Julemirakel? Så brød han endelig forbandelsen

Tipsbladet zoomer ind på kvartfinalen i pokalturneringen mellem Kolding IF og FC København.



TIPSBLADET I KOLDING

Kolding IF – FC København 1-3 (0-2)
0-1 Thomas Delaney (8.)
0-2 William Clem (38.)
0-3 Amin Chiakha (75.)
1-3 Asker Beck (79.)

Kampens bedste:

Kolding IF:
Det er svært at imponere på en råkold eftermiddag i regnvejr, hvor man ganske enkelt bare møder overmagten, men der var noget over Sami Jalal. Hjemmeholdets 20-årige offensivspiller har et herligt antrit, og han lykkedes et par gange med at sætte sin direkte modstander. Hvis vi leger med følgende tanke; hvem ville en FCK-scout måske sætte et lille kryds ud for på Kolding-mandskabet? Så må svaret være den tidligere B.93’er Sami Jalal.

FC København:
Jamen, nu står verden da ikke længere?

62 førsteholdskampe – nul mål. 37 U19-kampe – nul mål. 20 ungdomslandskampe – nul mål. Det var de tørre tal for William Clem inden lørdagens kamp, og så er man selv ude om, hvis man bliver drillet af holdkammeraterne. Men selv William Clem KAN åbenbart score mål. Mod Kolding scorede han sit første af slagsen siden dagene med U17-fodbold, og det var tilmed et formidabelt et af slagsen.

William Clem har spillet et par gode kampe for FC København her mod slutningen af efteråret, og han stod ligeledes stærkt i billedet i Kolding – og ikke kun på grund af målet. Det er tydeligt, at FCK-talentet løber rundt med en god fornemmelse i øjeblikket.

Kampens værste:
Når man er så undertippet som Kolding IF, så får man bare ikke ret mange muligheder. Derfor skal man tage vare på dem, der byder sig. Det kunne f.eks. være indlæg fra siderne. Her var hjemmeholdet desværre lige så dårligt kørende som julemanden uden sin kane. Christian Enemark havde flere gode indlægsmuligheder – særligt i første halvleg – men det ene var mere upræcist end det andet. Det var simpelthen for sløjt af det tidligere Brøndby-talent, der ellers må have været vældig opsat mod sine gamle arvefjender.

Kampens detalje:
FC København stillede med fire mand i bagkæden, som aldrig har spillet minutter sammen før, og det er jo altid spændende at iagttage – især når ingen af de fire taler samme sprog udover fodboldens A,B,C. Og hvordan gik det så? Tja, umiddelbart svært at vurdere. For det var ikke ret meget, Kolding formåede at udfordre FCK-defensiven. Men Jacob Neestrup fik helt sikkert taget nogle vigtige notater i første halvleg, indtil Rodrigo Huescas blev udskiftet.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Aarhus eksploderer – vi er mestre!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus