Thomas Rasmussen skadede sit knæ i Brøndbys første kamp på klubbens ny kunstgræsbane. En hollandsk prøvespiller ødelagde knæet under træning på “kunst” i FC Nordsjælland. Lyngbys U/18-landsholdsback Brian Hamalainen brækkede foden under årets første kunstgræstræning, og på en kunstig indebane i Tyskland fik Brøndbys U/19-landsholdsspiller Kristian Bo Andersen en alvorlig knæskade.
Fire eksempler indenfor en måned, der kunne tænde advarselslamperne og stille spørgsmål ved det vidunderlige ved de såkaldte tredje-generations kunstgræsbaner, hvis antal er i hastig vækst landet over.
Men svaret fra eksperterne er, at det er falsk alarm. Der er ikke belæg for at påstå, at kunstgræsbaner giver flere skader.
“Men skal passe på med at sige, at det er kunstgræsset, så snart der kommer en skade. Der sker masser af skader på græsbaner også, enten fordi de er for bløde eller for hårde. Undersøgelser viser, at der ikke sker flere skader overhovedet på kunstgræsbaner,” siger unglandstræner Per Andersen, der er medlem af UEFA’s særlige udvalg for artificial turf, som den engelske betegnelse er for det kunstige underlag.
Per Andersens ord dokumenteres af den seneste internationale undersøgelse af skader på kunstgræsbaner. Den er gennemført af den svenske professor Jan Ekstrand sammen med to kolleger. Ekstrand er som Per Andersen medlem af UEFA’s kunstgræsudvalg og er desuden en meget anerkendt idrætslæge.
Konklusionen på Ekstrands rapport, der blev offentliggjort i januar, er, at der ikke sker flere skader på kunstgræs end på det naturlige underlag. Undersøgelsen opfatter 290 spillere fra 10 europæiske eliteklubber, der træner og spiller kampe på kunstgræs, og 202 svenske spillere, som kun anvender græsbaner.
Antallet af skader er færrest, både når det handler om træning og om kamp hos kunstgræsspillerne. 2,42 mod 2,94 skader pr. 1000 træningstimer og 19,6 mod 21,48 skader pr. 1000 kamptimer. Samtidig kan der ikke måles forskel i alvoren af skader mellem de to underlag.
Ekstrand og Co.’s undersøgelse viser dog en tendens til en anelse flere ankelskader på kunstgræs end på naturligt græs, men de advarer om at drage for sikre konklusioner i den retning på grund af det begrænsede statistiske materiale.
Pas på materiellet
“Der er tonsvis af myter omkring kunstgræs, men efterhånden bliver der færre af dem. Man siger, at mange lyskeproblemer skyldes kunstgræs, men spillerne får altså også lyskeskader om sommeren, når de spiller på græs,” siger Per Andersen.
Unglandstrænerens erfaring siger dog, at træning og kamp på kunstgræs kan give større træthed i muskulaturen, ligesom det stadig er et problem, at spillerne kan få brændsår ved det glidende tacklinger, selv om det slet ikke er i samme opfang som ved de første typer af kunststofbaner, der kom frem. Baner hvor faren for skader var langt større.
Omkring den uheldige hollænder, der kom slemt til skade med knæet under prøvetræning i FC Nordsjælland, siges det fra den nordsjællandske klubs side, at årsagen kunne være, at hollænderen havde for lange knopper på støvlerne og derfor hang fast i kunstgræsset.
Her understreger Per Andersen, at det er klogest at anvende korte knopper på kunstgræsset, ligesom at man må forstå vigtigheden af, at kunstgræsbanerne vedligeholdes på den rigtige måde.
Det handler bl.a. om at en bane skal slæbes over, helst dagligt, så gummigranulatet udjævnes. Videre skal banerne vandes, når det er nødvendigt om sommeren og saltes i tilfælde af frost.
“Banerne skal passes millimetervis,” siger Per Andersen, og nævner, at der på banen ved Idrætshøjskolen i Århus er anvendt 700 arbejdstimer i 2006.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Tilbage efter regelbrud
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
FC København – Randers FC
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
OPTAKT
Sønderjyske – OB
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Lamine Yamal med karrierens første
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
AGF-juvel stempler ind – scorer mod FCK
NYHEDER
Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
OPTAKT
Arsenal – Chelsea
TOPNYHED
Jubler over transfer: God dialog med FC København
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
EKSKLUSIVT
Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
Hjulmands Leverkusen dummer sig igen
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla
HELT VILDT
Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
HELT VILDT