Kontroversielt? Braithwaite trækker overskrifter

Der bliver skudt med skarpt frem mod brasiliansk finale, hvor Martin Braithwaites Grêmio deltager.



Martin Braithwaite er i fuld gang med sit brasilianske eventyr, der indenfor de næste uger kan ende med et trofæ.

Hans klub Grêmio har nemlig nået finalen i Campeonato Gauchão, der er en turnering for hold i den brasilianske sydstat Rio Grande do Sul. Lørdag spilles første opgør mod Internacional, og i ugen op til bliver der bagt op til braget.

Her har Martin Braithwaite blandt andet givet interview om kampen, dommerstanden og VAR i Brasilien.

– Der sker nogle ting her, som er anderledes. De sker også i Europa. Jeg har set nogle ting i løbet af Gauchão, som er helt forkerte. For mig er det åbentlyst, at folk ikke vil have Grêmio til at vinde. Jeg vil ikke gå i dybden med det, fordi jeg vil vinde. Jeg vil ikke fokusere på de ting, da tiden ikke er rigtig. Jeg vil vinde finalen. Jeg spiller ikke for at nå finalen, men jeg spiller for at vinde titler.

Udtalesen om, at “folk ikke vil have Grêmio til at vinde” har bredt sig som en steppebrand i brasilianske medier, der betragter det som højst kontroversielt.

SG, Portal Do Gremista, Zona Mista, The Playoffs, Gremistas, Lance!, DR og Bolavip har alle sammen samlet angriberens udtalelser op og spekulerer i, hvem Martin Braithwaite specifikt tænker på som værende den eller dem, der ikke vil have Grêmio til at vinde.

Martin Braithwaite kommer det i interviewet ikke nærmere, da han har fuld fokus på at vinde finalen.

– Målet er at slutte turneringen godt af for både klubben og vores fans. Jeg vil gerne sige det her for at minde Grêmios fans om, at vi står sammen. Vi vil vinde titlen sammen, siger danskeren.

33-årige Martin Braithwaite har inden finalen været stærkt medvirkende til, at Grêmio har mulighed for at vinde sin ottende Gauchão. Han har sålede scoret seks mål på vejen til finalen.

Første finaleopgør mod Internacional spilles lørdag, mens returkampen ligger ugen efter. Indimellem møder Martin Braithwaites Grêmio Athletic (GM) i pokalturneringen.

Martin Braithwaite er i gang med sin anden sæson i brasiliansk fodbold. Sidste år var han et stort hit, hvor det blev til otte scoringer i 18 ligakampe – aktuelt går rygterne også på, at han er ved at forlænge sin aftale.





Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’


Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

Medie med dyster Dorgu-melding

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Legende med chokmelding

Stort medie fremhæver FCM-flop

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

– De lignede lort!

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Stor skuffelse

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’