Kim Milton Nielsen uddelte en lang række røde kort i løbet af sine mange år som topdommer, men aldrig ét der har tiltrukket så megen opmærksomhed, som da han udviste den engelske superstjerne David Beckham ved VM i Frankrig i 1998. 22 år er gået, og Kim Milton Nielsen står ved sin beslutning, fastslår han i et interview med TV2 Sport.
David Beckham blev udvist to minutter inde i anden halvleg af ottendedelsfinalen mod Argentina for at sparke ud efter Diego Simeone. På det tidspunkt var stillingen 2-2 i opgøret, og England røg senere ud efter straffesparkskonkurrence.
På mål havde englænderne David Seaman, og han mener den dag i dag, at Kim Milton Nielsen var for hård ved David Beckham og England.
Læs også:2. december: Kim Milton Nielsen dømte CL-finale – heldigvis filmede Morientes
– Det skulle alle dage have været et gult kort og ikke et rødt. Vi følte os uretfærdigt behandlet, siger David Seaman til TalkSport.
Den køber Kim Milton Nielsen dog ikke her 22 år senere.
Når han bliver konfronteret med det mest omdiskuterede røde kort i sin dommerkarriere, holder han fast i, at der kun var én vej for David Beckham den sommeraften i Saint-Etienne, og det var i bad.
– Det er da helt sikkert ikke det største røde kort. Men det er bare utilgiveligt, for det er en sort-hvid-afgørelse. Den er ikke til diskussion. Det er ikke en naturlig bevægelse. Han kan se, at Diego Simeone er der, så det er en bevidst handling, og så skal han vises ud, siger Kim Milton Nielsen til TV2 Sport.
Læs også:Medie: Beckham arbejder på at hente Real Madrid-stjerne
David Beckham udtalte sig senest om udvisningen i 2009 i et interview med The Sunday Times. Her lagde superstjernen ikke skjul på, at det røde kort fra Kim Milton Nielsen var et definerende øjeblik i hans karriere.
– Jeg ser faktisk den udvisning som en velsignelse for min karriere. Jeg kan se tilbage og spørge mig selv: Hvis jeg ikke havde gået gennem den oplevelse, ville jeg så være den samme stærke spiller og person, som jeg er i dag. Og ville jeg dermed have haft den karriere, jeg har opnået, sagde David Beckham i 2009.
Kim Milton Nielsen stoppede dommerkarrieren i 2006. Han arbejder i dag som driftschef i administrationsselskabet BO-VEST.
Læs også:De bedste og værste fodboldcitater: Så må man sgu spille ludo
Læs også:Superliga-flop og to danskere på liste over bedste MLS-indkøb
Læs også:Braithwaite til Barcelona: Her er 10 af historiens mærkeligste danske transfers
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Uventet skifte?
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
