Han har kun været i kubbet i tre måneder, men belgiske Hugo Broos lyder allerede nu som en mand, der overvejer sin stilling.
I hvert fald har han ved flere lejligheder givet udtryk for sin utilfredshed og skuffelse over, hvordan det står til i forhold til de sydafrikanske landsholdspillere.
Flere har han haft svært ved at indkalde, og flere – blandt andre FC Københavns Luther Singh – har meldt afbud til landsholdet på grund af pasproblemer.
Senest meldte Thabiso Kutumela afbud til landsholdet, og det fik inden weekendens kamp landstræneren til at eksplodere.
– Jeg var frustreret, fordi jeg havde en følelse af, at nogle personer i dette land ikke ønsker, at “Bafana Bafana” får succes, sagde han i sidste uge til pressen og forklarede:
– Da jeg kom hertil for tre måneder siden, ønskede jeg at organisere to venskabskampe, men jeg var nødt til at droppe den ene, fordi det blev umuligt. Så var der et møde med trænerne – jeg ønskede at møde alle trænere fra GladAfrica Champions og Premiership, men den var ikke muligt.
– Så var der en situation med Orlando Pirates, hvor jeg og min assistent ikke fik lov til at se kampen mod Sundows.
– I mandags sørgede Sundowns for en vaccination for Thabiso Kutumela. Jeg har intet imod en vaccine, da det er godt at være vaccineret, men jeg er imod timingen. Man organiserer en vaccination i en lejr.
– FIFA-reglen lyder, at man efter de sidste klubkampe skal frigive spillere. Ingen aktivitet må laves i klubben i den periode, men de organiserede en vaccination. Fordi han ikke var der, kunne vi ikke afvise det. Klubben betaler ham, og så måtte jeg ændre alle mine planer, siger han.
Luther Singh fra FC København måtte melde afbud, da der stadig på indkaldelsestidspunktet ikke var styr på passet. Det er kantspilleren også blevet kritiseret en del for.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Lyngby må nøjes med uafgjort
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Raser: Det er latterligt!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
LIVE: Slutfløjt i Parken
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
