Det danske fodboldlandshold er af mange blevet beskyldt for at være for kedelig. Specielt sammenlignet med det populære 1986-landshold fremstår nutidens landshold som værende en hel flok bestående af “ham den sure onkel”.
I går kunne man læse i flere danske medier, at denne forvandling meget vel kunne skyldes Jon Dahl Tomasson. B.T.s chefredaktør Peter Brüchmann, B.T.s sportschef Jacob Staehelin og Berlingskes sportsredaktør Flemming Fjeldgaard er alle enige om, at Jon Dahl Tomasson brugte sin hverv som anfører til at diktere en vis opførsel over for pressen.
Denne kritik holder dog ikke, hvis man spørger hovedpersonen selv.
– Det har altid været op til den enkelte spiller, om han vil fortælle om familien og om sit kærligheds- og privatliv. Der er ingen i landsholdslejren – i hvert fald ikke da jeg spillede – der lægger bånd på spillerne. Hvor meget, man vil give af sig selv, bestemmer man fuldstændig selv, siger Tomasson til sporten.dk, og fortæller, at han ikke kan genkende, at han som anfører skulle have opdraget de unge spillere til ikke at åbne op over for pressen.
– Nej, der har aldrig været nogen dagsorden om ikke at snakke med pressen. Der er som sagt frit slag for den enkelte, alle må sige, hvad de har lyst til. Den eneste regel er, at man selvfølgelig ikke giver startopstilling. Derfor synes jeg også, at det er skudt over målet, at jeg bliver skreget ud til at have været en diktator af diverse redaktører, uden at de har belæg for denne påstand. Jeg har altid syntes, at det er i orden, at man åbner op for posen, hvis man selv har lyst til det, lyder det.
Jon Dahl Tomasson indstillede tidligere på ugen sin aktive karriere. I stedet kaster han sig over trænergerningen.
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
AC Milan kigger på dansker
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
NYHEDER
Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Voldsom straf efter vanvidsaktion
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona
FCM stanger lang karantæne ud til fan
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Snart kan det give rødt kort