Emam Ashour er et stort navn i det nordafrikanske land Egypten, hvor han er født og opvokset, og nu er midtbanespilleren tilbage i sit hjemland efter et meget skuffende ophold i Superliga-klubben FC Midtjylland.
FCM hentede den egyptiske landsholdsspiller fra Zamalek i januar for lidt over 20 millioner kroner. Han startede som lyn og torden i FCM-trøjen, men røg hurtigt ud af holdet og blev senere ramt af en alvorlig skade.
Forleden blev han så købt af Al Ahly, Zamaleks store fjende, efter blot syv kampe i FCM-trøjen.
Tipsbladet har talt med en af Egyptens mest respekterede sportsjournalister, Ahmad Atta. Han følger Zamalek tæt og agerer ekspert på OnTime Sports, som dækker egyptisk fodbold.
Journalisten sætter ord på, hvordan man i Egypten har reageret på Ashours nylige skifte.
– Langt størstedelen af Zamalek-fansene er rasende over Emam Ashours beslutning. Men man er heller ikke tilfreds med ledelsen. Fansene var i forvejen stærkt utilfredse med, at man lod en landsholdsspiller som Ashour skifte, så det har fået sindene i kog, at han nu er skiftet tilbage til den egyptiske lige – men til ærkerivalerne.
– Fansene føler ikke, at ledelsen har ydet nok for at hente spilleren hjem til klubben. Ashours agenter forsøgte i første omgang at kontakte Zamalek-ledelsen, men man havde følelsen af, at klubben ikke viste den nødvendige interesse. Derfor kom Al Ahly på banen ret hurtigt.
– Ashour kommer fra en familie, som støtter Zamalek. Han var en stor fanfavorit på grund af sin kærlighed til klubben, og han blev endda tildelt en karantæne på et tidspunkt for at tale nedgørende om store Al Ahly-legender. Så omkring Zamalek forstår man ikke, at han kunne gøre det.
Holdningen er dog ikke helt den samme hos Al Ahly-tilhængerne, som ser lidt anderledes på situationen.
– Der er en gruppe Al Ahly-fans, som ikke kan acceptere, at en spiller fra ærkerivalen er kommet til klubben, og det var også samme gruppe, som under en turneringskamp forleden sang smædesange om Ashour.
– Men størstedelen har budt spilleren velkommen, og tanken om, at klubben kommer først, er dominerende. Så man ser bort fra, at han har spillet for fjenden og fokuserer på, at han er en kæmpe forstærkning.
– Det er også et stort signal fra Al Ahly – at de kan hente de største egyptiske spillere fra udlandet.
Ifølge Ahmad Atta håber alle egyptere, at spillere fra den hjemlige liga slår til i udlandet, og når man først har forladt egyptisk jord, får man støtte fra alle fodboldfans i landet – uanset klubtilhørsforhold.
– De egyptiske fodboldfans har generelt været skuffede over, at Ashour hurtigt gav op i forhold til at slå til i udlandet. Man havde gerne set, at han blev klar igen efter sin skade og kæmpede lidt mere for drømmen om at slå til Europa.
– Mohamed Salah og Mohamed Elneny er blandt de spillere, som havde det svært i starten, men ikke gav op.
At Ashour havde svært ved at tilpasse sig Danmark kan muligvis påvirke rekrutteringsprocessen hos FCM og andre klubber, når de fremtidigt kigger mod Egypten.
– Jeg tror ikke, det kommer til at afholde danske og generelt europæiske klubber fra at hente egyptiske spillere, men man vil nok i højere grad forsøge via flere samtaler at vurdere, om den pågældende spiller har den rette mentalitet til falde til det nye land og den nye klub.
Ashour har fået en femårig kontrakt i Al Ahly.
LIVE
TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Klar for FC København
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT
Transferchok på Amager: Er det 1. april?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Smadrer transferrekord
HELT VILDT
Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere
Spanien har et ekstra øje på Messi
EKSKLUSIVT