Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar

Næstformand i DBU uddyber og forklarer, hvorfor man har indført nye regler på børnefodboldområdet.



DBU har mødt heftig kritik, efter at det tidligere denne uge blev meldt ud, at reglerne inden for rekruttering af børnespillere er blevet ændret.

Hvor det førhen var tilladt for klubber at rekruttere børn, når de var U13, bliver det fremover tilladt ned til U10-niveau.

Skulle en klub rekruttere et barn på U10-U12-niveau, så forpligter klubben sig til at tilbyde træning og kampe på førsteholdet, frem til spilleren er U15.

Superliga-klubben Silkeborg har stillet sig yderst kritisk over for dette tiltag. Læs mere her.

Også fodboldekspert Per Frimann samt ekspert i sportspsykologi Janne R. Mortensen er decideret rystet over regelændringen. Læs deres kritik her.

Til Tipsbladet uddyber DBU’s næstformand Ole Jacobsen, hvorfor man har valgt at ændre reglerne på området.

– Det her handler om at tage ansvar for noget, vi ved foregår – og som i mange år har manglet klare rammer. Vi ændrer ikke reglerne for at fremme tidligere klubskifter. Vi gør det, fordi vi ønsker, at hvis det sker, så sker det ordentligt og med børns trivsel i fokus, siger Ole Jacobsen og fortsætter:

– Alt for længe har vi set eksempler på uigennemsigtige rekrutteringsforløb, manglende dokumentation og børn, der stod uden støtte. Nu har vi sat rammer, der skal give tryghed og retning – både for børn, forældre og klubber.

– Vi indfører ikke krav for formalitetens skyld. Vi gør det for at ændre adfærd. Når en klub nu ønsker at rekruttere en spiller under 13 år, forpligter de sig til et længere forløb, hvor barnet tilbydes et godt og udviklende miljø. Det skal ikke være nemt – det skal være gennemtænkt.

– Det er en måde at få klubberne til at stoppe op og spørge sig selv: Er det her reelt det bedste for barnet – eller handler det mest om klubben?

Handler ikke om mere kontrol

Det er alle fodboldklubber i landet, som skal være opmærksomme på denne regelændring, som ikke kun gælder eliteklubber, slår Ole Jacobsen fast.

– Reglerne gælder alle klubskifter – både fra bredde til elite og mellem to breddeklubber. Vi har ingen særregler for de store og ingen fripas til de små. Vi stiller krav, vi indfører sanktioner, og vi gør det nemmere at sige fra.

– Men i bund og grund handler det ikke om at kontrollere mere – det handler om at styrke de gode beslutninger. Vi tror på, at tydelighed skaber bedre adfærd.

Klubberne bærer naturligvis et stort ansvar, men Ole Jacobsen mener, at det er børnenes forældre, der bærer det største ansvar.

– Vi står på skuldrene af Foreningsdanmark – hvor alle har ret til at skifte klub, hvis det ikke føles rigtigt. Det er helt naturligt, at børn nogle gange har brug for at finde et nyt fællesskab. Det samme ser vi i skolen og andre fritidstilbud.

– Men vi tror også på, at de vigtigste beslutninger træffes hjemme. Forældrene bærer det største ansvar for, at deres barn er et sted, hvor det trives og udvikler sig godt. Vores opgave er at skabe rammerne, så det valg kan træffes med ro i maven, siger Ole Jacobsen.

En forkert tilgang

Hos Dansk Idrætsforbund (DIF), som er en paraplyorganisation for 62 specialidrætsforbund i Danmark, herunder DBU, er man skeptisk. Det drejer sig både om udviklingen generelt, når det kommer til at rekruttere børn, men også DBU’s forslag.

Det mener næstformand Frans Hammer.

– Vi er i DIF bekymrede over tendensen til, at man i nogle klubber jagter de største talenter helt ned i de tidlige skoleår.

– Vi har i DIF som Danmarks største børne- og ungeorganisation den klare holdning, at børn skal have lov til at være børn i idrætten, og at det skal være et trygt miljø.

– Derfor har vi i DIF et klart børne- og ungesyn baseret på den seneste forskning i børns udvikling og trivsel, hvor vi er meget klare på, at børneidrætten op til 13 år skal være et frirum med fokus på leg og læring over resultater, siger han.

Næstformand hos Dansk Idrætsforbund, Frans Hammer. Foto: DIF

Han uddyber, at DIF arbejder med sine idrætter på at implementere dette gennem en ændring i konkurrencestruktur, gennem uddannelse af trænere og med en trivselsmodel, DIF lancerer efter sommer.

Altså en lidt anden vej, end den der er lagt op til med DBU’s nye regelændring.

– Vi skal ikke begynde på for tidlig specialisering. Og slet ikke fra 9-10 års alderen. Fra et fagligt perspektiv er det heller muligt så tidligt at vurdere, hvem der ender med at blive de bedste. Så ved at specialisere senere respekterer vi både børnenes ret til at være børn, og vi hjælper os selv i den organiserede idræt med en mere bæredygtig talentudviklingsmodel.

Helt konkret mener han, at DBU’s tilgang er forkert.

– Vi anerkender DBU’s forsøg på at løse en problemstilling, men vi mener, at det er en forkert tilgang, at aldersgrænsen sænkes. Vi havde hellere set, at der blev lagt yderligere pres for at fastholde og overholde de udmærkede retningslinjer, som DBU i forvejen har haft, slår han fast.




EKSKLUSIVT

Bundesliga-angriber flytter til Århus


Martin Jørgensen scorer nyt job

Mikael Anderson smadrer transferrekord

– Det ville da være meget, meget underligt

Bekræfter: Profil skal sælges nu

Glæder sig: Ingen har glemt den dommedagstackling

Afsløring: Engelsk storklub vil have dansker

Kritikken hagler ned over DBU: Vi tager ansvar


EKSKLUSIVT

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle


Afsløring: Tæt på salg af profil

På vej til FCK? Han er en af ligaens lønkonger

Rekordtransfer – Superliga-klub tæt på kæmpetalent

Opfordrer Højlund: Skift til United-rival



EKSKLUSIVT

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler


Brutal kritik: ‘Han var et spøgelse’

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Årets vildeste transfer? I dialog om Messi

Officielt: FC København handler igen

Afslører vanvittig kontrakt


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Drømmemelding – superstjerne vil til Manchester

Ekspert tror på Brøndby-comeback

Moukoko er forfulgt af skandaler

“Chokeret” over Nørgaards vilde skifte

Officielt: Han afløser Thomas Frank

Drømmetransfer: Men der er et stort problem



Massiv interesse: Der skal ske noget helt særligt

Serie A-spiller risikerer fire års karantæne

Helt vildt – udlejet Superliga-angriber målamok

Hård kritik af nye børneregler: De bliver en vare

Dansker scorer ny kontrakt i Italien


NYHEDER

Forstår slet ikke Kvistgaarden-pris


Åbne for at sælge

Så meget betaler FCK for Moukoko

‘Bekymring’ i Liverpool – stjerne vil væk

Vil gøre alt for Dolberg

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Svært at få forlængelse på plads

Henter de Eriksen? ‘Han er interessant for dem’



Dansker til prøvetræning: Der kommer snart nyt

Hylder Roony-skifte: Jeg havde valgt det samme!

Jubler over tiden i Danmark

Nyt kapitel: ‘Jeg trænger til at føle mig værdsat’

Brøndby nedjusterer regnskab – gigantisk underskud

Transfer: AGF sælger profil

Nu melder Superligaen ud om fans til derby

Mbappé anklager PSG for psykisk chikane

Tidligere EfB-ejer fængslet – svindelsag buldrer

Shels tæver Tribesmen i Galway

Kan blive rekorddyr

Råder Superliga-klubber: Hent disse 6 spillere



Kylian Mbappé sagsøger PSG

Kun underskriften mangler

Nadia Nadim tordner mod sin træner