Gratis: Her er 5 bud på Ronaldos fremtid

Cristiano Ronaldo teaser et sommerexit - her er fem bud på, hvor han fortsætter karrieren.



Cristiano Ronaldo lagde en meget kryptisk besked ud på sociale medier efter sæsonfinalen i Al-Nassr.

“Dette kapitel er overstået. Historien? Den bliver stadig skrevet. Taknemmelig til alle.”

Det har selvfølgelig sat gang i en masse spekulationer, eftersom superstjernens kontrakt med Al-Nassr udløber denne sommer, ligesom han i løbet af foråret har været sat i forbindelse med flere andre klubber. 

For nylig udtalte Gianni Infantino, præsident i FIFA, også kryptisk, at Cristiano Ronaldo måske skulle spille ved klub-VM denne sommer. Og der er Al-Nassr ikke kvalificeret, så han skal væk, hvis han skal deltage i turneringen. 

Cristiano Ronaldo spiller måske i klub-VM. Der er samtaler med klubber, lød det fra FIFA-præsidenten. 

Med det in mente giver her Tipsbladet fem bud på, hvor han spiller efter sommerferien. 

Sporting CP, Portugal

Cristiano Ronaldo startede karrieren i Sporting CP, før han skiftede til Manchester United og blev den superstjerne, vi kender i dag. Så et comeback vil være det sentimentale skifte, mens klubben også meget vel skal hente en ny angriber denne sommer, når de sælger bomberen Viktor Gyokeres.

Det taler dog imod dette skifte, at Sporting CP ikke er med i klub-VM denne sommer, mens det nok ikke bliver helt nemt økonomisk.

Al-Hilal, Saudi-Arabien

Mens Al-Nassr ikke skal være med ved klub-VM, skal de saudiarabiske rivaler Al-Hilal til gengæld. Og Ronaldo er blevet sat i forbindelse med et skifte til de saudiarabiske konkurrenter, der også har en stjernespækket trup, men for nylig mistede superstjernen Neymar. 

Det vil være et opsigtsvækkende skifte, men Al-Hilal er en af de klubber, der rent faktisk kan give Ronaldo samme økonomiske vilkår som i Al-Nassr. 

Brasilien

Ja, vi snyder her, men Marca skrev for et par uger siden, at Cristiano Ronaldo har modtaget et stort tilbud fra en brasiliansk klub, der skal deltage ved klub-VM denne sommer. 

Det begrænser mulighederne, men der er hele fire brasilianske hold med i turneringen – nemlig Botafogo, Fluminense, Flamengo eller Palmeiras – og det er uvist, hvem der har tilbudt Ronaldo en kontrakt.

Flere stjerner som Memphis Depay og Neymar er skiftet til brasiliansk fodbold over de seneste år.  

Wydad AC, Marokko

Den marokkanske klub Wydad AC er nok det mest bizzarre indslag på denne liste, men klubben skal være med i klub-VM, og for et par uger siden skrev Marca, at klubben går efter den portugisiske superstjerne.

Wydad hentede for nylig kantspilleren Norman Amrabat, og han bekræftede efterfølgende, at klubben også vil prøve at lokke Ronaldo til. Det virker imidlertid som den mindst realistiske mulighed. 

FIFA-præsidenten Gianni Infantino har teaset, at Ronaldo måske skal spille klub-VM. Foto: Alamy

Al-Nassr, Saudi-Arabien

Sidst men ikke mindst er en forlængelse måske i spil. Det er således værd at påpege, at det ikke er bekræftet, at Cristiano Ronaldo skal væk fra Al-Nassr. Måske taler han blot om sæsonen, som det lukkede kapitel, mens historien er hans tid i klubben. 

Den 40-årige superstjerne har trods alt haft stor succes i klubben med 93 mål og 19 assister i 105 kampe. Og Al-Nassr er ikke bleg for at betale portugiseren kassen.

Hvor tror du, at Ronaldo fortsætter karrieren?

  • Sporting CP
  • Al-Hilal
  • Brasilien
  • Wydad AC
  • Al-Nassr
  • Karrierestop
  • Sporting CP
  • Al-Hilal
  • Brasilien
  • Wydad AC
  • Al-Nassr
  • Karrierestop

0 Votes







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Født i Danmark og på vej til VM

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stort medie hylder AGF-profil

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse