LA Galaxy vinder MLS

LA Galaxy slår New York Red Bulls i finalen af MLS-slutspillet og tager dermed endnu et trofæ i USA.



LA Galaxy er amerikansk mester i fodbold for sjette gang.

Det står klart, efter at holdet lørdag slog New York Red Bulls 2-1 i finalen af slutspillet.

Joseph Paintsil åbnede allerede efter otte minutters spil scoringen for Galaxy, der spillede på hjemmebane i den amerikanske storby Los Angeles.

Gaston Brugman fik plads til at drive bolden fremad på midtbanen, inden han kunne sende en stikbold mellem New York Red Bulls’ to midtstoppere, som Paintsil løb op inde i feltet.

Den ghanesiske angriber afsluttede på første berøring med en inderside, og selv om New York Red Bulls’ målmand fik en hånd på bolden, krøb afslutningen i nettet til 1-0.

Cirka fire minutter senere var det serbiske Dejan Joveljics tur for LA Galaxy.

Den serbiske angriber fik bolden cirka halvvejs oppe af banen og fik stort set uhindret lov til at drible bolden frem på banen.

Ikke før han nåede pletten i modstanderens straffesparksfelt, følte han sig nødsaget til at tage afsked med kuglen, og da han gjorde, var det en noget forkølet afslutning som trillede ind ved målmandens venstre stolpe.

Sean Nealis reducerede til 1-2 for New York Red Bulls efter knap 28 minutter.

Et hjørnespark endte i klumpspil foran LA Galaxys mål, men da bolden kom svævende mod Nealis, lykkedes det amerikaneren at kontrollere den med brystkassen, inden han tordnede en flugter ind ved fjerneste stolpe.

New York Red Bulls fik bedre kontrol over kampen i anden halvleg.

Newyorkerne var tættest på at udligne, da den offensive midtbanespiller Emil Forsberg modtog bolden på kanten af feltet.

Svenskeren tog en berøring, lagde bolden til rette og sendte en afslutning mod den fjerne stolpe. Bolden endte dog med at snitte ydersiden af stolpen, og føringen var altså intakt for LA Galaxy.

Dermed blev det aldrig til et comeback for New York Red Bulls, der stadig har sit første MLS-mesterskab til gode.

Holdet er sammen med FC Dallas og New England Revolution de eneste stiftende MLS-hold, der aldrig har vundet mesterskabet.

LA Galaxy har tidligere vundet turneringen i 2002, 2005, 2011, 2012 og 2014.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

‘Et kæmpestort skifte’

PSG meldes enig med Barca-profil

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Norge – England



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Det bestemmer Messi selv

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Diant Ramaj forhandler om et skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Pressede på for FC København-exit

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

– Det vil være VM’s største overraskelse!

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Argentina – Schweiz

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker