Lampard ‘elskede’ den måde, som Chelsea håndterede hans fyring

Frank Lampard har nu slået fast, at han langt fra er bitter over, at Chelsea valgte at fyre ham i januar.



Frank Lampard blev i januar fyret som cheftræner i Chelsea, men klublegenden bærer ikke nag over, at han kun fik halvandet års tid i jobbet. 

I et interview med den engelske avis Daily Mail, hvor Lampard er blevet interviewet af den tidligere Liverpool-stjerne Jamie Redknapp, har Lampard således reflekteret over sin tid som cheftræner på Stamford Bridge. 

Abramovich gjorde en undtagelse
I interviewet bragte Redknapp således Lampards fyring op, men den tidligere Liverpool-stjerne pegede på, at Roman Abramovich agerede anderledes ved Lampards fyring, i forhold til ved tidligere fyringer af Chelsea-cheftrænere. 

– Abramovich er den type ejer, der forholder sig tavs. Han har aldrig udtalt sig efter en trænerfyring før, men han gjorde en undtagelse med dig, Frank. Han udsendte en pressemeddelelse, for at slå fast, hvor meget respekt han har for dig, og hvor svær en beslutning, det var, lød det således fra Redknapp. 

Fuld af taknemmelighed
Og Frank Lampard ville da heller ikke lægge skjul på, at han satte pris på den måde, som Roman Abramovich valgte at fyre ham på.

– Det elskede jeg (udsendelsen af pressemeddelelsen, red.). Jeg ville aldrig kunne sidde her og sige, at jeg har noget som helst andet end taknemmelighed for, hvad han har gjort for min karriere. Jeg var skuffet, fordi jeg følte, at vi kunne ændre tingene. Jeg så de kommende kampe som kampe, hvor vi kunne hente point, lød svaret således fra Lampard.

– Man bliver ramt på stoltheden. Det er der ingen tvivl om. Det er menneskeligt. Men når jeg reflekterer over det, så ville det have været særdeles naivt af mig at tænke, at det på nogen som helst måde ville være anderledes for mig, end det har været for andre trænere tidligere. 

Frank Lampard ser ud til at være tilbage i Premier League i næste sæson, hvor Chelsea-legenden er i spil til at afløse Roy Hodgson i Crystal Palace





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job