Landstrænerens kanin: Han er en ‘late bloomer’

Den mulige debutant Victor Jensen er den mest formstærke spiller i landsholdstruppen, mener Brian Riemer.



Victor Jensen var den helt store overraskelse, da fodboldlandstræner Brian Riemer mandag udtog sin trup til de kommende VM-kvalifikationskampe mod Skotland og Grækenland.

Den 25-årige offensivspiller er udtaget til A-landsholdet for første gang, fordi han har haft mål i støvlerne i Utrecht efter sommerferien. Han har scoret tre mål i tre kampe i Æresdivisionen og fem mål i fem europæiske kvalifikationskampe.

– Han er et klokkeklart eksempel på en formstærk spiller – måske den mest formstærke spiller vi kan hive op af hatten i dag. Otte mål i otte kampe for Utrecht i Æresdivisionen og Europa taler sit tydelige sprog.

– Han har været undervejs i mange år, og han er en “late bloomer” efter at være solgt til Ajax i en ung alder. Han har fået et gennembrud, og han har frem for alt fået en fantastisk sæsonstart.

– Vi skal udtage spillere, der er i form og kan hjælpe holdet nu her, og Victor Jensen kommer ind med en masse selvtillid og mål i støvlerne, siger landstræner Brian Riemer.

God i mellemrummet

Han må til gengæld se bort fra klubløse Christian Eriksen, og det er muligvis derfor, at Victor Jensen er udtaget. De dækker samme positioner og har flere af de samme spidskompetencer.

– Victor Jensen er dygtig med begge ben, han er alsidig og kan spille flere positioner, han befinder sig godt i mellemrummet, han har et godt drive med bolden, og så er han ekstraordinært formstærk i øjeblikket, hvor han er Utrechts klart bedste spiller.

– Han befinder sig godt i mellemrummet, og han kan i princippet også godt spille på den forreste linje, men der ser jeg ham ikke så meget for os. Jeg ser ham mest på 10’er-positionen eller som et offensivt kort på den centrale midtbane eller som liggende lidt til venstre, siger Brian Riemer.

Det vil dog være et unødvendigt åg på skuldrene at kalde Victor Jensen for Eriksens afløser, understreger landstræneren.

– Han er ikke med i stedet for Christian Eriksen, det vil være et for tungt pres at lægge på sådan en ung mand. Victor er udtaget, fordi han har gjort det godt, og han er en af mange spillere, som kan være en af vores offensive dirigenter.

– Vi skal spille uden Christian Eriksen, men ingen skal erstatte ham, vi skal bare spille med nogle andre spillere, siger Riemer.

Victor Jensen var 17 år, da Ajax købte ham af FC København for et stort millionbeløb. På det tidspunkt var Riemer i FCK.

Jensen fik aldrig succes på førsteholdet i Ajax, og undervejs i sine over fem år i klubben var han udlejet til FC Nordsjælland og Rosenborg, før han i januar 2023 skiftede til FC Utrecht. Her er det blevet til 21 mål i 87 kampe.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Zlatan afslører nyt stort job

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Håber på FC København-exit

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Nu forklarer Noah Nartey

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Her er din landsholdstrup, Riemer!

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Troels Bech slår fast: Glem det!

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Interessant afsløring

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Enorme Superliga-talenter udtaget

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Sådan har du aldrig set dem før

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse