– Jeg ramte Lukakus ømme punkt

Zlatan Ibrahimovic har nu udtalt sig om sammenstødet med Romelu Lukaku, hvor de to gamle holdkammerater udvekslede tilsvininger.



Zlatan Ibrahimovic og Romelu Lukaku røg i totterne på hinanden, da Milan og Inter tilbage i januar bragede sammen i Coppa Italia-kvartfinalen. 

Lukaku spurgte således her Ibrahimovic, om de skulle få afgjort sagerne ude på gaden efter kampen. Svenskeren svarede herefter ‘okay, ring til din mor’ og ‘prøv dit voodoo-lort’, hvilket fik Lukaku til at gå amok og råbe ‘fuck dig og din kone’ efter Ibrahimovic, inden de to måtte adskilles.

Voodoo-kommentaren var en reference til en historie fra 2018, hvor Romelu Lukaku angiveligt skulle have ringet til sin mor og informeret hende om, at han havde prøvet voodoo under en pilgrimsrejse i Afrika. Under denne seance skulle Lukaku angiveligt have fået besked på at skifte fra Everton til Chelsea. 

Og i et nyligt interview med Corriere della Sera blev Zlatan Ibrahimovic så spurgt, hvad der egentlig forårsagede sammenstødet med Lukaku i kampen, hvor Christian Eriksen blev matchvinder.

– Det var en Coppa Italia-kamp. Først skændtes han med Romagnoli, og derefter med Saelemaekers. Jeg satte mig på tværs for at forsvare mine holdkammerater, og Lukaku kom med et personligt angreb imod mig. Jeg var chokeret. Vi havde været holdkammerater i Manchester, lød svaret herefter fra Ibrahimovic.

Lukaku mistede kontrollen
Intervieweren mindede herefter Ibrahimovic om, at svenskeren i Manchester United tilbød Lukaku 50 pund for hver gang, belgieren lavede en god boldberøring. 

– Det var en måde at presse ham til at blive bedre. Han tog heller ikke imod tilbuddet. Lukaku har et stort ego. Han er overbevist om, at han er en mester. Og han er også virkelig stærk. Men jeg voksede op i Malmøs ghetto, og når nogen kommer op til mig på den måde, så sætter jeg dem på plads. Så jeg ramte hans ømme punkt, hans mor og hans ritualer. Derefter mistede han kontrollen. Men jeg fortryder det, lød det fra Ibrahimovic.

Måske virkede det
Ibrahimovic blev herefter spurgt, hvorfor han fortrød situationen.

– Vi tabte det derby. Jeg blev udvist. Derefter blev jeg skadet. Der skete mange dårlige ting. Måske havde Lukaku held med sine ritualer mod mig? Så jeg bad mine venner om at bede for mig. Jeg er nødt til at afklare tingene med ham. Jeg håber, at jeg møder ham snart. 

– Det er sådan en ting, der skal ordnes på grønsværen. Jeg hader ikke nogen, slet ikke Lukaku. Had er en meget krævende følelse.

Romelu Lukaku gav i maj sin version af sammenstødet med Zlatan Ibrahimovic. Den kan du læse HER.







LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Transferbombe på vej

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

De forbereder et bud på Roony Bardghji