Jøderne og den gamle luder

Det er et opgør, der før har kostet menneskeliv. I “knivenes by” Krakow kæmper man ikke kun med de bare næver. Kampen mellem Cracovia og Wisla Krakow udkæmpes ikke kun i de to årlige kampe, men hver dag året rundt.



– Wisla er en gammel luder. Wisla skal kneppes, synger Cracovia-fansene om deres rivaler Wisla Krakow. 15.000 tilskuere er mødt op på Cracvoias stadion denne søndag aften. Dagen før kunne den sidste billetbod melde om totalt udsolgt til Krakow-derbyet. Sæsonens første af slagsen. Og det kan mærkes rundt omkring i byen.

Det er et af årets højdepunkt på godt og ondt, når de to hold mødes. Cracovia og Wisla er Polens to ældste klubber og med mere end 100 års historie imellem dem, er der udviklet et uforligneligt had. Cracovia med sin jødiske oprindelse og Wisla med sin baggrund som politiklub. Overfald på medfans sker ofte, og nogen gange sker det også, at situationen får en fatal udgang.

Senest i januar i år blev en Cracovia-hooligan overfaldet af 15-20 Wisla-tilhørere. 60 slag med machetter og knive kostede ham livet.

– Mordet havde noget at gøre med organiseret kriminalitet. Det er to forbundne verdener. På den ene side er der et kæmpe had mellem fansene. De husker historien, de husker, hvem der har fået tæsk, hvem der har fået med kniven. Nu husker de ham der døde. Det glemmer de ikke. Når de får muligheden, kommer de til at slås med hinanden, siger hooligan-ekspert fra Jagiellonski Universitet i Krakow Przemyslaw Piotrowski til tipsbladet.dk.

Mordet var blot ét eksempel i en række af dødelige overfald i byen igennem årene. Men det er ikke altid, at det ender så voldeligt, men overfaldene finder stadig sted rundt omkring i byen, hvis man har den forkerte trøje på det forkerte sted.

– Alle ved, at man ikke går ud i et Cracovia-kvarter i en Wisla-trøje eller omvendt. Så kan man komme til skade. Man får tæsk. De ville tage ofrets trøje, men han ville ikke blive slået ihjel. De mere ekstreme tilfælde som mordet, er forholdsvis sjældne, siger Piotrowski videre.

Læs hele historien om Krakow-derbyet i Tipsbladet fredag, hvor vi følger slagets gang, besøger de farlige bydele og giver et indblik i EM-værternes fodboldkultur, når det går vildest for sig.





Superliga-klub vil hente Brøndby-keeper




LIVE

TransferLIVE: Storklubber jagter Franculino

Fredericia skaber mirakel i Herning

Klapper i om Jonas Wind-besøg

Kæmpeklub forhører sig om Conrad Harder

Træls start for Kvistgaarden

Kæmpe optur for Oliver Provstgaard

Morten Bruun tvivler på Brøndby-angriber

Wow – Thomasberg bænker stor profil



Hjulmand_210624 TOPNYHED

Kasper Hjulmand: Min største fejl som landstræner

– Det er uacceptabelt, Malmö!

Mads Bidstrup smigret over interesse: Vi får at se

Brøndby IF – Vejle Boldklub

OB – Randers FC



LIGE NU

FCM-boss: Det er lidt konkurrenceforvridende

Kæmpe kovending

LIVE: Brøndby tager imod Vejle

‘Virkelig klog’ FC København-lejesvend roses

Malmö får skidt optakt til FCK-brag

Rygtet til Superligaen – i dialog med mesterklub 



TOPNYHED

‘Alle må være usikre på Andreas Cornelius’

Allan Kuhn i svime: Han laver 15 mål i Superligaen

Liverpool bekræfter stor transfer

Påvirket af Brøndby-ydmygelse

‘Det var en fejl af FC København’

Rekordtransfer i dansk klub: ‘En suveræn historie’

Nu reagerer Brøndby

Overgår Højlund – ny Man Utd-stjerne får kongeløn

Det forsømmer Frederik Birk

Oliver Sørensen tæt på FC Midtjylland-exit

Silkeborg IF – FC Nordsjælland

FC København-lejren forstår absolut ingenting

Brøndby forlænger med Vallys



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

FC Midtjylland – FC Fredericia

Christian Eriksen spottet i Ådalen

Køber Superliga-rettigheder – FCM-boss begejstret

Afsløring: Solgt til West Ham – BIF får millioner

Jacob Neestrup var i chok – nu forklarer dommeren

Ville være den oplagte Victor Froholdt-arvtager

Spydig kommentar om Ronaldo

‘Det bliver jeg sgu lidt rørt over’

Skræktal for Brøndby

Rune fik bolden i madkassen og rejste sig

‘PC’: ‘Rotation er slut nu’

Brøndby-profil er fortsat ude

Højlund insisterer trods signal fra United

Mål fra begge hold på Wembley

Forventer disse klubber byder på Donnarumma

Iversen hyldes efter vild assist

Hattrick-helt bagmand bag Aarhus Fremad-sejr

Nul sekunder til Højlund – United sender et signal

Officielt: Nu er han solgt

Drømmen levede – endte som et mareridt for Wrexham

Vil passe på Ballon d’Or-vinder

Landsholds-Lucas tager til Ligue 1