LA Galaxy vinder MLS

LA Galaxy slår New York Red Bulls i finalen af MLS-slutspillet og tager dermed endnu et trofæ i USA.



LA Galaxy er amerikansk mester i fodbold for sjette gang.

Det står klart, efter at holdet lørdag slog New York Red Bulls 2-1 i finalen af slutspillet.

Joseph Paintsil åbnede allerede efter otte minutters spil scoringen for Galaxy, der spillede på hjemmebane i den amerikanske storby Los Angeles.

Gaston Brugman fik plads til at drive bolden fremad på midtbanen, inden han kunne sende en stikbold mellem New York Red Bulls’ to midtstoppere, som Paintsil løb op inde i feltet.

Den ghanesiske angriber afsluttede på første berøring med en inderside, og selv om New York Red Bulls’ målmand fik en hånd på bolden, krøb afslutningen i nettet til 1-0.

Cirka fire minutter senere var det serbiske Dejan Joveljics tur for LA Galaxy.

Den serbiske angriber fik bolden cirka halvvejs oppe af banen og fik stort set uhindret lov til at drible bolden frem på banen.

Ikke før han nåede pletten i modstanderens straffesparksfelt, følte han sig nødsaget til at tage afsked med kuglen, og da han gjorde, var det en noget forkølet afslutning som trillede ind ved målmandens venstre stolpe.

Sean Nealis reducerede til 1-2 for New York Red Bulls efter knap 28 minutter.

Et hjørnespark endte i klumpspil foran LA Galaxys mål, men da bolden kom svævende mod Nealis, lykkedes det amerikaneren at kontrollere den med brystkassen, inden han tordnede en flugter ind ved fjerneste stolpe.

New York Red Bulls fik bedre kontrol over kampen i anden halvleg.

Newyorkerne var tættest på at udligne, da den offensive midtbanespiller Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet.

Svenskeren tog en berøring, lagde bolden til rette og sendte en afslutning mod den fjerne stolpe. Bolden endte dog med at snitte ydersiden af stolpen, og føringen var altså intakt for LA Galaxy.

Dermed blev det aldrig til et comeback for New York Red Bulls, der stadig har sit første MLS-mesterskab til gode.

Holdet er sammen med FC Dallas og New England Revolution de eneste stiftende MLS-hold, der aldrig har vundet mesterskabet.

LA Galaxy har tidligere vundet turneringen i 2002, 2005, 2011, 2012 og 2014.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF – Brøndby IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Viborg FF – OB

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Her er VM-turneringens hold

Bassel Jradi præsenteret i B.93



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Svensson giver status på Huescas

Sønderjyske – FC Midtjylland

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Fin lodtrækning for FCK

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Han er VM’s bedste spiller

Afsløring: FC København sælger Achouri