Kim Milton Nielsen uddelte en lang række røde kort i løbet af sine mange år som topdommer, men aldrig ét der har tiltrukket så megen opmærksomhed, som da han udviste den engelske superstjerne David Beckham ved VM i Frankrig i 1998. 22 år er gået, og Kim Milton Nielsen står ved sin beslutning, fastslår han i et interview med TV2 Sport.
David Beckham blev udvist to minutter inde i anden halvleg af ottendedelsfinalen mod Argentina for at sparke ud efter Diego Simeone. På det tidspunkt var stillingen 2-2 i opgøret, og England røg senere ud efter straffesparkskonkurrence.
På mål havde englænderne David Seaman, og han mener den dag i dag, at Kim Milton Nielsen var for hård ved David Beckham og England.
Læs også:2. december: Kim Milton Nielsen dømte CL-finale – heldigvis filmede Morientes
– Det skulle alle dage have været et gult kort og ikke et rødt. Vi følte os uretfærdigt behandlet, siger David Seaman til TalkSport.
Den køber Kim Milton Nielsen dog ikke her 22 år senere.
Når han bliver konfronteret med det mest omdiskuterede røde kort i sin dommerkarriere, holder han fast i, at der kun var én vej for David Beckham den sommeraften i Saint-Etienne, og det var i bad.
– Det er da helt sikkert ikke det største røde kort. Men det er bare utilgiveligt, for det er en sort-hvid-afgørelse. Den er ikke til diskussion. Det er ikke en naturlig bevægelse. Han kan se, at Diego Simeone er der, så det er en bevidst handling, og så skal han vises ud, siger Kim Milton Nielsen til TV2 Sport.
Læs også:Medie: Beckham arbejder på at hente Real Madrid-stjerne
David Beckham udtalte sig senest om udvisningen i 2009 i et interview med The Sunday Times. Her lagde superstjernen ikke skjul på, at det røde kort fra Kim Milton Nielsen var et definerende øjeblik i hans karriere.
– Jeg ser faktisk den udvisning som en velsignelse for min karriere. Jeg kan se tilbage og spørge mig selv: Hvis jeg ikke havde gået gennem den oplevelse, ville jeg så være den samme stærke spiller og person, som jeg er i dag. Og ville jeg dermed have haft den karriere, jeg har opnået, sagde David Beckham i 2009.
Kim Milton Nielsen stoppede dommerkarrieren i 2006. Han arbejder i dag som driftschef i administrationsselskabet BO-VEST.
Læs også:De bedste og værste fodboldcitater: Så må man sgu spille ludo
Læs også:Superliga-flop og to danskere på liste over bedste MLS-indkøb
Læs også:Braithwaite til Barcelona: Her er 10 af historiens mærkeligste danske transfers
LIVE
TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
Klar besked om AGF
LIVE
Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer
NYHEDER
Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Infantino dropper udskældt FIFA-plan
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
