Artiklen er fra Tipsbladets avis fredag den 3. februar
Jesper Fredberg har gjort det til sit særkende at give tillid til trænere fra anden række, når han er på trænerjagt.
Jacob Neestrup, Lars Friis og nu Brian Riemer har alle det fællestræk, at Fredberg har givet dem første skud på et cheftrænerjob.
Brian Riemer er velkendt for sit arbejde gennem næsten ti år på forskellige niveauer i FC København, men mest markant har naturligvis været seneste stop som højre hånd for Thomas Frank i Brentford.
”Jeg har fået spørgsmålet 100.000 gange: ’Hvornår skal du være cheftræner?’”
”Og jeg har ikke haft den der, at det skal jeg næste år, men mere at det skal jeg være den dag, der kommer et interessant projekt,” fortæller Brian Riemer, mens beskederne bimler ind på telefonen. Transferdeadline giver ikke megen tid til at slappe af.
Den 44-årige træner fortæller begejstret om, at han fint kunne acceptere at være ’verdens bedste assistenttræner.’
”Jeg har aldrig haft den der cheftræner i maven, hvor jeg bare vil bestemme det hele. Jeg vil hellere være med til noget godt,” konstaterer han.
”Jeg tror, jeg har fået tilbudt cheftrænerjobs fra fem danske klubber, mens jeg var i Brentford. Det gav mig ikke den følelse i maven, som gjorde, at jeg ville tage væk. Og det gjorde det her.”
”Det tog mig ikke lang tid. Hvor tit er det lige, du bliver tilbudt Anderlecht? Eller en klub på den størrelse?” ler Brian Riemer.
Læresætningen fra FCK
Beslutningen blev hjulpet godt på vej af udsigten til at have en dansk sportsdirektør i ryggen. Forholdet til Jesper Fredberg kunne før deres parløb i Neerpede komprimeres til nogle heftige trænerskænderier på U19-niveau.
Men det betød mindre for Brian Riemers beslutning. I Brentford havde han oplevet vigtigheden af, at Rasmus Ankersen var med til at træffe beslutningerne. Og de samme perspektiver tegner sig for Fredbergs Anderlecht-projekt.
”Jeg ved, at han vil have min ryg.”
Det sidste er vigtigt, for Brian Riemer er hoppet ud i den dybe ende med karrierens første cheftrænerjob. Totalt uprøvet i et nyt land – i en klub, der er belgisk fodbold-adel.
”Der er færre penge, og uden at såre nogen så er kvaliteten på spillerne også dalet i forhold til 1984, hvor Anderlecht var nummer et i Europa. Det er derfor, at vi ligger 11 i rækken lige nu.”
”Klubben har taget lidt tid om at indse, at der er faktisk et større problem. Men min fornemmelse er, at nu forstår de, at det skal gøres ordentligt,” håber den danske Anderlecht-træner, der mener, at opgavens karakter passer perfekt til en cheftræner uden store meritter.
For Brian Riemer skal lægge alle ambitioner om hæder og storhed til side i første omgang.
”Skal vi gøre det ordentligt, har vi brug for godt fodarbejde mere end en kransekagefigur, som et stort navn godt kan være,” siger Brian Riemer, som mener, at erfaringerne fra FC København vil komme ham til gavn.
”Jeg kan forstå mentaliteten i en storklub,” siger han og husker tilbage til sin første kamp som assistent i FCK for ti år siden, hvor Claudemir fik direkte rødt, og løverne vendte 0-2 til 4-2 mod FC Midtjylland:
”Der fik jeg at vide bagefter, at vi ikke jubler over at vende 2-0. Vi jubler, når vi vinder mesterskaber.”
”Nogle vil sige, at det er arrogant. Problemet er, hvis du er tilfreds hele tiden, så får du også svært ved at drive dig selv. Det betyder det at være fra en stor klub,” konstaterer Brian Riemer.
”Ligegyldigt om vi er nummer ét, fem eller 11, så er jeg nødt til at forholde mig til det. Der har jeg været ti år i FCK, så jeg ved præcis, hvordan den mentalitet er. Det var også noget af det, jeg bragte ind i Brentford. Den der vinderkultur,” siger Brian Riemer og peger på, at måden, som Brentford blev bygget op til at blive en Premier League-klub, giver ham endnu en vigtig erfaring til at tackle den genopbygning, som Anderlecht står foran.
”Jeg havde de to sider, som egentlig passede perfekt med, hvad den her klub har gang i.”
”Vi er nødt til at forholde os til, at vi er den største klub i Belgien. Men vi er også nødt til at forholde os til, at vi ikke længere har flest penge. Hvordan gør vi det på en måde, hvor vi får alle med og når dertil, hvor vi gerne vil?”
”Den kombination af de to ting var vigtig for, at jeg var den rigtige,” vurderer Brian Riemer, der erkender, at det er lidt blåøjet at snakke om tålmodighed i en klub, hvor trænerne flyver ud af døren.
Summen i kroppen
De seneste ni måneder har der været fire forskellige trænere i Anderlecht.
”Jeg fornemmer, at de vil det her, men skifter de pludselig retning, jamen, det er jo ikke noget, jeg kan gøre noget ved,” smiler han og fastslår, at det er udsigten til at skabe et nyt stort Anderlecht, der virkelig trækker.
”Det må ikke opfattes forkert, hvad jeg siger nu, for det var fantastisk at skabe et Premier League-hold i Brentford. Men der var så en naturlig øvre grænse omkring en tiendeplads.”
”Det var ikke noget, jeg havde tænkt over i Brentford, men da tilbuddet kom fra Anderlecht, så kunne jeg godt mærke den følelse i min krop med at bygge noget, og at vi forhåbentlig kom til at spille med om nogle titler igen. Det, kunne jeg godt mærke, summede i min krop,” smiler han og taler begejstret om Zeno Debast som en af fremtidens store forsvarsspillere og Bart Verbruggen:
”Han bliver Hollands nummer ét.”
Virkeligheden er så også, at der har været masser af fortællinger i medierne om utilfredse spillere og konflikter. Brian Riemer griner lidt af det hele.
”Der er mere drama udadtil, end der rent faktisk er inden for dørene,” kommer det med et skuldertræk.
Brian Riemer har i skyggen af Jesper Fredbergs oprydning fået en lunken start i Anderlecht pointmæssigt. Han hæfter sig imidlertid ved det, som faktisk betyder noget for en træner: at holdet har taget godt mod hans idéer, og Riemer snakker om fremgang i præstationerne.
Til sammenligning indledte Thomas Frank sin tid i Brentford med blot to sejre i sine første 12 kampe. Siden gik det vist meget godt, og det var vigtigt for den udvikling, at Frank havde en dansk boss, der var parat til at se dybere end på resultaterne.
”Jeg sagde til Brian, da jeg ansatte ham, at: ’Jeg ikke kommer til at fyre dig, hvis resultaterne bliver dårlige, men hvis præstationerne bliver dårlige, så skal vi til at evaluere på det.’ Så er der alarmklokket, der ringer for mig,” konstaterer Jesper Fredberg.
De to danskere er utvivlsomt helt enige om, hvad der er behov for, og hvordan det skal ske.
Spørgsmålet er, om Anderlecht vitterligt har den samme tålmodighed.
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
OPTAKT
Randers FC – AGF
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
– Det har man nok aldrig set før
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Stor derby-bøde til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TIPSBLADET SPECIAL
Slår AGF-darling: FCM-stjerne er Efterårets Profil
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
STORT INTERVIEW