Thomas Rasmussen skadede sit knæ i Brøndbys første kamp på klubbens ny kunstgræsbane. En hollandsk prøvespiller ødelagde knæet under træning på “kunst” i FC Nordsjælland. Lyngbys U/18-landsholdsback Brian Hamalainen brækkede foden under årets første kunstgræstræning, og på en kunstig indebane i Tyskland fik Brøndbys U/19-landsholdsspiller Kristian Bo Andersen en alvorlig knæskade.
Fire eksempler indenfor en måned, der kunne tænde advarselslamperne og stille spørgsmål ved det vidunderlige ved de såkaldte tredje-generations kunstgræsbaner, hvis antal er i hastig vækst landet over.
Men svaret fra eksperterne er, at det er falsk alarm. Der er ikke belæg for at påstå, at kunstgræsbaner giver flere skader.
“Men skal passe på med at sige, at det er kunstgræsset, så snart der kommer en skade. Der sker masser af skader på græsbaner også, enten fordi de er for bløde eller for hårde. Undersøgelser viser, at der ikke sker flere skader overhovedet på kunstgræsbaner,” siger unglandstræner Per Andersen, der er medlem af UEFA’s særlige udvalg for artificial turf, som den engelske betegnelse er for det kunstige underlag.
Per Andersens ord dokumenteres af den seneste internationale undersøgelse af skader på kunstgræsbaner. Den er gennemført af den svenske professor Jan Ekstrand sammen med to kolleger. Ekstrand er som Per Andersen medlem af UEFA’s kunstgræsudvalg og er desuden en meget anerkendt idrætslæge.
Konklusionen på Ekstrands rapport, der blev offentliggjort i januar, er, at der ikke sker flere skader på kunstgræs end på det naturlige underlag. Undersøgelsen opfatter 290 spillere fra 10 europæiske eliteklubber, der træner og spiller kampe på kunstgræs, og 202 svenske spillere, som kun anvender græsbaner.
Antallet af skader er færrest, både når det handler om træning og om kamp hos kunstgræsspillerne. 2,42 mod 2,94 skader pr. 1000 træningstimer og 19,6 mod 21,48 skader pr. 1000 kamptimer. Samtidig kan der ikke måles forskel i alvoren af skader mellem de to underlag.
Ekstrand og Co.’s undersøgelse viser dog en tendens til en anelse flere ankelskader på kunstgræs end på naturligt græs, men de advarer om at drage for sikre konklusioner i den retning på grund af det begrænsede statistiske materiale.
Pas på materiellet
“Der er tonsvis af myter omkring kunstgræs, men efterhånden bliver der færre af dem. Man siger, at mange lyskeproblemer skyldes kunstgræs, men spillerne får altså også lyskeskader om sommeren, når de spiller på græs,” siger Per Andersen.
Unglandstrænerens erfaring siger dog, at træning og kamp på kunstgræs kan give større træthed i muskulaturen, ligesom det stadig er et problem, at spillerne kan få brændsår ved det glidende tacklinger, selv om det slet ikke er i samme opfang som ved de første typer af kunststofbaner, der kom frem. Baner hvor faren for skader var langt større.
Omkring den uheldige hollænder, der kom slemt til skade med knæet under prøvetræning i FC Nordsjælland, siges det fra den nordsjællandske klubs side, at årsagen kunne være, at hollænderen havde for lange knopper på støvlerne og derfor hang fast i kunstgræsset.
Her understreger Per Andersen, at det er klogest at anvende korte knopper på kunstgræsset, ligesom at man må forstå vigtigheden af, at kunstgræsbanerne vedligeholdes på den rigtige måde.
Det handler bl.a. om at en bane skal slæbes over, helst dagligt, så gummigranulatet udjævnes. Videre skal banerne vandes, når det er nødvendigt om sommeren og saltes i tilfælde af frost.
“Banerne skal passes millimetervis,” siger Per Andersen, og nævner, at der på banen ved Idrætshøjskolen i Århus er anvendt 700 arbejdstimer i 2006.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
Reagerer på Brøndby-bombe
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
Langer ud efter trænerlegende
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
NYHEDER
Køber engelsk klub
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
Arne Slot dybt frustreret
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
Dansk træner storroses
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER