Inter stoppede senegaleser med hjerteproblemer: Vil undersøge Eriksen i Milano

Ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport er Inters plan at få Christian Eriksen undersøgt i Milano om en måneds tid. Det er stadig alt for tidligt at sige, om den danske landsholdsstjernes karriere er forbi eller ej.



Torsdag meddelte DBU, at Christian Eriksen skal have indoperet en hjertestarter – en såkaldt ICD-enhed. 

Og ifølge den italienske avis La Gazzetta dello Sport kan Eriksen ikke spille Serie A-kampe med sådan en enhed i kroppen.

– Eriksen har fået en defibrillator. Men han kan ikke spille i Italien. Vores regler tillader ikke permanente indopererede enheder, lyder det således fra Milano-avisen. 

Nye undersøgelser om nogle uger
La Gazzetta dello Sport påstår dog, at der er en mulighed for, at Christian Eriksen alligevel kan gøre comeback i Serie A, hvis ICD-enheden kun er en midlertidig ting. 

–  Hvad sker der nu? Om 3-4 uger vil Eriksen blive undersøgt igen. Spørgsmålet er, om denne defibrillator er midlertidig, eller om den er permanent. Der er fodboldspillere i udlandet, der spiller med en lignende enhed: Hollandske Daley Blind er det mest kendte eksempel. Men i Italien er det ikke muligt. Og det er årsagen til, at de nye undersøgelser af spilleren om et par uger bliver afgørende. Mennesket Eriksen har det okay, men fodboldspilleren Eriksen er stadig et uafklaret spørgsmål. 

Ifølge den italienske professor Alessandro Zorzi, der har specialiseret sig i kardiologi og sport, er tilstedeværelsen af en defibrillator i Eriksens hjerte dog ikke afgørende for, om danskeren kan fortsætte karrieren i Serie A eller ej. I et interview med tipsbladet.dk har Zorzi således understreget, at det er det, forårsagede hjertestoppet, der i sidste ende er afgørende. 

Skal undersøges i Milano
I en anden artikel skriver La Gazzetta dello Sports København-korrespondent, at Christian Eriksen bliver udskrevet fra Rigshospitalet fredag, efter at den danske landsholdsstjerne torsdag fik indopereret hjertestarteren. Avisen peger på, at der stadig ikke er blevet meldt noget ud om Eriksens diagnose. Avisen skriver dog, at der sandsynligvis er tale om myocarditis, som er en betændelse i hjertemusklen. 

La Gazzetta dello Sport, at Inter tilbage i 2003 stoppede Khalilou Fadiga fra at gå banen, da man opdagede hjerteproblemer hos senegaleseren. Fadiga rykkede dog til Premier League-klubben Bolton og fortsatte karrieren. Ifølge BBC kollapsede Fadiga få måneder efter skiftet under opvarmningen til en kamp mod Tottenham, hvorefter senegaleseren fik indopereret en defibrillator. Fadiga fortsatte karrieren efter operationen.

Ifølge La Gazzetta dello Sport vil Inter have Christian Eriksen undersøgt i Milano om en måneds tid. Dermed forventes det ikke, at der kommer en afklaring på Christian Eriksens karriere lige foreløbigt. 





Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’




LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

To storklubber bejler til Morten Hjulmand

Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Ekstraordinær efterforskning – tiltvang sig adgang

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose

Han er førende til at erstatte Hjulmand



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FC Nordsjælland køber offensiv profil

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

De overvejer Christian Eriksen

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Raser: Det er latterligt!

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!