– Wisla er en gammel luder. Wisla skal kneppes, synger Cracovia-fansene om deres rivaler Wisla Krakow. 15.000 tilskuere er mødt op på Cracvoias stadion denne søndag aften. Dagen før kunne den sidste billetbod melde om totalt udsolgt til Krakow-derbyet. Sæsonens første af slagsen. Og det kan mærkes rundt omkring i byen.
Det er et af årets højdepunkt på godt og ondt, når de to hold mødes. Cracovia og Wisla er Polens to ældste klubber og med mere end 100 års historie imellem dem, er der udviklet et uforligneligt had. Cracovia med sin jødiske oprindelse og Wisla med sin baggrund som politiklub. Overfald på medfans sker ofte, og nogen gange sker det også, at situationen får en fatal udgang.
Senest i januar i år blev en Cracovia-hooligan overfaldet af 15-20 Wisla-tilhørere. 60 slag med machetter og knive kostede ham livet.
– Mordet havde noget at gøre med organiseret kriminalitet. Det er to forbundne verdener. På den ene side er der et kæmpe had mellem fansene. De husker historien, de husker, hvem der har fået tæsk, hvem der har fået med kniven. Nu husker de ham der døde. Det glemmer de ikke. Når de får muligheden, kommer de til at slås med hinanden, siger hooligan-ekspert fra Jagiellonski Universitet i Krakow Przemyslaw Piotrowski til tipsbladet.dk.
Mordet var blot ét eksempel i en række af dødelige overfald i byen igennem årene. Men det er ikke altid, at det ender så voldeligt, men overfaldene finder stadig sted rundt omkring i byen, hvis man har den forkerte trøje på det forkerte sted.
– Alle ved, at man ikke går ud i et Cracovia-kvarter i en Wisla-trøje eller omvendt. Så kan man komme til skade. Man får tæsk. De ville tage ofrets trøje, men han ville ikke blive slået ihjel. De mere ekstreme tilfælde som mordet, er forholdsvis sjældne, siger Piotrowski videre.
Læs hele historien om Krakow-derbyet i Tipsbladet fredag, hvor vi følger slagets gang, besøger de farlige bydele og giver et indblik i EM-værternes fodboldkultur, når det går vildest for sig.

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!

Neestrup skifter seks mand mod Viborg

Meister sparker Pisa millimeter fra drømmeland

Luk øjnene, Viborg: Lejesvend i katastrofal sæson

Flået ud i pausen: Brøndby-profil ærgrer sig

Danske toptrænere skal ikke til Wolfsburg

På tur med Superliga-rival: Rødvin og faglighed

Her er Jesper Sørensens drømmespiller

Kan ryge af holdet efter stort skænderi med Mæhle

Færdig i OB

Frederik Birk giver status på Nicolai Vallys

Rødglødende telefon: Åben for Superliga-comeback

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget

Tipsbladet finder ny chefredaktør i egne rækker

Randers – FC Nordsjælland

Brøndbys sommerflirt forlader Bayer Leverkusen

AaB styrtbløder: Så dyr vil nedrykning være

Brøndby-fans raser – nu svarer direktør

– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det

‘Vi kan gøre ondt på FCK’

Har håneretten over FCK-vennerne

I svime over Brøndby-profil: For pokker mand!

Kent Nielsen med klar tale til kritikere

Lamine Yamal skriver Champions League-historie

Jesper Sørensen i stor triumf

Chelseas reserver overmander svenskere

Kent Nielsen dybt imponeret af ‘magiker’

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Brøndby pebet ud: Var røv og nøgler

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Kæmpe kollaps – men han må vælte sig i tilbud!

Joakim Mæhle i totterne på holdkammerat

Vildt comeback! Han reddede Brøndby fra fadæsen

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Nu åbner dansk træner op om fyring

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Kæmpe bøde til FC København

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker