Det går rigtig, rigtig godt for Jens Berthel Askou i Motherwell.
Efter lørdagens sejr over Livingston har man spillet sig op på 43 point for 24 kampe, og inden Rangers og Celtic søndag skal i aktion er der nu blot henholdsvis fire og to point op til giganterne på anden- og tredjepladsen.
Men nu kan der måske opstå en ny mulighed for den tidligere FC København-assistent.
I starten af året fyrede Aberdeen svenske Jimmy Thelin, og hans Motherwell-succes in mente kunne Berthel Askou være et oplagt bud på en afløser. Det mener i hvert fald den tidligere skotske U21-landsholdsspiller Rory Loy.
– Jeg ved, at det blev diskuteret i sidste uge, og at Willie (Miller, tidligere Aberdeen-spiller og -træner, red.) havde den holdning, at Jens Berthel Askou vil sige ja til muligheden for at komme til Aberdeen. Der var nogle, der var uenige, men pointe var bare: ville det ikke være kriminelt af Aberdeen i det mindste ikke at forsøge sig?
– Han er lige foran ansigtet på dig. Jeg ved, at John McGlynn også er blevet nævnt, men hvis du vil have Jens Berthel Askou eller tror, at han kan forbedre dit hold, hvilket jeg uden tvivl tror, at han kan… Ja, du får ham måske ikke, men gør da i det mindste forsøget, siger han til BBC Scotland.
Journalisten David Currie har omvendt et bud på, hvorfor Aberdeen ikke har været ivrige efter at lave en aftale med Berthel Askou.
– Bekymringen, der kan være for nogle Aberdeen-fans, er, at Lutz Pfannenstiel ønsker at trække en kanin op af hatten. Sportsdirektørerne vil nogle gange gerne komme med noget ukendt, som, de tror, kan blive til en diamant, og så ignorerer de dem, der er lige foran deres ansigt.
Rory Loy pointerer herefter, at to sportsdirektører i det skotske Premier League er mislykkede med netop det i denne sæson.
– Korrekt. Wilfried Nancy er det seneste eksempel på det. En latterlig ansættelse, siger David Currie.
– Jeg er spændt på at se, hvem de finder frem til, og om det virker, men jeg synes, der er et par rigtig gode muligheder. Om Jens Berthel Askou eller John McGlynn er interesserede i at blive Aberdeen-træner er en helt anden sag.
– Men man må håbe… Eller jeg håber ikke, faktisk er jeg ligeglad. Men man skulle tænke, at de havde forhørt sig om, hvorvidt de er interesserede.
Jens Berthel Askou har også en fortid som træner i Skive, Thisted, Vendsyssel, HB Torshavn, AC Horsens, IFK Göteborg og Sparta Prag.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
NYHEDER
Diego Forlán afløser Bielsa som Uruguays træner
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT