Martin Braithwaite er i fuld gang med sit brasilianske eventyr, der indenfor de næste uger kan ende med et trofæ.
Hans klub Grêmio har nemlig nået finalen i Campeonato Gauchão, der er en turnering for hold i den brasilianske sydstat Rio Grande do Sul. Lørdag spilles første opgør mod Internacional, og i ugen op til bliver der bagt op til braget.
Her har Martin Braithwaite blandt andet givet interview om kampen, dommerstanden og VAR i Brasilien.
– Der sker nogle ting her, som er anderledes. De sker også i Europa. Jeg har set nogle ting i løbet af Gauchão, som er helt forkerte. For mig er det åbentlyst, at folk ikke vil have Grêmio til at vinde. Jeg vil ikke gå i dybden med det, fordi jeg vil vinde. Jeg vil ikke fokusere på de ting, da tiden ikke er rigtig. Jeg vil vinde finalen. Jeg spiller ikke for at nå finalen, men jeg spiller for at vinde titler.
Udtalesen om, at “folk ikke vil have Grêmio til at vinde” har bredt sig som en steppebrand i brasilianske medier, der betragter det som højst kontroversielt.
SG, Portal Do Gremista, Zona Mista, The Playoffs, Gremistas, Lance!, DR og Bolavip har alle sammen samlet angriberens udtalelser op og spekulerer i, hvem Martin Braithwaite specifikt tænker på som værende den eller dem, der ikke vil have Grêmio til at vinde.
Martin Braithwaite kommer det i interviewet ikke nærmere, da han har fuld fokus på at vinde finalen.
– Målet er at slutte turneringen godt af for både klubben og vores fans. Jeg vil gerne sige det her for at minde Grêmios fans om, at vi står sammen. Vi vil vinde titlen sammen, siger danskeren.
33-årige Martin Braithwaite har inden finalen været stærkt medvirkende til, at Grêmio har mulighed for at vinde sin ottende Gauchão. Han har sålede scoret seks mål på vejen til finalen.
Første finaleopgør mod Internacional spilles lørdag, mens returkampen ligger ugen efter. Indimellem møder Martin Braithwaites Grêmio Athletic (GM) i pokalturneringen.
Martin Braithwaite er i gang med sin anden sæson i brasiliansk fodbold. Sidste år var han et stort hit, hvor det blev til otte scoringer i 18 ligakampe – aktuelt går rygterne også på, at han er ved at forlænge sin aftale.
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
DAGENS SPILFORSLAG
Øboer og Tyr med fredeligt kryds
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
AGF – Viborg FF
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
Salah sender særlig besked
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Tre nye skader – Bo Svensson afslører to startere
Froholdt med vild hæder i Portugal
OPTAKT
FC København – Randers FC
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Nartey-scoring sikrer Champions League-plads
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Ny offensiv transfer i FCN?
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
Manchester City vinder FA Cup
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
CUSTOM