I slutningen af november 2025 blev det bekræftet, at den nordjyske klub Vendsyssel FF igen kom på danske hænder.
Her gik 25 lokale virksomheder sammen om at købe klubben fri af et amerikansk konsortium og den verdenskendte colombianske rapper Blessd.
De tidligere ejere havde store visioner for projektet i Nordjylland, men ambitionerne blev aldrig indfriet. I perioden blev der blandt andet hentet spillere og trænere ind udefra – heriblandt cheftræner Nestor Rodriguez, der blev fyret efter lokale kræfter genovertog.
Nestor Rodriguez har efter en periode væk fra klubben nu sat ord på sit ophold i Danmark i et interview med det sydamerikanske medie Infobae.
– Der var folk både på tribunen og i klubben, som ønskede, at det skulle gå dårligt for os colombianere. Det gjorde ondt på dem at se et dansk fodboldprojekt ledet af colombianere, siger Nestor Rodriguez.
Den 43-årige colombianer uddyber sin kritik af tiden i Danmark med et konkret eksempel på den oplevede forskelsbehandling.
– Når vi vandt, var det danskerne, der vandt, og når vi tabte, var det colombianerne og nogle afrikanere, der tabte. Det blev set som acceptabelt — den attitude gav ingen mening, siger den tidligere Vendsyssel-træner.
Rodriguez peger dog også på mere faglige og metodiske forskelle i interviewet, som ifølge ham var en del af udfordringerne.
– Der var mange gode øjeblikke i løbet af ugen, op til kampene og efter kampene, når vi vandt, siger han.
– Hvert land er forskelligt, men metodisk set har vi i Colombia mere til fælles med Spanien. Danmark ligger længere væk fra det, vi søger, siger Nestor Rodriguez.
Tipsbladet har rakt ud til Vendsyssels sportschef, Jens Hammer Sørensen, der ikke ønsker at kommentere den tidligere træners kritik.
Tidligere har Vendsyssel-profil Kasper Kusk været ude at kritisere træneren for ‘træninger på så lavt et niveau, at jeg aldrig har oplevet noget lignende’, mens Nordjyske-journalisten Simon Ydesen, der følger klubben tæt, også har kommenteret på situation til Tipsbladet tidligere.
I skrivende stund ligger Vendsyssel FF med 27 point i 2. division – fem point fra andenpladsen, der kan sikre dem oprykning tilbage i 1. division.
LIVE
LIVE: Kæmpe nyhed for B.93
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa