Det danske fodboldlandshold er af mange blevet beskyldt for at være for kedelig. Specielt sammenlignet med det populære 1986-landshold fremstår nutidens landshold som værende en hel flok bestående af “ham den sure onkel”.
I går kunne man læse i flere danske medier, at denne forvandling meget vel kunne skyldes Jon Dahl Tomasson. B.T.s chefredaktør Peter Brüchmann, B.T.s sportschef Jacob Staehelin og Berlingskes sportsredaktør Flemming Fjeldgaard er alle enige om, at Jon Dahl Tomasson brugte sin hverv som anfører til at diktere en vis opførsel over for pressen.
Denne kritik holder dog ikke, hvis man spørger hovedpersonen selv.
– Det har altid været op til den enkelte spiller, om han vil fortælle om familien og om sit kærligheds- og privatliv. Der er ingen i landsholdslejren – i hvert fald ikke da jeg spillede – der lægger bånd på spillerne. Hvor meget, man vil give af sig selv, bestemmer man fuldstændig selv, siger Tomasson til sporten.dk, og fortæller, at han ikke kan genkende, at han som anfører skulle have opdraget de unge spillere til ikke at åbne op over for pressen.
– Nej, der har aldrig været nogen dagsorden om ikke at snakke med pressen. Der er som sagt frit slag for den enkelte, alle må sige, hvad de har lyst til. Den eneste regel er, at man selvfølgelig ikke giver startopstilling. Derfor synes jeg også, at det er skudt over målet, at jeg bliver skreget ud til at have været en diktator af diverse redaktører, uden at de har belæg for denne påstand. Jeg har altid syntes, at det er i orden, at man åbner op for posen, hvis man selv har lyst til det, lyder det.
Jon Dahl Tomasson indstillede tidligere på ugen sin aktive karriere. I stedet kaster han sig over trænergerningen.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Er han Superligaens mest undervurderede spiller?
AVIS
Positive forhandlinger med Nartey
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
HELT VILDT