Hvad betyder logoet: Benfica

Tipsbladet ser løbende nærmere på forskellige europæiske klubbers logoer og opklarer, hvad der ligger af signaler og symbolik i udførelsen.



BRAGT I TIPSBLADET 10. FEBRUAR


Der bliver sendt mange signaler gennem Benficas logo, og de fleste af dem daterer sig tilbage til stiftelsen af klubben i 1904. Dengang valgte man de røde og hvide farver til klubben, man valgte ørnen som symbol på storheden og uafhængigheden, man valgte mottoet E Pluribus Unum («en ud af mange,« hvilket i øvrigt også står bag på flere amerikanske mønter), og man valgte banneret på tværs.

Dengang i 1904 stod der dog kun S.L. for Sport Lisboa på banneret, for Benfica kom først med efter fire magre år, hvor dårlig økonomi og dårlige faciliteter fik de bedste spillere til at flytte over til ærkerivalen fra Sporting. Så for at styrke klubben, gik man sammen med Sport Benfica og flyttede fra havnekvarteret Belem op på bakken over byen. Fra 1908 har klubben altså heddet Sport Lisboa e Benfica, og man tog med det samme den indlemmede klub med i logoet i kraft af det cykelhjul, der symboliserede deres stærkeste sport. Og hjulet er blevet, selv om cykling ikke længere er en del af Benficas mange sportsafdelinger.

I de seneste år har man eksperimenteret med forskellige stjerner over logoet. Fra 2008 havde man tre som tegn på de tre gange 10 mesterskaber, klubben havde vundet, i 2010/11 havde man kun en som minde om 50-året for sejren i Europa Cup-finalen for mesterhold i 1961, og i år har man to som minde om den anden finale, man vandt i 1962. Men de sidder over logoet og kan og bliver altså skiftet ud, som det passer.

Til gengæld er ørnen fast på toppen, og den præger også stadion, der arkitektonisk er bygget så tribunetagene ligner ørnevinger, mens en kæmpeørn i bronze sidder over VIP-indgangen. Og inde på stadion flyver ørnen Vitoria fortsat smukt før kickoff. Legenden vil vide, at et højt svæv og minimum to runder giver sejr til hjemmeholdet, mens mindre kan give bekymring, før hun lander på den indrullede kopi af logoet og altid sætter sig på toppen som fuldbyrdelse – her står nemlig en lille madskål.





Neestrup forstår undren over FCK-beslutning



LIVE

TransferLIVE: De intensiverer jagten på Mattsson


Aflyser sommerferien

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Hylder Falk: Vil altid stå med guldskrift i FCK

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news


EKSKLUSIVT

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede


Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Vil hente skandaleramt spiller med United-fortid

Mads Hermansen til topklub?



EKSKLUSIVT

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’


Av! Taber stort på dansker

Kold skulder til Thomas Frank og Spurs

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Afsløring: Brøndby tæt på ny topchef

OB forhandler om Luca Kjerrumgaard-salg


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Masseslagsmål: ‘Smid dem ud på røv og albuer’

Katastrofe! Talenter for ringe til Superligaen

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Falk færdig i FCK: Her er reaktionerne

FCK-stjerne i klubskifte?

OB henter Rasmus Falk i FC København

Nu kan de hentes gratis



Smadrer transferrekord for Superliga-profil

Ny FCK-stjerne? Han ligner en driblekonge!

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Afslører – i dialog med danske klubber


EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Bekræfter: Superliga-angriber skal tilbage

Bekræfter FCK-transfer: ‘Der er underskrevet’

Tidligere FCK-keeper kan hentes gratis

Liverpool afviser Bayern: Han er ikke til salg!

Profil tæt på Superligaen: Ærlig talt overraskende

På vej til FCK – blev båret af banen i weekenden

Henter Emil Riis



Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

Millionbud – nægter at slippe dansk målræv

‘En dyr fejl’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Det kan ende helt galt

Iberisk derby med få mål

Spurgte Essien inden køb af Superliga-stjerne

Dansk stjerne kommer til EM spækket med succes

Han er ny formand i AaB

Dansker i stort Premier League-skifte?

Norge udnytter hullerne i schweizerosten

Tæt på ny klub



Kvinde-EM: Her er Danmarks modstandere

Kæmpetransfer – FC Nordsjælland sælger for 78 mio.

Dansker i stor Wimbledon-triumf