Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

Spanien troede, holdet var langt bedre end Kap Verde, erkender Luis de la Fuente. Målmandshelt græd af glæde.



Spanien fik langtfra den start, som europamestrene havde håbet på ved VM, hvor det blev til et skuffende 0-0-resultat mod debutanterne fra Kap Verde.

Siden Spanien blev verdensmestre i 2010, har den store fodboldnation skuffet ved de seneste tre slutrunder.

Resultatet mod Kap Verde bør derfor også skabe bekymring i det fodboldgale land.

– Virkeligheden må synke ind, siger den spanske landstræner, Luis de la Fuente, efter kampen ifølge nyhedsbureauet AFP.

– Det her er et VM. Vi ved, at nogle hold på papiret ikke er bedre end os, og vi troede, vi var langt bedre end dem. Men så er det stadig svært at vinde, tilføjer landstræneren.

Et hårdt kæmpende Kap Verde-mandskab fik tilkæmpet sig sit første VM-point nogensinde. Det var ikke mindst takket være holdets 40-årige målmand Vozinha, som stod en fantastisk kamp.

Efter kampen var han rørt til tårer, efter at han med sit hold havde præsteret turneringens hidtil største overraskelse.

– Jeg har arbejdet hele mit liv for det her øjeblik, for denne drøm, siger Vozinha efter kampen ifølge AFP. På klubplan spiller han for Chaves i den næstbedste portugisiske række.

– Mange generationer før os drømte om det, men de opnåede det ikke, siger han.

Nu “gik drømmen i opfyldelse” for alle i Kap Verde, som Vozinha selv siger.

Til The Athletic fortæller målmanden, at han græd efter kampen, fordi hans bedsteforældre ikke kunne være der. De gik bort for få år siden, fortæller han.

– Min mor kunne heller ikke være her på grund af et visumproblem og de penge, vi skulle betale for det. Vi nåede ikke at få det ordnet i tide, siger han.

Han blev kåret til kampens spiller, selv om han delte banen med nogle af sportens største stjerner. Det er han meget stolt af, siger han.

– For mig er det en ære at repræsentere det land, jeg elsker. Vi kommer fra et meget lille sted, og vores kvalifikationsvej har også været meget svær, siger Vozinha ifølge The Athletic.

– I dag gik vores drøm i opfyldelse ved at spille mod et hold som Spanien. Jeg er meget stolt af alle de mennesker, der har været en del af den proces.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Østrig – Jordan

– Jeg er dum

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Denne klub drømmer om Højbjerg

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

AGF køber ham

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Belgien – Egypten

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’