Kontroversielt? Braithwaite trækker overskrifter

Der bliver skudt med skarpt frem mod brasiliansk finale, hvor Martin Braithwaites Grêmio deltager.



Martin Braithwaite er i fuld gang med sit brasilianske eventyr, der indenfor de næste uger kan ende med et trofæ.

Hans klub Grêmio har nemlig nået finalen i Campeonato Gauchão, der er en turnering for hold i den brasilianske sydstat Rio Grande do Sul. Lørdag spilles første opgør mod Internacional, og i ugen op til bliver der bagt op til braget.

Her har Martin Braithwaite blandt andet givet interview om kampen, dommerstanden og VAR i Brasilien.

– Der sker nogle ting her, som er anderledes. De sker også i Europa. Jeg har set nogle ting i løbet af Gauchão, som er helt forkerte. For mig er det åbentlyst, at folk ikke vil have Grêmio til at vinde. Jeg vil ikke gå i dybden med det, fordi jeg vil vinde. Jeg vil ikke fokusere på de ting, da tiden ikke er rigtig. Jeg vil vinde finalen. Jeg spiller ikke for at nå finalen, men jeg spiller for at vinde titler.

Udtalesen om, at “folk ikke vil have Grêmio til at vinde” har bredt sig som en steppebrand i brasilianske medier, der betragter det som højst kontroversielt.

SG, Portal Do Gremista, Zona Mista, The Playoffs, Gremistas, Lance!, DR og Bolavip har alle sammen samlet angriberens udtalelser op og spekulerer i, hvem Martin Braithwaite specifikt tænker på som værende den eller dem, der ikke vil have Grêmio til at vinde.

Martin Braithwaite kommer det i interviewet ikke nærmere, da han har fuld fokus på at vinde finalen.

– Målet er at slutte turneringen godt af for både klubben og vores fans. Jeg vil gerne sige det her for at minde Grêmios fans om, at vi står sammen. Vi vil vinde titlen sammen, siger danskeren.

33-årige Martin Braithwaite har inden finalen været stærkt medvirkende til, at Grêmio har mulighed for at vinde sin ottende Gauchão. Han har sålede scoret seks mål på vejen til finalen.

Første finaleopgør mod Internacional spilles lørdag, mens returkampen ligger ugen efter. Indimellem møder Martin Braithwaites Grêmio Athletic (GM) i pokalturneringen.

Martin Braithwaite er i gang med sin anden sæson i brasiliansk fodbold. Sidste år var han et stort hit, hvor det blev til otte scoringer i 18 ligakampe – aktuelt går rygterne også på, at han er ved at forlænge sin aftale.





Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende




LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Josip Radošević på samtlige forsider



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Krisen er blevet til en katastrofe?

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC Midtjylland misser gylden chance

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Rasmus Højlund revser konkurrent

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

FC København-krisen fortsætter

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Benhård Brian Riemer-melding

Forvirret over Superliga-forhandlinger

“Ingen er uerstattelige”

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Viborg FF – FC Midtjylland

Afslører vild transfer-historie

Topchef får nyt job i FCK

AGF – Brøndby IF

Barcelona tager smal sejr

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Silkeborg klasker Randers

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

I svime over Pelle Mattsson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

FC København – FC Fredericia

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali