Kontroversielt? Braithwaite trækker overskrifter

Der bliver skudt med skarpt frem mod brasiliansk finale, hvor Martin Braithwaites Grêmio deltager.



Martin Braithwaite er i fuld gang med sit brasilianske eventyr, der indenfor de næste uger kan ende med et trofæ.

Hans klub Grêmio har nemlig nået finalen i Campeonato Gauchão, der er en turnering for hold i den brasilianske sydstat Rio Grande do Sul. Lørdag spilles første opgør mod Internacional, og i ugen op til bliver der bagt op til braget.

Her har Martin Braithwaite blandt andet givet interview om kampen, dommerstanden og VAR i Brasilien.

– Der sker nogle ting her, som er anderledes. De sker også i Europa. Jeg har set nogle ting i løbet af Gauchão, som er helt forkerte. For mig er det åbentlyst, at folk ikke vil have Grêmio til at vinde. Jeg vil ikke gå i dybden med det, fordi jeg vil vinde. Jeg vil ikke fokusere på de ting, da tiden ikke er rigtig. Jeg vil vinde finalen. Jeg spiller ikke for at nå finalen, men jeg spiller for at vinde titler.

Udtalesen om, at “folk ikke vil have Grêmio til at vinde” har bredt sig som en steppebrand i brasilianske medier, der betragter det som højst kontroversielt.

SG, Portal Do Gremista, Zona Mista, The Playoffs, Gremistas, Lance!, DR og Bolavip har alle sammen samlet angriberens udtalelser op og spekulerer i, hvem Martin Braithwaite specifikt tænker på som værende den eller dem, der ikke vil have Grêmio til at vinde.

Martin Braithwaite kommer det i interviewet ikke nærmere, da han har fuld fokus på at vinde finalen.

– Målet er at slutte turneringen godt af for både klubben og vores fans. Jeg vil gerne sige det her for at minde Grêmios fans om, at vi står sammen. Vi vil vinde titlen sammen, siger danskeren.

33-årige Martin Braithwaite har inden finalen været stærkt medvirkende til, at Grêmio har mulighed for at vinde sin ottende Gauchão. Han har sålede scoret seks mål på vejen til finalen.

Første finaleopgør mod Internacional spilles lørdag, mens returkampen ligger ugen efter. Indimellem møder Martin Braithwaites Grêmio Athletic (GM) i pokalturneringen.

Martin Braithwaite er i gang med sin anden sæson i brasiliansk fodbold. Sidste år var han et stort hit, hvor det blev til otte scoringer i 18 ligakampe – aktuelt går rygterne også på, at han er ved at forlænge sin aftale.





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kalder tronskifte i Danmark

Arsenal skal til Danmark

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Bombe på vej i Real Madrid?

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst

FC Nordsjælland – AGF