Det danske fodboldlandshold er af mange blevet beskyldt for at være for kedelig. Specielt sammenlignet med det populære 1986-landshold fremstår nutidens landshold som værende en hel flok bestående af “ham den sure onkel”.
I går kunne man læse i flere danske medier, at denne forvandling meget vel kunne skyldes Jon Dahl Tomasson. B.T.s chefredaktør Peter Brüchmann, B.T.s sportschef Jacob Staehelin og Berlingskes sportsredaktør Flemming Fjeldgaard er alle enige om, at Jon Dahl Tomasson brugte sin hverv som anfører til at diktere en vis opførsel over for pressen.
Denne kritik holder dog ikke, hvis man spørger hovedpersonen selv.
– Det har altid været op til den enkelte spiller, om han vil fortælle om familien og om sit kærligheds- og privatliv. Der er ingen i landsholdslejren – i hvert fald ikke da jeg spillede – der lægger bånd på spillerne. Hvor meget, man vil give af sig selv, bestemmer man fuldstændig selv, siger Tomasson til sporten.dk, og fortæller, at han ikke kan genkende, at han som anfører skulle have opdraget de unge spillere til ikke at åbne op over for pressen.
– Nej, der har aldrig været nogen dagsorden om ikke at snakke med pressen. Der er som sagt frit slag for den enkelte, alle må sige, hvad de har lyst til. Den eneste regel er, at man selvfølgelig ikke giver startopstilling. Derfor synes jeg også, at det er skudt over målet, at jeg bliver skreget ud til at have været en diktator af diverse redaktører, uden at de har belæg for denne påstand. Jeg har altid syntes, at det er i orden, at man åbner op for posen, hvis man selv har lyst til det, lyder det.
Jon Dahl Tomasson indstillede tidligere på ugen sin aktive karriere. I stedet kaster han sig over trænergerningen.
LIVE
TransferLIVE: Modric tager stor beslutning
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
Her kan du se FC Polissya mod FC København
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
Her kan du se de danske hold i Europa
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
EKSKLUSIVT
Stort talent fra dansk klub træner i norsk topklub
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
‘FC København er Danmarks gigant’
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
INTERVIEW
Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
MEDIE
Jagter kæmpe Premier League-stjerne
NYHEDER