Kæmpe skuffelse: Hvordan ku’ du gøre det, Ashour?

I Egypten er Zamalek-fansene rasende og uforstående overfor Emam Ashours skifte til ærkerivalen Al Ahly, fortæller journalist.



Emam Ashour er et stort navn i det nordafrikanske land Egypten, hvor han er født og opvokset, og nu er midtbanespilleren tilbage i sit hjemland efter et meget skuffende ophold i Superliga-klubben FC Midtjylland.

FCM hentede den egyptiske landsholdsspiller fra Zamalek i januar for lidt over 20 millioner kroner. Han startede som lyn og torden i FCM-trøjen, men røg hurtigt ud af holdet og blev senere ramt af en alvorlig skade.

Forleden blev han så købt af Al Ahly, Zamaleks store fjende, efter blot syv kampe i FCM-trøjen.

Tipsbladet har talt med en af Egyptens mest respekterede sportsjournalister, Ahmad Atta. Han følger Zamalek tæt og agerer ekspert på OnTime Sports, som dækker egyptisk fodbold.

Journalisten sætter ord på, hvordan man i Egypten har reageret på Ashours nylige skifte.

– Langt størstedelen af Zamalek-fansene er rasende over Emam Ashours beslutning. Men man er heller ikke tilfreds med ledelsen. Fansene var i forvejen stærkt utilfredse med, at man lod en landsholdsspiller som Ashour skifte, så det har fået sindene i kog, at han nu er skiftet tilbage til den egyptiske lige – men til ærkerivalerne.

– Fansene føler ikke, at ledelsen har ydet nok for at hente spilleren hjem til klubben. Ashours agenter forsøgte i første omgang at kontakte Zamalek-ledelsen, men man havde følelsen af, at klubben ikke viste den nødvendige interesse. Derfor kom Al Ahly på banen ret hurtigt.

– Ashour kommer fra en familie, som støtter Zamalek. Han var en stor fanfavorit på grund af sin kærlighed til klubben, og han blev endda tildelt en karantæne på et tidspunkt for at tale nedgørende om store Al Ahly-legender. Så omkring Zamalek forstår man ikke, at han kunne gøre det.

Holdningen er dog ikke helt den samme hos Al Ahly-tilhængerne, som ser lidt anderledes på situationen.

– Der er en gruppe Al Ahly-fans, som ikke kan acceptere, at en spiller fra ærkerivalen er kommet til klubben, og det var også samme gruppe, som under en turneringskamp forleden sang smædesange om Ashour.

– Men størstedelen har budt spilleren velkommen, og tanken om, at klubben kommer først, er dominerende. Så man ser bort fra, at han har spillet for fjenden og fokuserer på, at han er en kæmpe forstærkning.

– Det er også et stort signal fra Al Ahly – at de kan hente de største egyptiske spillere fra udlandet.

Ifølge Ahmad Atta håber alle egyptere, at spillere fra den hjemlige liga slår til i udlandet, og når man først har forladt egyptisk jord, får man støtte fra alle fodboldfans i landet – uanset klubtilhørsforhold.

– De egyptiske fodboldfans har generelt været skuffede over, at Ashour hurtigt gav op i forhold til at slå til i udlandet. Man havde gerne set, at han blev klar igen efter sin skade og kæmpede lidt mere for drømmen om at slå til Europa.

– Mohamed Salah og Mohamed Elneny er blandt de spillere, som havde det svært i starten, men ikke gav op.

At Ashour havde svært ved at tilpasse sig Danmark kan muligvis påvirke rekrutteringsprocessen hos FCM og andre klubber, når de fremtidigt kigger mod Egypten.

– Jeg tror ikke, det kommer til at afholde danske og generelt europæiske klubber fra at hente egyptiske spillere, men man vil nok i højere grad forsøge via flere samtaler at vurdere, om den pågældende spiller har den rette mentalitet til falde til det nye land og den nye klub.

Ashour har fået en femårig kontrakt i Al Ahly.







LIVE

TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Vil væk fra Brøndby

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Nørgaard kommenterer exitrygte



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Medie: FC København nægter

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Storklub har taget kontakt

‘FCK er nødt til at lytte’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Transferudmelding fra Vallys

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Afviser stort bud på dansker

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

FC København er uden Andreas Cornelius



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

AaB-angriber på vej til Serie A

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

Choktransfer på vej? 

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’