Hvad betyder logoet: Benfica

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



BRAGT I TIPSBLADET 10. FEBRUAR


Der bliver sendt mange signaler gennem Benficas logo, og de fleste af dem daterer sig tilbage til stiftelsen af klubben i 1904. Dengang valgte man de røde og hvide farver til klubben, man valgte ørnen som symbol på storheden og uafhængigheden, man valgte mottoet E Pluribus Unum («en ud af mange,« hvilket i øvrigt også står bag på flere amerikanske mønter), og man valgte banneret på tværs.

Dengang i 1904 stod der dog kun S.L. for Sport Lisboa på banneret, for Benfica kom først med efter fire magre år, hvor dårlig økonomi og dårlige faciliteter fik de bedste spillere til at flytte over til ærkerivalen fra Sporting. Så for at styrke klubben, gik man sammen med Sport Benfica og flyttede fra havnekvarteret Belem op på bakken over byen. Fra 1908 har klubben altså heddet Sport Lisboa e Benfica, og man tog med det samme den indlemmede klub med i logoet i kraft af det cykelhjul, der symboliserede deres stærkeste sport. Og hjulet er blevet, selv om cykling ikke længere er en del af Benficas mange sportsafdelinger.

I de seneste år har man eksperimenteret med forskellige stjerner over logoet. Fra 2008 havde man tre som tegn på de tre gange 10 mesterskaber, klubben havde vundet, i 2010/11 havde man kun en som minde om 50-året for sejren i Europa Cup-finalen for mesterhold i 1961, og i år har man to som minde om den anden finale, man vandt i 1962. Men de sidder over logoet og kan og bliver altså skiftet ud, som det passer.

Til gengæld er ørnen fast på toppen, og den præger også stadion, der arkitektonisk er bygget så tribunetagene ligner ørnevinger, mens en kæmpeørn i bronze sidder over VIP-indgangen. Og inde på stadion flyver ørnen Vitoria fortsat smukt før kickoff. Legenden vil vide, at et højt svæv og minimum to runder giver sejr til hjemmeholdet, mens mindre kan give bekymring, før hun lander på den indrullede kopi af logoet og altid sætter sig på toppen som fuldbyrdelse – her står nemlig en lille madskål.



Nu er han gratis – på vej til OB?

Viborg-boss afviser norsk storklub

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Steve Cooper laver én ændring

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Brøndby IF – FC Fredericia

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Danske klubber vil have ham

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Endelig er der godt nyt!

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Superliga-træner forlænger kontrakten

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise