Kim Milton Nielsen uddelte en lang række røde kort i løbet af sine mange år som topdommer, men aldrig ét der har tiltrukket så megen opmærksomhed, som da han udviste den engelske superstjerne David Beckham ved VM i Frankrig i 1998. 22 år er gået, og Kim Milton Nielsen står ved sin beslutning, fastslår han i et interview med TV2 Sport.
David Beckham blev udvist to minutter inde i anden halvleg af ottendedelsfinalen mod Argentina for at sparke ud efter Diego Simeone. På det tidspunkt var stillingen 2-2 i opgøret, og England røg senere ud efter straffesparkskonkurrence.
På mål havde englænderne David Seaman, og han mener den dag i dag, at Kim Milton Nielsen var for hård ved David Beckham og England.
Læs også:2. december: Kim Milton Nielsen dømte CL-finale – heldigvis filmede Morientes
– Det skulle alle dage have været et gult kort og ikke et rødt. Vi følte os uretfærdigt behandlet, siger David Seaman til TalkSport.
Den køber Kim Milton Nielsen dog ikke her 22 år senere.
Når han bliver konfronteret med det mest omdiskuterede røde kort i sin dommerkarriere, holder han fast i, at der kun var én vej for David Beckham den sommeraften i Saint-Etienne, og det var i bad.
– Det er da helt sikkert ikke det største røde kort. Men det er bare utilgiveligt, for det er en sort-hvid-afgørelse. Den er ikke til diskussion. Det er ikke en naturlig bevægelse. Han kan se, at Diego Simeone er der, så det er en bevidst handling, og så skal han vises ud, siger Kim Milton Nielsen til TV2 Sport.
Læs også:Medie: Beckham arbejder på at hente Real Madrid-stjerne
David Beckham udtalte sig senest om udvisningen i 2009 i et interview med The Sunday Times. Her lagde superstjernen ikke skjul på, at det røde kort fra Kim Milton Nielsen var et definerende øjeblik i hans karriere.
– Jeg ser faktisk den udvisning som en velsignelse for min karriere. Jeg kan se tilbage og spørge mig selv: Hvis jeg ikke havde gået gennem den oplevelse, ville jeg så være den samme stærke spiller og person, som jeg er i dag. Og ville jeg dermed have haft den karriere, jeg har opnået, sagde David Beckham i 2009.
Kim Milton Nielsen stoppede dommerkarrieren i 2006. Han arbejder i dag som driftschef i administrationsselskabet BO-VEST.
Læs også:De bedste og værste fodboldcitater: Så må man sgu spille ludo
Læs også:Superliga-flop og to danskere på liste over bedste MLS-indkøb
Læs også:Braithwaite til Barcelona: Her er 10 af historiens mærkeligste danske transfers
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
