Kæmpe skuffelse: Hvordan ku’ du gøre det, Ashour?

I Egypten er Zamalek-fansene rasende og uforstående overfor Emam Ashours skifte til ærkerivalen Al Ahly, fortæller journalist.



Emam Ashour er et stort navn i det nordafrikanske land Egypten, hvor han er født og opvokset, og nu er midtbanespilleren tilbage i sit hjemland efter et meget skuffende ophold i Superliga-klubben FC Midtjylland.

FCM hentede den egyptiske landsholdsspiller fra Zamalek i januar for lidt over 20 millioner kroner. Han startede som lyn og torden i FCM-trøjen, men røg hurtigt ud af holdet og blev senere ramt af en alvorlig skade.

Forleden blev han så købt af Al Ahly, Zamaleks store fjende, efter blot syv kampe i FCM-trøjen.

Tipsbladet har talt med en af Egyptens mest respekterede sportsjournalister, Ahmad Atta. Han følger Zamalek tæt og agerer ekspert på OnTime Sports, som dækker egyptisk fodbold.

Journalisten sætter ord på, hvordan man i Egypten har reageret på Ashours nylige skifte.

– Langt størstedelen af Zamalek-fansene er rasende over Emam Ashours beslutning. Men man er heller ikke tilfreds med ledelsen. Fansene var i forvejen stærkt utilfredse med, at man lod en landsholdsspiller som Ashour skifte, så det har fået sindene i kog, at han nu er skiftet tilbage til den egyptiske lige – men til ærkerivalerne.

– Fansene føler ikke, at ledelsen har ydet nok for at hente spilleren hjem til klubben. Ashours agenter forsøgte i første omgang at kontakte Zamalek-ledelsen, men man havde følelsen af, at klubben ikke viste den nødvendige interesse. Derfor kom Al Ahly på banen ret hurtigt.

– Ashour kommer fra en familie, som støtter Zamalek. Han var en stor fanfavorit på grund af sin kærlighed til klubben, og han blev endda tildelt en karantæne på et tidspunkt for at tale nedgørende om store Al Ahly-legender. Så omkring Zamalek forstår man ikke, at han kunne gøre det.

Holdningen er dog ikke helt den samme hos Al Ahly-tilhængerne, som ser lidt anderledes på situationen.

– Der er en gruppe Al Ahly-fans, som ikke kan acceptere, at en spiller fra ærkerivalen er kommet til klubben, og det var også samme gruppe, som under en turneringskamp forleden sang smædesange om Ashour.

– Men størstedelen har budt spilleren velkommen, og tanken om, at klubben kommer først, er dominerende. Så man ser bort fra, at han har spillet for fjenden og fokuserer på, at han er en kæmpe forstærkning.

– Det er også et stort signal fra Al Ahly – at de kan hente de største egyptiske spillere fra udlandet.

Ifølge Ahmad Atta håber alle egyptere, at spillere fra den hjemlige liga slår til i udlandet, og når man først har forladt egyptisk jord, får man støtte fra alle fodboldfans i landet – uanset klubtilhørsforhold.

– De egyptiske fodboldfans har generelt været skuffede over, at Ashour hurtigt gav op i forhold til at slå til i udlandet. Man havde gerne set, at han blev klar igen efter sin skade og kæmpede lidt mere for drømmen om at slå til Europa.

– Mohamed Salah og Mohamed Elneny er blandt de spillere, som havde det svært i starten, men ikke gav op.

At Ashour havde svært ved at tilpasse sig Danmark kan muligvis påvirke rekrutteringsprocessen hos FCM og andre klubber, når de fremtidigt kigger mod Egypten.

– Jeg tror ikke, det kommer til at afholde danske og generelt europæiske klubber fra at hente egyptiske spillere, men man vil nok i højere grad forsøge via flere samtaler at vurdere, om den pågældende spiller har den rette mentalitet til falde til det nye land og den nye klub.

Ashour har fået en femårig kontrakt i Al Ahly.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Færdig i FC Midtjylland?



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’

Superliga-klub tæt på dansk stortalent



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Bo Svensson i spil til stort job

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Samler informationer om FCK’er



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Den første i næsten 40 år

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vild udtalelse om Nathan Trott

Medie peger på FC København

Sæsonens hurtigste hattrick

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

I svime over Højlund



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Choktransfer?

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Han skal jo være Brøndby-mand

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Færdig i Brøndbys bestyrelse

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Superliga-stortalenter topper international liste

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Celtic – Stuttgart

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Brøndby henter stort målmandstalent

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Trods krise: Freder Superliga-træner