befolkning i Konstantinopel [det nuværende Istanbul] måtte tilbagelægge de 1.000 kilometer fra Konstantinopel til Athen i Grækenland.

I Athen etablerede en stor gruppe af de græske flygtninge klubben AEK – det atletiske forbund af Konstantinopel, som det står for – og med oprindelsen i Konstantinopel valgte klubbens grundlæggere at tage symbolet på denne by med i klubbens logo. Den to-hovede ørn var den græske ortodokse kirkes emblem, og denne kirke havde sit hovedkvarter i Konstantinopel. Det var altså oplagt, at videreføre de sorte og gule farver samt den to-hovede ørn i AEK’s logo.

Den to-hovede ørn repræsenterede i det Byzantiske Rige, der havde Konstantinopel som hovedstad, den dobbelte suverænitet, som kejseren på det tidspunkt havde over både kirken og staten og over såvel øst som vest.

Mens spilletrøjerne gennemgik flere forvandlinger fra stribet på langs til helt sort med gul krave over tværstribet af flere omgange, så har logoet været mere vedholdende. Det har holdt ved siden klubbens fødsel i 1924, men frem til 1982 gennemgik det flere små ændringer. Og helt frem til dette år var der flere forskellige udgaver af logoet, der blev betragtet som officielle. Der var dog ikke altid sammenhæng mellem ørnens design på trøjen og så den, der blev afbildet på klubbens merchandise.

I 1982 valgte klubben så at få lavet ét officielt logo, der både skulle pryde trøjerne samt alt officielt materiale fra AEK Athen. Logoet har siden gennemgået forandringer i 1989 og igen i 1993 til det logo, vi kender i dag.

Hele vejen igennem har AEK dog holdt fast i sin ørn, og den dag i dag kendes AEK Athen endnu som »Den to-hovede ørn«, når de drager rundt i Grækenland og spiller Superligaen eller, når det gælder den europæiske færd i Europa League.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Langer ud efter trænerlegende

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Køber engelsk klub

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

– Det må for alt i verden ikke ske!

Nu er Dreyer historisk

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok over Manchester United

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Skræmmende Chido Obi-scener

Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han

631 millioner kroner

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

‘Han tisser isterninger’

Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Grundspillets hold i Superligaen 25/26

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Dansker hyldes for sin form – her er prisen

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Det vil jeg aldrig gøre!

Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd

Bo Henriksen lander TV-job

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Voldsomt skænderi i FC København

Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på

Arne Slot dybt frustreret

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord

Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid