Efter den skuffende 0-0-kamp mod Skotland i Parken fik Danmark mandag en kæmpe oprejsning i Athen, da Brian Riemers mandskab slog Grækenland med 3-0 i en magtdemonstration.
Spillere som Mikkel Damsgaard og Andreas Christensen leverede blændende præstationer, men i TV 2 Sport-studiet efter kampen pegede Nicklas Bendtner på et aspekt ved det danske landshold, han finder en smule bekymrende, nemlig positionen som central angriber.
Både Mika Biereth, Kasper Dolberg og Rasmus Højlund har fået minutter i denne landsholdssamling, men ingen har for alvor overbevist ifølge den tidligere landsholdsbomber.
– Jeg synes ikke, at der er nogen af dem, der har grebet chancen, for at være ærlig. Jeg synes stadig, at det er lidt et puslespil, i forhold til hvem der skal spille og hvilken type vi skal have.
– Vi ser en Biereth i dag, der ikke kunne holde fast i bolden, og vi ser en Højlund, der ikke holder så godt fast i bolden. Og det skal du simpelthen forlange. Det er det første, du skal som angriber. Du skal være god til at holde fast i bolden, så du kan få skubbet holdet op. Og dernæst skal du score nogle mål selvfølgelig.
– Men vi har ikke en angriber pt. på det danske landshold, som spiller fast, og det kan godt være problematisk. Eller også kan det være en fordel, hvis alle er fit og holder selvtilliden oppe, lød det fra Nicklas Bendtner i TV 2 Sports studie.

Rasmus Højlund er den angriber, der har gjort det bedst i denne landsholdssamling, mener Lars Jacobsen (Foto: Alamy).
‘Højlund har gjort det bedst’
Nicklas Bendtner var i studiet flankeret af en anden tidligere landsholdsspiller i form af Lars Jacobsen, der til dels var enig i, at angriberpositionen er et lille spørgsmålstegn for Brian Riemer.
– Det er vel det eneste, sammen med vores højre kant, med Skov Olsen i dag og Anders Dreyer sidst, hvor der er lidt spørgsmålstegn. Hvem er det lige, der skal gribe den der? Det er bare vigtigt at have en angriber i form. Og helst også gerne to af dem.
Hvem er Danmarks bedste angriber lige nu?
0 Votes
– Nu får Højlund scoret i dag, og vi kender alle sammen hans sæson, det har været problematisk. Jeg synes dog, at han er den, der har gjort det bedst, og det er ikke kun fordi, han har lavet et mål. Jeg synes trods alt, at han så farligst ud i kampen mod Skotland, i de 15-20 minutter han fik. I dag får han scoret, og det er heller ikke uvæsentligt. Han løber derind.
– De to andre har fået mere spilletid end ham og har ikke vist det samme i virkeligheden. Så jeg synes, at det har været en okay samling for ham, og jeg håber virkelig, at han kan finde lykken nede i Napoli. For vi ved, at når han får selvtillid, så skal han nok lave sine mål, lød det fra Lars Jacobsen i studiet.
Afslutningsvist pegede Lars Jacobsen på det positive i, at Danmark trods alt har flere gode muligheder i angrebet i denne tid, hvor også Newcastle-spilleren William Osula er inde i en positiv udvikling.
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Transferbombe på vej
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
OPTAKT
Sydafrika – Canada
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
Supercomputer: Her er VM-finalen
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER