Kontroversielt? Braithwaite trækker overskrifter

Der bliver skudt med skarpt frem mod brasiliansk finale, hvor Martin Braithwaites Grêmio deltager.



Martin Braithwaite er i fuld gang med sit brasilianske eventyr, der indenfor de næste uger kan ende med et trofæ.

Hans klub Grêmio har nemlig nået finalen i Campeonato Gauchão, der er en turnering for hold i den brasilianske sydstat Rio Grande do Sul. Lørdag spilles første opgør mod Internacional, og i ugen op til bliver der bagt op til braget.

Her har Martin Braithwaite blandt andet givet interview om kampen, dommerstanden og VAR i Brasilien.

– Der sker nogle ting her, som er anderledes. De sker også i Europa. Jeg har set nogle ting i løbet af Gauchão, som er helt forkerte. For mig er det åbentlyst, at folk ikke vil have Grêmio til at vinde. Jeg vil ikke gå i dybden med det, fordi jeg vil vinde. Jeg vil ikke fokusere på de ting, da tiden ikke er rigtig. Jeg vil vinde finalen. Jeg spiller ikke for at nå finalen, men jeg spiller for at vinde titler.

Udtalesen om, at “folk ikke vil have Grêmio til at vinde” har bredt sig som en steppebrand i brasilianske medier, der betragter det som højst kontroversielt.

SG, Portal Do Gremista, Zona Mista, The Playoffs, Gremistas, Lance!, DR og Bolavip har alle sammen samlet angriberens udtalelser op og spekulerer i, hvem Martin Braithwaite specifikt tænker på som værende den eller dem, der ikke vil have Grêmio til at vinde.

Martin Braithwaite kommer det i interviewet ikke nærmere, da han har fuld fokus på at vinde finalen.

– Målet er at slutte turneringen godt af for både klubben og vores fans. Jeg vil gerne sige det her for at minde Grêmios fans om, at vi står sammen. Vi vil vinde titlen sammen, siger danskeren.

33-årige Martin Braithwaite har inden finalen været stærkt medvirkende til, at Grêmio har mulighed for at vinde sin ottende Gauchão. Han har sålede scoret seks mål på vejen til finalen.

Første finaleopgør mod Internacional spilles lørdag, mens returkampen ligger ugen efter. Indimellem møder Martin Braithwaites Grêmio Athletic (GM) i pokalturneringen.

Martin Braithwaite er i gang med sin anden sæson i brasiliansk fodbold. Sidste år var han et stort hit, hvor det blev til otte scoringer i 18 ligakampe – aktuelt går rygterne også på, at han er ved at forlænge sin aftale.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Dansker drillet af Mourinho



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Alexander Lind blæst bagover

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Viser målform før vigtig landskamp

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Glem 4-4-4-4-0

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

– Presset er på Danmark!

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Det kommer formentlig til at ske

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Stiktosset – her er Delaneys svar

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule