Jon Dahl afviser mediernes kritik

Jon Dahl Tomasson afviser den kritik, en række medier rettede mod ham i går.



Det danske fodboldlandshold er af mange blevet beskyldt for at være for kedelig. Specielt sammenlignet med det populære 1986-landshold fremstår nutidens landshold som værende en hel flok bestående af “ham den sure onkel”.

I går kunne man læse i flere danske medier, at denne forvandling meget vel kunne skyldes Jon Dahl Tomasson. B.T.s chefredaktør Peter Brüchmann, B.T.s sportschef Jacob Staehelin og Berlingskes sportsredaktør Flemming Fjeldgaard er alle enige om, at Jon Dahl Tomasson brugte sin hverv som anfører til at diktere en vis opførsel over for pressen.

Denne kritik holder dog ikke, hvis man spørger hovedpersonen selv.

– Det har altid været op til den enkelte spiller, om han vil fortælle om familien og om sit kærligheds- og privatliv. Der er ingen i landsholdslejren – i hvert fald ikke da jeg spillede – der lægger bånd på spillerne. Hvor meget, man vil give af sig selv, bestemmer man fuldstændig selv, siger Tomasson til sporten.dk, og fortæller, at han ikke kan genkende, at han som anfører skulle have opdraget de unge spillere til ikke at åbne op over for pressen.

– Nej, der har aldrig været nogen dagsorden om ikke at snakke med pressen. Der er som sagt frit slag for den enkelte, alle må sige, hvad de har lyst til. Den eneste regel er, at man selvfølgelig ikke giver startopstilling. Derfor synes jeg også, at det er skudt over målet, at jeg bliver skreget ud til at have været en diktator af diverse redaktører, uden at de har belæg for denne påstand. Jeg har altid syntes, at det er i orden, at man åbner op for posen, hvis man selv har lyst til det, lyder det.

Jon Dahl Tomasson indstillede tidligere på ugen sin aktive karriere. I stedet kaster han sig over trænergerningen.





Det er Superligaens svar på en odder




LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Christian Nørgaard tæt på skifte

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Eriksen spottet – nu er der nyt

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Silkeborg IF – FC København