LA Galaxy vinder MLS

LA Galaxy slår New York Red Bulls i finalen af MLS-slutspillet og tager dermed endnu et trofæ i USA.



LA Galaxy er amerikansk mester i fodbold for sjette gang.

Det står klart, efter at holdet lørdag slog New York Red Bulls 2-1 i finalen af slutspillet.

Joseph Paintsil åbnede allerede efter otte minutters spil scoringen for Galaxy, der spillede på hjemmebane i den amerikanske storby Los Angeles.

Gaston Brugman fik plads til at drive bolden fremad på midtbanen, inden han kunne sende en stikbold mellem New York Red Bulls’ to midtstoppere, som Paintsil løb op inde i feltet.

Den ghanesiske angriber afsluttede på første berøring med en inderside, og selv om New York Red Bulls’ målmand fik en hånd på bolden, krøb afslutningen i nettet til 1-0.

Cirka fire minutter senere var det serbiske Dejan Joveljics tur for LA Galaxy.

Den serbiske angriber fik bolden cirka halvvejs oppe af banen og fik stort set uhindret lov til at drible bolden frem på banen.

Ikke før han nåede pletten i modstanderens straffesparksfelt, følte han sig nødsaget til at tage afsked med kuglen, og da han gjorde, var det en noget forkølet afslutning som trillede ind ved målmandens venstre stolpe.

Sean Nealis reducerede til 1-2 for New York Red Bulls efter knap 28 minutter.

Et hjørnespark endte i klumpspil foran LA Galaxys mål, men da bolden kom svævende mod Nealis, lykkedes det amerikaneren at kontrollere den med brystkassen, inden han tordnede en flugter ind ved fjerneste stolpe.

New York Red Bulls fik bedre kontrol over kampen i anden halvleg.

Newyorkerne var tættest på at udligne, da den offensive midtbanespiller Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet.

Svenskeren tog en berøring, lagde bolden til rette og sendte en afslutning mod den fjerne stolpe. Bolden endte dog med at snitte ydersiden af stolpen, og føringen var altså intakt for LA Galaxy.

Dermed blev det aldrig til et comeback for New York Red Bulls, der stadig har sit første MLS-mesterskab til gode.

Holdet er sammen med FC Dallas og New England Revolution de eneste stiftende MLS-hold, der aldrig har vundet mesterskabet.

LA Galaxy har tidligere vundet turneringen i 2002, 2005, 2011, 2012 og 2014.

/ritzau/





‘Det er pinligt for dansk fodbold’




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



Kæmpekøb retur til FC København?

Et regulært mareridt for Steve Cooper!

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Det var vanvittigt brutalt

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Sender stikpille til FC København-flop

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Intens deler mellem AGF og Midtjylland

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg