Knuste Superligaen – nu spiller han dårligt nok

Andreas Schjelderup var en stjerne i Superligaen. I dag er han reserve i Portugal.



Ad to omgange smadrede Andreas Schjelderup den danske Superliga. 

I første omgang var det efteråret 2022, hvor han brillerede i FC Nordsjælland, blev kåret til Efterårets Profil og blev solgt i en stor milliontransfer til Benfica. 

Et halvt år senere – efter stort set ingen spilletid i Portugal – røg han tilbage til FC Nordsjælland på en etårig lejeaftale, og her genfandt formen. I foråret 2024 strålede han igen. Og Schjelderup blev da kåret til Forårets Profil, før han røg retur til Benfica. 

Og her er Andreas Schjelderup igen havnet i en situation, hvor han knapt nok spiller.

Den 20-årige kantspiller startede sæsonen med en skade, men siden har han kun fået indskiftninger. I alt er det blevet til 120 minutter fordelt på 10 kampe i denne sæson, og i de minutter har han leveret et mål og en assist. 

Et af nordmandens store problemer er, at hans konkurrent til pladsen som venstre kant er Kerem Aktürkoğlu, som blev købt for 90 millioner i sommer, og som har været en af Benficas bedste. Til højre er det klublegenden Angel Di Maria, som er fast mand i startopstillingen.

Ingen af dem kan Schjelderup slå af, lyder det fra Nuno Mendes fra O Jogo. 

– Den eneste position hvor Benfica er “svage” er angriberen, for Vangelis Pavlidis har ikke scoret mange mål, men han fortjener fortsat trænerens tillid, men det er heller ikke Schjelderups plads. 

– Benfica spiller i en normal 4-3-3. Derfor kan han kun spille til højre eller venstre, og pladserne er optaget, siger Nuno Mendes til Tipsbladet og tilføjer: 

– Der var store forventninger i starten af ​​sæsonen efter det gode ophold i Nordsjælland, og han startede godt i preseason, men så blev han skadet og missede toget så at sige.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Andreas Schjelderup i midten. Foto: Alamy

‘Ingen vil betale så meget’ 

Med den manglende spilletid in mente og et transfervindue lige om hjørnet, presser særligt et spørgsmål sig på.

Skal Schjelderup væk fra Benfica? 

Det kan godt være, lyder det fra Nuno Mendes, men det bliver ikke permanent. Dertil er hans markedsværdi faldet for meget, lyder det. 

– Han er kun 20 år gammel, han ankom til Benfica meget ung, men han kostede ni millioner euro (67,5 millioner kroner).  Det er mange penge for en ung mand, og han har stadig et stort potentiale. Jeg tror, at Benfica fortsat har en tro på ham, men han skal spille i denne alder. 

– Måske går han ud på lån, men jeg tror ikke på en permanent transfer, for jeg kan ikke se, at Benfica vil tabe penge på en ung mand, og ingen vil betale ni millioner euro for Schjelderup nu, siger han. 

Nuno Mendes påpeger også, at Schjelderup måske kan se frem til mere spilletid i næste sæson. Angel Di Maria har kontraktudløb, Kerem Aktürkoğlu kan blive solgt, og flere andre kantspillere kan ligeledes forlade Benfica. 

Søndag aften spiller Benfica mod Sporting CP, der har Andreas Schjelderups gamle holdkammerat Conrad Harder i truppen. 

Her kan du læse et stort interview med Andreas Schjelderup fra foråret, hvor han i Tipsbladets kåring blev udnævnt som Forårets Profil.





TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’

Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer

FCM henter svensk forsvarstalent

‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’

LIVE: Nyt FCM-tiltag – Claus Steinlein glæder sig

Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Langer ud efter trænerlegende

Her lander kampprogrammet for slutspillet

Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!

Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!

Køber engelsk klub

Her kan du se Newcastle mod Manchester United

Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok over Manchester United

Ikke sket siden Michael Laudrup var træner

Skræmmende Chido Obi-scener

– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet

Fem fede stats fra Superliga-grundspillet

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

631 millioner kroner

Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!

– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham

Nu er Dreyer historisk



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning

– Det må for alt i verden ikke ske!

Afslører detaljer om Real Madrid-tilbud

– Albert Grønbæk har nok 7 kampe

Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’

Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer

Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar

Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar

‘Han tisser isterninger’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!

Arne Slot dybt frustreret

Kritik preller af på Arteta

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Casper Ankergren lander job i kæmpeklub

Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen

Mål i begge ender i Brighton

– Burde have lukket langt tidligere!

– Det vil jeg aldrig gøre!

Danmark åbner VM-jagt med sejr

– Man får en følelse af, at de er dovne, men…

Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM

Real Madrid-stjerne kan misse VM

Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’

Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet

Arne Slot sukker efter mål-rekord