Kim Milton Nielsen uddelte en lang række røde kort i løbet af sine mange år som topdommer, men aldrig ét der har tiltrukket så megen opmærksomhed, som da han udviste den engelske superstjerne David Beckham ved VM i Frankrig i 1998. 22 år er gået, og Kim Milton Nielsen står ved sin beslutning, fastslår han i et interview med TV2 Sport.
David Beckham blev udvist to minutter inde i anden halvleg af ottendedelsfinalen mod Argentina for at sparke ud efter Diego Simeone. På det tidspunkt var stillingen 2-2 i opgøret, og England røg senere ud efter straffesparkskonkurrence.
På mål havde englænderne David Seaman, og han mener den dag i dag, at Kim Milton Nielsen var for hård ved David Beckham og England.
Læs også:2. december: Kim Milton Nielsen dømte CL-finale – heldigvis filmede Morientes
– Det skulle alle dage have været et gult kort og ikke et rødt. Vi følte os uretfærdigt behandlet, siger David Seaman til TalkSport.
Den køber Kim Milton Nielsen dog ikke her 22 år senere.
Når han bliver konfronteret med det mest omdiskuterede røde kort i sin dommerkarriere, holder han fast i, at der kun var én vej for David Beckham den sommeraften i Saint-Etienne, og det var i bad.
– Det er da helt sikkert ikke det største røde kort. Men det er bare utilgiveligt, for det er en sort-hvid-afgørelse. Den er ikke til diskussion. Det er ikke en naturlig bevægelse. Han kan se, at Diego Simeone er der, så det er en bevidst handling, og så skal han vises ud, siger Kim Milton Nielsen til TV2 Sport.
Læs også:Medie: Beckham arbejder på at hente Real Madrid-stjerne
David Beckham udtalte sig senest om udvisningen i 2009 i et interview med The Sunday Times. Her lagde superstjernen ikke skjul på, at det røde kort fra Kim Milton Nielsen var et definerende øjeblik i hans karriere.
– Jeg ser faktisk den udvisning som en velsignelse for min karriere. Jeg kan se tilbage og spørge mig selv: Hvis jeg ikke havde gået gennem den oplevelse, ville jeg så være den samme stærke spiller og person, som jeg er i dag. Og ville jeg dermed have haft den karriere, jeg har opnået, sagde David Beckham i 2009.
Kim Milton Nielsen stoppede dommerkarrieren i 2006. Han arbejder i dag som driftschef i administrationsselskabet BO-VEST.
Læs også:De bedste og værste fodboldcitater: Så må man sgu spille ludo
Læs også:Superliga-flop og to danskere på liste over bedste MLS-indkøb
Læs også:Braithwaite til Barcelona: Her er 10 af historiens mærkeligste danske transfers
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
MEDIE
Overraskende skifte lurer
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
INTERVIEW
