(Parken) Tipsbladet: Det har været op og ned for Brian Riemer at starte som landstræner.
Resultaterne har på mange måder været godkendte, taget i betragtning af modstandernes kvaliteter, og han har allerede fremvist stort mod, når det kommer til at udtage nye spillere til landsholdet. Holdet har ellers i en længere periode fået kritik for at være en samling af de samme spillere, uanset hvordan den enkelte spillers formkurve så ud.
Nu står Danmark over for en stor udfordring, når landsholdet skal forsøge at spille sig forbi Portugal for at nå Final 4 i Nations League. Forud for dette møde har Portugals landstræner kun rosende ord om den nye boss på det danske landshold.
– Først og fremmest vil jeg gerne udtrykke min respekt for Mr. Riemer. Han er en, jeg virkelig respekterer, når det kommer til hans fodboldmæssige kunnen, siger Roberto Martínez til Tipsbladet og den fremmødte presse inden kampen og fortsætter:
– Han er en modig træner med nogle klare idéer. Jeg nød hans arbejde i Anderlecht, og den måde, han satte holdet op mod Spanien, var fascinerende. Han tør presse med 6-7 spillere på den sidste tredjedel og spiller meget vertikalt.
– Han tror på de unge spillere og skaber en lovende fremtid for et landshold, der har været rigtig stærkt i de seneste år. Jeg har haft muligheden for at stå over for dem flere gange, og nu kommer den nye træner med sine idéer. Jeg har kun respekt for hans arbejde her.
Portugal har tidligere vist, at de kan nå hele vejen i Nations League, da de vandt turneringen i 2019. Og selvom det måske ikke er en turnering på niveau med VM og EM, har den ifølge Roberto Martínez enorm betydning.
– Den er essentiel, fordi man lige nu kan se, at denne turnering vokser i retning af at blive en af de hårdeste turneringer. Det handler ikke kun om, hvad der sker på kort tid, men om, hvad der sker over fem landsholdssamlinger.
– Derfor handler det om stabilitet og niveauet på holdet over længere perioder, og nu står vi med de otte bedste hold i Europa. For os er det en god udfordring.
-Vi har maksimal respekt for Danmark, og det er netop sådan en knockout-kamp, vi har brug for i jagten på at forberede os til de udfordringer, der venter forude.
Roberto Martínez har tre gange som landstræner stået over for Danmark. Dog har det været som træner for det belgiske landshold, men her har han kun oplevet at besejre Danmark.
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
TRANSFER
Dansk stjerne til AGF? ‘Ja, vi har et øje på ham’
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
AGF-styrmand er ude resten af 2025
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
TOPNYHED
Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet
TOPNYHED
Jonas Vingegaard-triumf: Vinder løb i Japan
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
– Billedet kan blive forringet
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
Brian Riemer tvunget til ændring
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
Har stor klausul på FC Midtjylland-profil
TIPSBLADETS DOM
Det er useriøst, FCK!
NYHEDER
Frank mødt af massive buh-råb
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TOPNYHED
Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser
Tv-eksperter enige: Ansæt denne toptræner, Vejle!
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
TOPNYHED
Wolfsburg-træning aflyst: Fansene er rasende
Stor triumf i Nørreskoven: ‘Det er lidt uvirkeligt
EKSKLUSIVT
Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’
EKSKLUSIVT
FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Det var kun et spørgsmål om tid’
STORT INTERVIEW
‘Vi skal død og pine vinde den fodboldkamp’
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER
Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
TRANSFER
Voldsomme rygter i udlandet
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
NYHEDER
– Det gør bare så ondt
AGF lider sjældent nederlag
Manchester City rundbarberer Liverpool
INTERVIEW
Knockoutede FCK: ‘Klubben er i mit hjerte’
Real Madrid spiller uafgjort