Det danske fodboldlandshold er af mange blevet beskyldt for at være for kedelig. Specielt sammenlignet med det populære 1986-landshold fremstår nutidens landshold som værende en hel flok bestående af “ham den sure onkel”.
I går kunne man læse i flere danske medier, at denne forvandling meget vel kunne skyldes Jon Dahl Tomasson. B.T.s chefredaktør Peter Brüchmann, B.T.s sportschef Jacob Staehelin og Berlingskes sportsredaktør Flemming Fjeldgaard er alle enige om, at Jon Dahl Tomasson brugte sin hverv som anfører til at diktere en vis opførsel over for pressen.
Denne kritik holder dog ikke, hvis man spørger hovedpersonen selv.
– Det har altid været op til den enkelte spiller, om han vil fortælle om familien og om sit kærligheds- og privatliv. Der er ingen i landsholdslejren – i hvert fald ikke da jeg spillede – der lægger bånd på spillerne. Hvor meget, man vil give af sig selv, bestemmer man fuldstændig selv, siger Tomasson til sporten.dk, og fortæller, at han ikke kan genkende, at han som anfører skulle have opdraget de unge spillere til ikke at åbne op over for pressen.
– Nej, der har aldrig været nogen dagsorden om ikke at snakke med pressen. Der er som sagt frit slag for den enkelte, alle må sige, hvad de har lyst til. Den eneste regel er, at man selvfølgelig ikke giver startopstilling. Derfor synes jeg også, at det er skudt over målet, at jeg bliver skreget ud til at have været en diktator af diverse redaktører, uden at de har belæg for denne påstand. Jeg har altid syntes, at det er i orden, at man åbner op for posen, hvis man selv har lyst til det, lyder det.
Jon Dahl Tomasson indstillede tidligere på ugen sin aktive karriere. I stedet kaster han sig over trænergerningen.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
AVIS
Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
Horsens kæmpede sig til point mod FCN
Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han
Afslører Brøndbys transferplaner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur